Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR ve všestrannosti Borová

Policie kvůli dotacím zadržela vlivné muže sportu: Peltu, Janstu a Březinu

Praha - V sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na pražském Strahově, ale i na ministerstvu školství a na magistrátu, zasahují od časného rána desítky policistů kvůli práci s dotačními programy. Zprávu jako první zveřejnil server Aktuálně.cz. Tři lidé a jedna firma byli obviněni ze zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku. Policejní akce se přímo dotkla i šéfa FAČR Miroslava Pelta. Podle svého právníka ale nebyl obviněn. Deník Metro uvedl, že vyšetřovatelé přivedli na pražský magistrát v poutech i zastupitele za ČSSD Karla Březinu. Policie podle Seznamu vyslýchala i šéfa České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu.

Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

Pelta je v budově asociace na Strahově v doprovodu svého advokáta Bronislava Šeráka. "Na asociaci probíhá prohlídka kvůli práci s dotačními programy z ministerstva školství do fotbalu a ostatních sportů. Má jít o dotace mimo jiné do fotbalových klubů," vysvětlil Šerák.

"Pan Pelta nebyl vyslýchán, spolupracuje s policií, označuje doklady, které policie hledá," řekl Šerák. "Nedostali jsme nic," odpověděl na dotaz, zda byl Pelta obviněn. %Séf českého fotbalu dosud nebyl ani vyslechnut.

Vyšetřování by mohlo souviset s dotacemi na rekonstrukci stadionu Přátelství, který se nachází také na Strahově a byl otevřený na konci minulého roku po rekonstrukci za 81,4 milionu korun, připomíná Deník Sport. Na rekonsturkci se podílel také magistrát Prahy. Ministerstvo mělo investovat přes dotace 50 milionů, Praha 10 milionů.

Podle serveru Seznam Zprávy jde v případu zřejmě o tzv. trojsměnu pozemků mezi Českou unií sportu, pražským magistrátem a FAČR. Informace Aktuálně.cz zase hovoří o tom, že se rozsáhlá akce týká přerozdělení dotací ze strany ministerstva školství pro rok 2017. "Trestné činy, pro které bylo zahájeno trestní stíhání, souvisejí s dotačním programem ministerstva školství pro státní podporu sportu," řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje.

Šéfka žalobců nevyloučila ani vazbu pro některou ze zadržených osob. "Ale v této chvíli je to otázka předčasná a odpověď na ni budeme znát zítra v odpoledních hodinách," sdělila České televizi. Ve hře je návrh vazby minimálně pro jednoho člověka, záležet ale bude na tom, nakolik bude při výslechu spolupracovat s vyšetřovateli a jak rozhodne soud.

Vyšetřovatelé zadrželi samotného Miroslava Peltu, který zůstal na Strahově. Na Fotbalové asociaci se přitom blíží volby, které se mají uskutečnit 2. června. Pelta, který je v čele FAČR od roku 2011, je zatím jediným kandidátem na znovuzvolení do čela asociace.

Policisté operují i v klubu, který hraje v Jablonci nejvyšší fotbalovou soutěž. Ten do loňska patřil Peltovi a stále v něm má minoritní podíl. Policie zapečetila několik kanceláří v klubu, nikdo do nich nesmí a policisté před nimi stále hlídkují. "Vyslýchán nikdo nebyl. Zda si něco odvezli, nevím," řekl mluvčí Jablonce Štěpán Hanuš.

Dodal, že razie v kancelářích FK Jablonec důležitý sobotní zápas s Plzní neovlivní. Jablonecký klub se chystá na sobotní zápas s Plzní, která na dálku bojuje se Slavií o mistrovský titul. Oba kluby mají čtyři kola před koncem shodně 59 bodů poté, co právě Jablonec v neděli remizoval na Slavii 1:1. Vyšetřování policie se podle něj práce klubu netýká.

Zásah policie v sídle Fotblaové asociace ČR na Strahově
zdroj: ČTK/AP

Fotbalisté Jablonce pokračují v přípravě na zápas bez ohledu na vyšetřování, řekl kapitán Tomáš Hübschman. "Dozvěděli jsme se to ráno hlavně z novin. Připravujeme se normálně na Plzeň a neřešíme to, co se děje. Nevíme o tom nic, takže není ani co řešit. Děláme svoji práci a tohle je mimo naši práci," uvedl.

Na Strahově je i bývalý ministr školství Chládek

Zaměstnanci FAČR museli opustit své kanceláře a shromáždit se v recepci budovy nebo venku před ní. Některé si pak policisté zvali do budovy, jejíž vchody policie uzavřela a hlídá je. Na Strahov dorazil také bývalý ministr školství Marcel Chládek, který působí na FAČR jako generální manažer fotbalových akademií.

Detektivové si během středeční razie přišli i pro mocného pražského sociálního demokrata Karla Březinu, předsedu komise pro udělování grantů v oblasti sportu a kultury, a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou.

Pokud se podle pražské primátorky Adriany Krnáčové prokáže, že Březina patří do skupiny obviněných, měl by okamžitě odstoupit z funkce zastupitele. Záležitost chce primátorka projednat i s koaliční ČSSD.

Deník Sport uvedl, že policisté zasahovali také v České unii sportu, která to však popřela. "Na ČUS se nic neděje. Nikdo tady nezasahoval a je tu klid. ČUS s tím nemá nic společného," řekl mluvčí unie Vladimír Zemánek. "Pravděpodobně jde o investiční dotace, které se rozdělují podle nějakého klíče. A ČUS příjemcem takových investičních dotací není," dodal.

Podle webu Seznam Zprávy by ale nicméně měl být zadržen šéf ČUS a Peltův blízký spolupracovník Miroslav Jansta.

Náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, která má v gesci právě sport, a další pracovníci ministerstva podávají vysvětlení policii, řekla České televizi ministryně Kateřina Valachová.

Policejní zásah v budově Fotbalové asociace ČR
zdroj: ČTK

Podle Lidových novin policie vyslýchá také Zdeňka Břízu, někdejšího podřízeného Kratochvílové. Na ministerstvu působil coby ředitel odboru sportu. V minulém týdnu se však podle informací LN situace kolem něho vyhrotila a Bříza v resortu skončil.

"Policie zahájila trestní stíhání třech fyzických a jedné právnické osoby jako obviněných ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedla vrchní státní zástupkyně Bradáčová.

Celý zásah byl připravovaný delší dobu a podléhal mimořádným opatřením proti úniku informací. Vrchní státní zástupkyně s policejním týmem komunikovala osobně a nadřízení v policii nevěděli, jaká akce se bude konat, protože mezi podezřelými byli lidé s kontakty na policejní funkcionáře.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde na 562 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Zdroj
ČTK, ČT sport, ČT24, aktualne.cz, Seznam Zprávy, Lidové noviny, Český rozhlas, Deník Metro

Hlavní zprávy