Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Branky, body, vteřiny

Maroko: Defenzivní tvrz bude odolávat náporu iberské reconquisty

Šest kvalifikačních zápasů, ani jeden obdržený gól. Pilíře obrany z Juventusu a Realu Madrid. Kouč Hervé Renard proslulý nejen svým charizmatem, ale i defenzivní organizací. To vše by mělo pomoci Maroku odolávat na mistrovství světa ofenzivním nápadům favorizovaných soupeřů z Iberského poloostrova Španělska a Portugalska. A kdo ví, třeba i postoupit ze složité skupiny B.

Slavící fotbalisté Maroka
zdroj: Reuters autor: Denis Balibouse

Historie: Na přelomu 70. a 80. let patřili mezi špičku afrického fotbalu. Stali se prvním africkým týmem, který dokázal vyhrát skupinu na mistrovství světa a probojovat se do vyřazovací fáze. Už od šampionátu ve Francii v roce 1998 se ale Maročané na světovém šampionátu neobjevili. Až letos jsou zpět na výsluní po dvaceti relativně nevýrazných letech, které protrhlo pouze nečekané stříbro z Afrického poháru národů v roce 2004.

Poslechněte si speciální FOTBAL FOKUS podcast o mistrovství světa:

Postup na letošní světový šampionát se od Maroka moc nečekal. Tím spíš, že lvi z Atlasu byli v hlavní fázi kvalifikace nalosováni do těžké skupiny s úřadujícím mistrem Afriky z Pobřeží slonoviny, Gabonem s Pierrem-Emerickem Aubameyangem a podceňovaným Mali. Jenže od té doby, co mužstvo v roce 2016 převzal Francouz Hervé Renard, momentálně pravděpodobně nejlepší trenér působící na africkém kontinentu, Maročané zažívají obrovský vzestup.

MAROKO na mistrovství světa

Počet účastí: 4x

Největší úspěch: osmifinále na MS 1986

MS 2014 v Brazílii: nekvalifikovalo se

Cesta na šampionát: Maroko nezačalo kvalifikaci MS v nikterak bombastickém stylu, když remizovalo 0:0 s Gabonem i Pobřežím slonoviny. Poté ale na Africkém poháru národů vyslalo první varovný signál, že v týmu bují velká síla. Renardův tým poprvé za třináct let prošel základní skupinou, když porazil i Pobřeží slonoviny. Nakonec sice Maročané skončili už ve čtvrtfinále, potopil je ale až Kahrabův gól dvě minuty před koncem a Egypt nakonec prošel až do finále, kde prohrál s Kamerunem.

Solidní výsledky i výkony na africkém šampionátu Maroko nakoply ke skvělému podzimu. Tým už v kvalifikaci na Africký pohár národů inkasoval jedinou branku, v závěrečných bojích o mistrovství světa ale dokázal výkon ještě vylepšit. V žádném z šesti zápasů neobdržel jediný gól, což je v historii afrických kvalifikací unikát. A rozhodně nešlo o pouhou shodu okolností.

Názor experta:

Verner Lička: "Velká neznámá. Zajímavá země, nahoře muslimský stát, žil jsem tam kdysi blízko. Jsou to výborní hráči, mají to v nohách, ale v hlavě už to tak není. Mohou postoupit ze skupiny, ale to bude asi všechno."

Největší hvězdy: Jednak jde úspěch za trenérem Renardem, který je pověstný skvělou defenzivní organizací, schopností sjednotit tým a citem pro to, co je potřeba v důležitých zápasech. To však nejsou jeho jediné zásadní přednosti. Díky svému charizmatu na lavičce, v kabině i na veřejnosti a pochopení pro africké prostředí si jeho týmy získaly až bezvýhradnou podporu domácích a velkou přízeň neutrálních fanoušků. Renardovo týmové pojetí bylo klíčové pro Zambii i Pobřeží slonoviny.

Bez vynikajícího obsazení marocké defenzivy by ale pro Renarda i celé Maroko byl úkol daleko složitější. Klenotem mužstva je kapitán Mehdi Benatia z Juventusu, Maročané ale mají k dispozici další nenápadné, ale o to pozoruhodnější hráče. Talentovaného levého obránce Achrafa Hakimiho, který má za sebou průlomovou sezonu v Realu Madrid. Romaina Saïsse, stopera Wolverhamptonu, jenž celou sezonu dominoval v Championship a postoupil do Premier League. Anebo Nabila Dirara, zkušeného pravého obránce, jenž loni s Monakem postoupil do semifinále Ligy mistrů. Ve všech případech jde navíc o hráče, kteří jsou zvyklí na tempo nejlepších evropských soutěží.

Program Maroka v základní skupině E:

15. června: Maroko - Írán (17:00, Petrohrad)

20. června: Portugalsko - Maroko (14:00, Lužniki v Moskvě)

25. června: Španělsko - Maroko (20:00, Kaliningrad)

Horší je to ale na druhém konci hřiště. Zvlášť na hrotu útoku budou mít Maročané problémy najít zaručeného střelce, který dokáže proměnit několik málo šancí, které jim špičkové týmy dovolí. I tady se ale může najít nečekaná opora – místo v základní sestavě dostane Khalid Boutaïb, jenž má letos v Turecku i loni ve Francii ve Štrasburku dlouhodobou úctyhodnou bilanci více než jednoho gólu na dva zápasy.

A koneckonců ani kreativní síla Maroka není zanedbatelná. O tvorbu šancí se bude starat Younès Belhanda, jenž před pěti lety dovedl Montpellier k senzačnímu titulu. Pomáhat mu bude vycházející hvězda Hakim Ziyech, který má za sebou dvě vynikající sezony v Ajaxu a poohlížejí se po něm kluby širší špičky v Evropě.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Profil národního týmu Maroka

Ambice: Maroko hned na start šampionátu čeká klíčový duel, který může hodně napovědět o jeho šancích. Renardův tým totiž čeká Írán, přičemž tým Carlose Quieroze se prezentuje podobně defenzivním herním pojetím. Pokud Maročané vstoupí do turnaje úspěšně a Portugalsko či Španělsko zaváhá, mohou v dalších dvou zápasech naplno využít role outsidera. V opačném případě ale bude pro Maroko značně složité dostávat se z nepříznivého stavu.

Konečná nominace Maroka

Brankáři: Munír Kadžuí (Numancia/Šp.), Jasín Bunú (Girona/Šp.), Ahmad Rizá Tadžnautí (Ittihád Tanger).

Obránci: Mahdí Benatía (Juventus Turín/It.), Romain Saís (Wolverhampton/Angl.), Manuel Da Costa (Basaksehir/Tur.), Nabíl Dirár (Fenerbahce/Tur.), Ašraf Hakimí (Real Madrid/Šp.), Hamza Mendyl (Lille/Fr.).

Záložníci: Mbark Busúfa (Al Džazíra/SAE), Karím Ahmadí, Sufján Amrabat (oba Feyenoord/Niz.), Júsuf bin Násir (Caen/Fr.), Júnis Bilhanda (Galatasaray/Tur.), Fajsal Fadžr (Getafe/Šp.), Amín Harít (Schalke/Něm.).

Útočníci: Chálid Butaíb (Malatyaspor/Tur.), Azíz Buhaddúz (St. Pauli/Něm.), Ajjúb Kaabí (RS Berkan), Nurdín Amrabat (Leganés/Šp.), Mahdí Carcela (Standard Lutych/Belg.), Hakím Zijach (Ajax Amsterodam/Niz.), Júsuf En-Nesjrí (Málaga/Šp.).

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články