Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na skialpech přes hory

Nizozemské fanynky byly vyvedeny ze stadionu kvůli reklamě

Johannesburg - Pondělní zápas mistrovství světa ve fotbale mezi Nizozemskem a Dánskem nevidělo až do konce 36 fanynek nizozemské reprezentace, které byly vyvedeny ze stadionu, protože se pořadatelům nezamlouvaly jejich oranžové minišaty. Prý šlo o skrytou reklamu na pivovar Bavaria, což je v rozporu s pravidly šampionátu. Ženám dokonce hrozilo vězení. Další informace ze šampionátu přináší server msfotbal.cz.

Během šampionátu je zakázaná jakákoli reklama na produkty firem, které nejsou oficiálními sponzory mistrovství. Společnost Bavaria však odmítá obvinění, šaty prý reklamou nebyly. "Vždyť na nich nebylo ani naše logo. Jsou to jen slušivé šatečky. Lidé mají právo nosit, co chtějí. Tady v Nizozemsku jsou oranžovou barvou posedlí. Oblékají se do ní všichni. Nevím, co to má znamenat," uvedl mluvčí pivovaru Peer Swinkels. Nápadná skupina plavovlasých pohledných žen byla ze stadionu odvedena do zázemí stadionu, kde je vyslýchali jak funkcionáři FIFA, tak i policie.

"Seděly jsme v prvních řadách a pořád na nás mířily kamery. Jen jsme zpívaly písničky a bavily se. Najednou nás obklíčili pořadatelé a odvedli nás ze stadionu. Tlačili nás ze schodů, až jedna holka upadla," popisovala jedna ze zadržených Barbara Kasteinová.

"Pak přišli policisté a pořád se nás dokola na něco vyptávali. Jestli prý pracujeme pro Bavaria, že podobná reklama je tu trestná. Dokonce nám hrozili půl rokem vězení. Holky začaly brečet. Bylo to opravdu hrozné," dodala. Následně policie odvezla dívky do hotelu. "Chtěli naše pasy a dělali si kopie. Prý nás budou žalovat. To všechno kvůli oranžovým šatům," uvedla Kasteinová.Pivovar Bavaria měl problémy již při minulém šampionátu v Německu. Tehdy fanoušci nosili kalhoty se značkou pivovaru. Pokud chtěli vstoupit na stadion, museli kalhoty sundat. "Tentokrát ale na šatech žádné logo nebylo. A FIFA nemá monopol na oranžovou barvu," dodal Swinkels. FIFA odmítla, že by byl někdo zatčen, pouze potvrdila, že "několik mladých žen bylo zneužito holandským pivovarem ke skryté reklamě".

V souvislosti s incidentem propustila britská televize ITV s okamžitou platností bývalého jamajského reprezentanta Robbieho Earla, jenž pro ni na turnaji pracoval jako expert. Podle zjištění televize totiž vstupenky na zápas Nizozemska, které byly poskytnuty Earlemu, byly do sektoru, kde "fandily" nizozemské dívky. Účastník MS 1998 vinu odmítl. "Můžete si myslet, že jsem naivní, ale opravdu jsem nevěděl, že dělám něco špatného," uvedl.

Nizozemsko - Dánsko
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy