Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP v rychlobruslení 2024/2025

Video nefunguje, kritizoval kouč Íránu, podle kterého není ve fotbale spravedlnost

Videorozhodčí jim v zápase s Portugalskem přisoudil penaltu, po které fotbalisté Íránu srovnali na konečných 1:1. Kouč asijského celku Carlos Queiroz přesto novinku letošního mistrovství světa, jež vyvolává spoustu emocí, tvrdě zkritizoval.

Carlos Queiroz
zdroj: REUTERS autor: Lucy Nicholson

Zkušenému trenérovi se nelíbí, že se neví, jak spolupráce rozhodčích s videoasistenty probíhá a kdo je za verdikty odpovědný. Také nechápal, proč sudí po zhlédnutí opakovaných záběrů nevyloučil Cristiana Ronalda za úder loktem.

"Ve fotbale není spravedlnost, ale kdyby ano, musel by Írán zvítězit. Mám na video jasný názor, ale musím vážit slova, protože lidé z FIFA jsou všude kolem. Můžete mě trestat, ale podle mě pan (šéf FIFA Gianni) Infantino, FIFA a všichni musí souhlasit, že video nepracuje dobře. To je realita, stížností je plno," řekl Queiroz.

Paraguayský sudí Enrique Cáceres se na video díval třikrát v druhém poločase. Nařídil na každé straně penaltu a v 81. minutě přezkoumával zákrok Ronalda, jemuž dal za úder loktem do Mortezáa Púralígandžího žlutou kartu.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Sestřih utkání Írán - Portugalsko

"My jsme trenéři a potřebujeme vědět, co se děje. Nikdo nedovolí, abychom to viděli. Takže máme jít do útrob stadionu, abychom zjistili, co se děje? Když šlo o penaltu proti nám, televize ukázala asi šest opakovaných záběrů. Když šlo o penaltu proti Portugalsku, ukázali jen jeden," řekl emotivně pětašedesátiletý portugalský kouč Íránu.

Nejvíc se divil, že sudí nevyloučil Ronalda. "Loket v pravidlech znamená červenou kartu. Nikde se nepíše, zda je to Ronaldo, Messi nebo někdo jiný. Jaký je rozdíl, jestli udělá loket Ronaldo a Rámín Rezajíán? Ano, je to loket, ale je to Ronaldo. Buď opatrný, takže žlutá. Nevím, jestli to takhle zaznělo, ale my to musíme vědět," uvedl Queiroz.

Štve ho, že není jasné, jak konzultace sudích přesně vypadají. "Dřív jsme věděli, kdo je zodpovědný za verdikty - rozhodčí. Teď nevíme, jestli je to rozhodčí, nebo chlapi nahoře. Rozhodčí si myjí ruce jako Pilát. Tahle hra je pro lidi, ne pro pár chlapů za scénou," řekl Queiroz.

"Pokud máte video, není prostor pro lidské chyby. Pan Infantino a lidi kolem musí říct: Promiňte, video nefunguje dobře, takže ho zastavíme. Anebo musí být komunikace jasná. Jako v ragby, kdy každý slyší, co se děje," dodal bývalý kouč Realu Madrid či reprezentací JAR a Portugalska.

Nechápe, proč by měl videorozhodčí hlavního sudího upozorňovat jen při zcela zjevných přehmatech. "Vím, že video je pro dobro fotbalu. Ale nemůže to fungovat tak, že když je jasná penalta, tak tedy použijeme video. Co je jasná penalta? Co je jasný loket? Buď to je, nebo není," pokračoval.

Sám je roky zastáncem videa. "V Brazílii nám nepískli penaltu proti Argentině. Akceptoval jsem to, lidé chybují. Před těmito třemi zápasy jsem jel do Ruska s velkými nadějemi. Dvacet let života bojuji za zavedení videa. A odjíždím frustrovaný, protože lidé to mohou dělat dobře a neděje se to. Po 37 letech trenérské kariéry mám srdce plné smutku. Máte nejnovější technologii, hodiny tréninku s ní, tisíce dolarů, pět lidí, co sedí nahoře a nevidí loket? Jen žlutá? Dejte mi pokoj," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články