Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1984: Dukla Praha - Metaloplastika Šabac

Pět fotbalistek KLDR mělo na MS v těle anabolické steroidy

Frankfurt nad Mohanem - U pěti fotbalistek KLDR se na mistrovství světa v Německu objevil pozitivní dopingový test na anabolické steroidy. Přitom dvě hráčky uvízly v síti kontrol už během vystoupení týmu v základní skupině. Mezinárodní federace FIFA poté nechala otestovat ostatní reprezentantky Severní Koreje a zkouška odhalila další tři hříšnice.

Zahájení fotbalového MS žen
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo

"Čelíme ošklivému dopingovému případu, to bolí," zdůraznil šéf FIFA Joseph Blatter. Případem se nyní bude zabývat disciplinární komise. Podle šéfa lékařské komise FIFA Jiřího Dvořáka členové severokorejské výpravy vysvětlovali výsledek testů užitím přípravků tradiční čínské medicíny. Ve vzorcích fotbalistek bylo objeveno celkem 14 steroidů, z nichž čtyři figurují na listině zakázaných látek.

Členové severokorejské výpravy vysvětlovali výsledek testů užitím přípravků tradiční čínské medicíny, který se získává ze žláz asijského jelena kabara pižmového. Lék prý dostalo několik hráček, které 8. června během soustředění v KLDR zasáhl na hřišti blesk. O této události se Korejci zmínili už v úvodu šampionátu.

Kontrola zjistila u obránkyň Song Čong-son a Čong Pok-sim užití anabolik po úvodních zápasech na šampionátu proti USA a Švédsku. K dalšímu utkání s Kolumbií už nesměly nastoupit, zato po bezbrankové remíze muselo na dopingovou zkoušku všech dalších 19 fotbalistek KLDR.

"Při dvou pozitivních nálezech v týmu nás regule k takovému postupu opravňují," řekl Dvořák. Tým KLDR na turnaji neskóroval, získal jediný bod a vypadl po třech zápasech v základní skupině.

Jde o první dopingový nález na mistrovství světa ve fotbale od roku 1994, kdy byl na mužském turnaji v USA legendární Argentinec Diego Maradona pozitivně testován na efedrin.

Steroidy
zdroj: ČT24 autor: ČT24
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy