Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2019 Nizozemsko

Pelta údajně ovlivňoval složení dotační komise, tvrdí Radiožurnál

Praha – Kromě toho, že měl údajně vliv na směřování půl miliardy z investičních dotací ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, měl předseda FAČR Miroslav Pelta podle policejního vyšetřování ovlivňovat i složení jedenáctičlenné expertní komise MŠMT, která o dotacích rozhodovala. Informoval o tom Radiožurnál.

Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Mezi vybranými členy byli podle tohoto zdroje úřednice pražského magistrátu Soňa Fáberová, kterou policie zadržela, ale po výslechu propustila bez obvinění, vedoucí odboru investic České unie sportu Stanislav Janouš či předseda komise mládeže Českého svazu ledního hokeje Milan Vacke.

Pelta s Kratochvílovou podle vyšetřovatelů navrhovali členy do expertní komise tak, aby v ní zasedli lidé jim loajální a blízcí. Policie však nikoho z členů komise neobvinila a není jasné, zda dotyční měli nějaký motiv a zda projekty skutečně nakonec ovlivnili, ačkoli všech 21 požadovaných projektů komise schválila.

Je nám líto, video expirovalo.
Pelta měl podle Radiožurnálu ovlivnit i složení dotační komise

Ministryně školství Kateřina Valachová na páteční tiskové konferenci oznámila, že všechny expertní komise na ministerstvu zrušila a budou se ustavovat znovu. Dosavadní členové komisí podle ní museli podepisovat, že nejsou ve střetu zájmů a podjatí, a museli se zavazovat k mlčenlivosti.

Podle vyšetřovatelů ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda téměř půl miliardy korun. Za to by obviněným ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku hrozil až dvanáctiletý trest vězení. Podle ministryně Valachové však letos žádné investiční dotace pro sport vyplaceny nebyly a žádná škoda tedy nevznikla.

Zdroj
ČTK, Radiožurnál, ČT sport

Hlavní zprávy