Německou neporazitelnost utnuli Brazilci, Španělsko dalo "šestku" Argentině

Na domácím mistrovství světa pro Brazilce duel s Němci skončil ostudným debaklem 1:7. Po čtyřech letech Selecao na svého soupeře opět narazili a tentokrát mu tehdejší potupu alespoň částečně vrátili. V Berlíně nad domácím celkem, který neprohrál více než 20 měsíců, vyhráli 1:0. Drtivé vítězství si připsali Španělé, kteří rozstříleli Argentinu bez Lionela Messiho 6:1. V další bitvě těžkých vah remizovala Anglie s Itálií i díky zapojení videa 1:1.

Brazilec Gabriel Jesus slaví gól v síti Německa
zdroj: REUTERS autor: Fabrizio Bensch

Němci prohráli zápas poprvé od semifinále evropského šampionátu v roce 2016 a dvaadvaceti zápasech. Předchozí tři duely remizovali, a tak na výhru čekají od října. Brazilci naopak potvrdili dobrou formu: z posledních 19 duelů mají na kontě jedinou porážku a s týmem mimo Jižní Ameriku neprohráli od mistrovství světa 2014, kdy je vyprovodilo v semifinále právě Německo.

Duel v Berlíně rozhodla 38. minuta, kdy Willian nacentroval, do míče se hlavou opřel Gabriel Jesus a brankář Trapp nedokázal střelu vyrazit, i když si na míč sáhnul. Další šance měli Paulinho a Willian, ale neproměnili. Německo tak žilo, jenže za celý zápas se nedostalo k přímé střele na branku. Brazílie tak počtvrté z posledních pěti zápasů udržela čisté konto.

Německo po 20 měsících prohrálo, doma nestačilo na Brazílii

Anglie doma remizovala 1:1 s Itálií, přičemž o výhru přišla až v závěru. Dlouho vedla po gólu Jamieho Vardyho, který se trefil v reprezentaci téměř přesně po roce. Jenže tři minuty před koncem odpískal sudí penaltu po konzultaci s videem a Lorenzo Insigne vyrovnal. Pro Itálii, která na výhru čeká čtyři zápasy, to byl první gól po 374 minutách. Anglie inkasovala po 624 minutách.

K jasné výhře Španělů nad Argentinou přispěl hattrickem Isco. Jihoameričané utržili takovou porážku naposledy v roce 2009, kdy prohráli rovněž 1:6 s Bolívií. Za posledních 25 let teprve podruhé inkasovali více než čtyři branky.

Fotbalisté Ukrajiny, kteří na podzim budou soupeřem české reprezentace v Lize národů, zvítězili v přípravě 2:1 nad účastníkem mistrovství světa Japonskem. Po výhře nad Slovenskem a remíze se Saúdskou Arábií protáhli neporazitelnost na tři zápasy.

Ukrajinci byli od začátku aktivnější a problémy s nimi měl zejména japonský stoper Ueda. Už v 16. minutě si málem dal vlastní branku, když při snaze zabránit soupeři ve skórování hlavou trefil břevno. O pět minut později Ueda tečoval střelu Rakického mimo dosah vlastního brankáře a Ukrajina vedla.

Japonci sice do poločasu vyrovnali po standardní situaci, ale v 69. minutě prošel míč pokutovým územím až na střídajícího beka Karavajeva, který tvrdou střelou rozhodl. Ukrajinci ze tří střel na branku vytěžili dva góly.

Nevedlo se naopak soupeřům Česka pro červnové přípravné zápasy. Austrálie v Londýně jen remizovala 0:0 s Kolumbií, když byla většinu utkání pod tlakem a jen jednou vystřelila na branku. Nigérie pak rovněž v Londýně podlehla 0:2 Srbsku po dvou gólech Aleksandra Mitroviče.

Střeleckou formu v národním týmu potvrdil Romelu Lukaku, který dvěma góly a asistencí zařídil Belgii výhru 4:0 nad Saúdskou Arábií. V posledních šesti zápasech za reprezentaci tak nastřílel 10 branek. Celkem už má na kontě 33 gólů v 66 duelech.

Výsledky přípravných utkání:

Španělsko - Argentina 6:1 (2:1)

Branky: 27., 52. a 75. Isco, 12. Diego Costa, 55. Thiago, 74. Aspas - 39. Otamendi.

Anglie - Itálie 1:1 (1:0)

Branky: 26. Vardy - 87. Insigne z pen.

Srbsko - Nigérie 2:0 (0:0)

Branky: 68. a 81. Mitrovič.

Austrálie - Kolumbie 0:0

Belgie - Saúdská Arábie 4:0 (2:0)

Branky: 13. a 39. Lukaku, 77. Batshuayi, 78. De Bruyne.

Polsko - Korea 3:2 (2:0)

Branky: 32. Lewandowski, 45. Grosicki, 90.+2 Zielinski - 85. I Čchang-min, 87. Hwang Hi-čchan.

Německo - Brazílie 0:1 (0:1)

Branka: 38. Gabriel Jesus.

Slovinsko - Bělorusko 0:2 (0:1)

Branky: 36. Skavyš, 90.+4. Saroka.

Lucembursko - Rakousko 0:4 (0:2)

Branky: 4. Arnautovič, 40. Grillitsch, 60. Gregoritsch, 84. Schaub.

Rumunsko - Švédsko 1:0 (0:0)

Branka: 57. Rotariu.

Černá Hora - Turecko 2:2 (1:2)

Branky: 45. Ivanič, 87. Mugoša - 11. Ünder, 24. Yokuslu.

Švýcarsko - Panama 6:0 (4:0)

Branky: 22. Džemaili, 31. Xhaka z pen., 34. Embolo, 40. Zuber, 49. Drmič, 68. Frei.

Kosovo - Burkina Faso 2:0 (0:0)

Branky: 74. Muriqi, 90. Paqarada.

Ázerbájdžán - Makedonie 1:1 (1:1)

Branky: 6. Richard z pen. - 6. Trajkovski. Petrohrad:

Rusko - Francie 1:3 (0:1)

Branky: 68. Smolov - 40. a 83. Mbappé, 49. Pogba.

Gruzie - Estonsko 2:0 (2:0)

Branky: 6. Tabidze, 35. Kazaišvili.