Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Spurt

Nejlepším hráčem mistrovství je Forlán

Johannesburg – Mistry světa se v Jihoafrické republice stali Španělé, na individuální trofeje ovšem nedosáhli. Zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje udělili akreditovaní novináři uruguayskému útočníkovi Diegu Forlánovi. Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce turnaje získal Němec Thomas Müller. Ten získal zároveň i titul pro nejlepšího mladého hráče turnaje. Nejlepším gólmanem turnaje byl vyhlášen brankář španělských mistrů světa Iker Casillas. Další informace přináší internetový speciál msfotbal.cz.

Pro Forlána hlasovalo 23,4 procenta akreditovaných novinářů. Druhý skončil Nizozemec Wesley Sneijder, který dostal 21,8 procenta hlasů, třetí byl Španěl David Villa. Žurnalisté volili fotbalového krále z desítky nominovaných hráčů, kterou vybrala technická komise FIFA. Vedle Forlána byla v nominaci pětice finalistů - Španělé Xavi, Iniesta, Villa a Nizozemci Sneijder a Robben. O prestižní cenu se ucházeli i Němci Özil a Schweinsteiger, Argentinec Messi a Ghaňan Gyan.

Ocenění pro Forlána završilo výtečný výkon útočníka Atlétika Madrid na turnaji. Právě on měl hlavní zásluhu na tom, že Uruguay postoupila senzačně až do semifinále, kde po přestřelce podlehla Nizozemsku a následně i v boji o třetí místo Německu. Forlán však v obou zápasech skóroval a připsal si tak pět z 11 uruguayských branek.

Mezinárodní fotbalová federace udělovala ještě další trofeje. Zlatou kopačku si vystřílel s pěti góly Němec Thomas Müller, který sice vstřelil stejně branek jako Villa, Sneijder a Forlán, o jeho prvenství však rozhodl i fakt, že odehrál o utkání méně. Druhý byl Villa, třetí Sneijder.

Müller byl zároveň oceněn jako nejlepší mladý hráč turnaje. O tom, že porazí Ghaňana Andrého Ayewa a Mexičana Giovanniho Dos Santose, nebylo pochyb i proto, že byl Müller nejproduktivnějším hráčem šampionátu. Navázal tak na triumf svého krajana Lukase Podolského, jenž dostal toto ocenění před čtyřmi lety.

Přehled trofejí FIFA:

Zlatý míč: Forlán (Urug.)
Stříbrný míč: Sneijder (Niz.)
Bronzový míč: Villa (Šp.)

Zlatá kopačka: Müller (Něm.) 5 branek,
Stříbrná kopačka: Villa (Šp.) 5,
Bronzová kopačka: Sneijder (Niz.) 5

Nejlepší mladý hráč: Müller (Něm.)

Nejlepší brankář: Casillas (Šp.)


Přehled vítězů Zlatého míče: 1982 - Rossi (It.), 1986 - Maradona (Arg.), 1990 - Schillaci (It.), 1994 - Romário (Braz.), 1998 - Ronaldo (Braz.), 2002 - Kahn (Něm.), 2006 - Zidane (Fr.), 2010 - Forlán (Urug.)

Hlavní zprávy