Je nám líto, video expirovalo.

Mourinho posadil Čecha na lavičku, opustí dlouholetá jednička Chelsea?

Londýn – Petr Čech souboj s Thibautem Courtoisem prohrál. Dlouholetou brankářskou jedničku Chelsea usadil trenér José Mourinho v prvním utkání sezony proti Burnley (3:1) jen na lavičku. Čech, který je už dlouho považován za jednoho z nejlepších gólmanů světa, by měl v sezoně krýt záda svému belgickému kolegovi. Není vyloučeno, že by Čech mohl po deseti letech v Chelsea změnit dres, zájem údajně projevily Real Madrid a Paris St. Germain.

Petr Čech si zvyká na roli dvojky v Chelsea
zdroj: Isifa/EPA

Souboj mezi hvězdnými brankáři se v Anglii stal hitem léta. Trenér Mourinho odmítal prozradit, komu dá přednost, s tím, že jeho rozhodnutí bude patrné podle sestavy v prvním utkání sezony. Nakonec se rozhodl pro dvaadvacetiletého Courtoise, který byl mírným favoritem zejména kvůli větší perspektivě do budoucna.

"Musíme myslet na budoucnost, proto jsme se rozhodli pro Courtoise. Bylo to podobné jako před deseti lety, kdy jsem se rozhodoval mezi mladým Petrem Čechem a zkušeným Carlem Cudicinim, který odváděl v Chelsea skvělé výkony. I tehdy jsem se rozhodl pro Čecha, protože bylo jasné, že může být v brance Chelsea dlouhé roky," cituje BBC Mourinha.

Čech by mohl odejít

Portugalský kouč rovněž připustil, že gólman, kterému připadne post dvojky, by mohl odejít. Na druhou stranu o dvaatřicetiletého Čecha nechce přijít a je připraven mu dát šanci. "Je jasné, že brankáře nebudeme měnit každý zápas. Bude záležet na výkonech. Ale šanci dostane. Petr je fantastický profesionál. On byl jediný, kdo se o mém rozhodnutí dozvěděl už dnes ráno," dodal Mourinho. "Jsem si jistý, že Petr o místo ještě zabojuje," dodal. 

José Mourinho: "Petr byl samozřejmě z mého rozhodnutí zklamaný, ale takový je fotbal. Doufám, že kvůli tomu nebude chtít odejít. Snad nebude mít nabídky, a pokud ano, tak je doufejme odmítne. Byl bych moc rád, kdybychom měli k dispozici dva z nejlepších brankářů na světě." 

Čech od svého příchodu do Chelsea v roce 2004 pokaždé začínal sezonu jako jednička. Pouze v sezoně 2006/07 první zápas odchytal jeho náhradník Cudicini, to však Čech léčil operované rameno a do hry naskočil až ve 3. kole.

Konkurence i zdravotní trable

Tentokrát však měl o místo v brance rovnocenného konkurenta, protože Courtois je považován za nejlepšího mladého gólmana na světě, což dokazoval svými výkony na hostování v Atlétiku Madrid. Čechovi zřejmě ublížilo i to, že v posledních sezonách měl často zdravotní problémy. O závěr minulé sezony přišel kvůli poraněnému rameni.

Chelsea před dnešním startem sezony rovněž zúžila kádr. Na hostování do Fiorentiny odešel německý záložník Marko Marin. Mládežnický reprezentant Anglie Josh McEachran pak byl zapůjčen do Vitesse Arnhem. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy