Pokuta za snahu ovlivnit zápasy. Pražská Dukla se podle Pauknera proti trestu odvolá
Pokutu 400 tisíc korun udělila pražské Dukle Etická komise Fotbalové asociace ČR. Trest klub dostal za snahu ovlivnit dva zápasy první fotbalové ligy v roce 2018. Podle verdiktu se tehdejší výkonný ředitel celku z Julisky Michal Šrámek pokoušel přes někdejšího místopředsedu FAČR Romana Berbra ovlivnit utkání na hřišti Slovácka a domácí duel s Brnem. Podle předsedy představenstva Dukly Bohumila Pauknera se klub proti trestu odvolá.
"K rozhodnutí etické komise jakožto první instance Fotbalové asociace ČR udělit Dukle Praha pokutu 400 000 korun si Dukla Praha vyžádá od této komise odůvodnění, na jehož základě komise k rozhodnutí udělit pokutu dospěla. Po jeho obdržení se obrátí na odvolací komisi Fotbalové asociace ČR a vyčká jejího rozhodnutí v této záležitosti, než podnikne případné další kroky," uvedl Paukner v prohlášení.
V srpnu předseda představenstva klubu Bohumil Paukner uvedl, že celek z Julisky bude případně požadovat odškodnění soudní cestou. "Pokud se snad kdokoli z Dukly této naší zásadě (fair play) zpronevěřil a jednal za mými zády, za zády majitele klubu, bez našeho vědomí a proti naší vůli dělat fotbal s čistýma rukama, Dukla nebude váhat se žalobou na takovou osobu a bude žádat finanční odškodnění za poškozování dobrého jména," uvedl Paukner ve vyjádření na klubovém webu.
Upozornil, že vina musí být nejprve jasně prokázána. "Pokud se tak nestane, bude Dukla stejným způsobem postupovat i proti jakékoli právnické osobě, která dobré jméno Dukly poškodila," uvedl předseda představenstva klubu.
Dukla se podle komise možná zapletla do aféry kolem Berbra
Etická komise FAČR zahájila s Duklou, která hraje od roku 2019 v druhé lize, řízení v srpnu, původně kvůli možnému ovlivnění tří duelů nejvyšší soutěže. Kauza je spjatá s rozsáhlou aférou kolem Berbra, v jejíž souvislosti už komise uložila několik trestů. V prosinci 2021 vyloučila ze třetí ligy Vyšehrad, kde působil další z aktérů kauzy funkcionář Roman Rogoz.
Paukner zdůraznil, že Dukla se lidem kolem bývalého místopředsedy FAČR v minulosti otevřeně postavila. "Mám konkrétně na mysli hlasování aklamací o tehdejším místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi, kdy pouze tři kluby (Slavia Praha, Dukla Praha a Teplice) našly odvahu veřejně hlasovat proti jeho zvolení, a riskovaly tak, že upadnou v nemilost mocného místopředsedy a vystaví se případným postihům a odvetným opatřením," podotkl Paukner.
Berbr spolu s dalšími dvěma desítkami lidí čelí stíhání kvůli podezření z korupce a ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy.
Dvouletý zákaz činnosti ve fotbale a pokutu 50 tisíc korun dostal v listopadu hradní kancléř Vratislav Mynář za narušení regulérnosti nejvyšší soutěže. Mynář se provinil ve třech případech, pokaždé při utkání Slovácka. Podle serveru Seznam Zprávy žádal Berbra o pomoc, která se podle vyšetřovatelů týkala podpory či ochrany 1. FC Slovácko před rozhodčími – ve smyslu, aby klubu neublížili.
V prosinci dostal desetiměsíční distanc sportovní ředitel Slavie Jiří Bílek. Podle etické komise se dopustil disciplinárního přečinu tím, že podpořil Rogoze v ovlivnění utkání slávistického B-týmu s rezervou Příbrami ve třetí lize. Funkcionář Slavie dostal pokutu 30 tisíc korun a vršovický klub 250 tisíc. Slavia uvedla, že se proti rozhodnutí obratem odvolá.
Dosud posledním potrestaným klubem za snahu ovlivnit utkání nejvyšší soutěže byla v roce 2011 Olomouc. Hanáci dostali pokutu čtyři miliony korun a přišli o devět bodů v tabulce za to, že se před utkáním v květnu 2009 pokusili uplatit hráče Bohemians Praha částkou 300 000 korun. Olomouc by se v případě výhry dostala do Evropské ligy.
Výběr nejvyšších pokut, které dostaly fotbalové kluby v souvislosti s korupcí:
6 000 000 (navíc odečet 15 bodů v tabulce) – Bohemians Praha (duben 2010) – za nenastoupení k zápasu proti Bohemians 1905 v roce 2009 s cílem upozornit na údajné neřešení složitého právního případu klubů s názvem Bohemians a za nedodání důkazů v korupční aféře se Sigmou Olomouc.
4 000 000 (navíc odečet devíti bodů v tabulce) – Sigma Olomouc (srpen 2011) – za pokus uplatit před vzájemným utkáním v květnu 2009 hráče Bohemians Praha částkou 300 000 korun, aby Olomouc vyhrála a dostala se do Evropské ligy.
500 000 – 1. FC Synot (červenec 2004) – za účast v korupční aféře.
500 000 – Viktoria Žižkov (září 2004) – za účast v korupční aféře.
500 000 – SFC Opava (listopad 2004) – za účast v korupční aféře.
500 000 – Slovan Liberec (únor 2005) – za účast v korupční aféře.
400 000 – Dukla Praha (únor 2023) – za to, že se její tehdejší funkcionář Michal Šrámek snažil v roce 2018 přes někdejšího místopředsedu FAČR Romana Berbra ovlivnit dva zápasy.
Poznámka: půlmilionová pokuta z května 2003 se týká původního klubu Bohemians Praha, který kvůli dluhům přišel v roce 2005 o licenci a následně skončil v konkurzu.