Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Pomáhal Infantino bohatým klubům? Je to kampaň proti mým reformám, ohradil se šéf FIFA

Šéf světového fotbalu Gianni Infantino údajně pomohl ještě v době svého působení v evropské unii UEFA bohatým klubům Manchesteru City a Paris Saint-Germain vyhnout se přísným trestům za porušení finančního fair play. Zároveň se už jako prezident FIFA zasadil o přepsání etického kodexu federace, čímž prý omezil práci nezávislé etické komise. "Když jsme začali s reformami, bylo mi jasné, že budu mít proti sobě silný odpor. Především od těch, kteří už nebudou moci hanebně profitovat ze systému, jehož byli součástí," komentoval obvinění Infantino.

Gianni Infantino
zdroj: ČTK/ABACA

Informace pocházející z platformy "Football Leaks", která získala množství dokumentů a e-mailů, zveřejnil mimo jiné německý deník Der Spiegel. Infantino obvinění z porušování pravidel odmítl a označil je za kampaň těch, kterým se nelíbí jeho reformy.

"Když jsme začali s reformami, bylo mi jasné, že budu mít proti sobě silný odpor, především od těch, kteří už nebudou moci hanebně profitovat ze systému, jehož byli součástí. Ale o to víc mě to motivuje, abych pracoval na naplnění svého cíle. Tím je zlepšení a rozvoj fotbalu na celém světě," řekl Infantino.

Infantino je prezidentem FIFA od roku 2016, předtím byl generálním sekretářem UEFA. A právě v této roli se podle Football Leaks podílel na tom, aby Manchester City a Paris Saint-Germain nedostaly za porušení finančního fair play nejpřísnější tresty, jimiž mohlo být až vyřazení z evropských pohárů.

Neymar se raduje z gólu v Lize mistrů
zdroj: REUTERS autor: Charles Platiau

Finanční fair play má ohlídat, aby kluby fungovaly s vyrovnaným rozpočtem, nezadlužovaly se a nedostávaly neomezené množství peněz od sponzorů s vazbami na vlastníky klubu.

To se údajně odehrálo v případě Manchesteru City a PSG, jejichž majitelé jsou ze Spojených arabských emirátů, respektive Kataru. UEFA a Infantino podle dokumentů umožnili těmto klubům, aby ohodnotily sponzorské smlouvy mnohem výš, než byla jejich skutečná tržní hodnota. V případě PSG šlo údajně o stovky milionů eur, u "Citizens" o desítky milionů.

Jako šéf FIFA se Infantino přímo podílel mimo jiné na úpravě etického kodexu, jehož nová verze značně omezuje práci etické komise. Tato komise, která po korupčním skandálu potrestala desítky funkcionářů včetně Infantinova předchůdce Seppa Blattera, by měla fungovat nezávisle na FIFA.

V novém kodexu, jenž se schvaloval letos v červnu na kongresu v Moskvě, jsou přesto práva etické komise na základě Infantinových návrhů okleštěna. Její pracovníci například nyní nemohou zahájit sami předběžné vyšetřování funkcionářů jako dříve, ale potřebují k tomu souhlas šéfa vyšetřovací komise.

FIFA v prohlášení na webu označila zprávy médií za snahu očernit jméno nového vedení federace. Naznačila, že za tím stojí i bývalí funkcionáři, kteří ve FIFA skončili po korupčním skandálu. "Není překvapením, že ti, kteří byli odstraněni, nahrazeni, nebo ti, kteří jsou nespokojení, pokračují v rozšiřování fám o novém vedení. Víme, že existují lidé, kteří z frustrace a ze svých sobeckých důvodů chtějí poškodit FIFA," uvedla federace.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy