Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Mistrovství světa 2026 se bude převážně odehrávat v USA, pořadatelství získalo 16 měst

Dějištěm fotbalového mistrovství světa v roce 2026 bude jedenáct měst ve Spojených státech amerických, tři v Mexiku a dvě v Kanadě. Pořadatelství definitivně získala od světové federace FIFA americká města Atlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, San Francisco a Seattle, v Mexiku se bude hrát v Guadalajaře, Mexiko City a Monterrey, v Kanadě v Torontu a Vancouveru.

Je nám líto, video expirovalo.
Fotbalové MS 2026 bude v severní Americe

FIFA dějiště zápasů vybrala z 22 kandidátů, neuspěla americká města Cincinnati, Denver, Nashville, Orlando a Washington/Baltimore a kanadský Edmonton. Zatím nebylo zveřejněno, kde šampionát začne či kde se bude hrát finále. "Tohle ještě musíme prodiskutovat a zanalyzovat a potom učiníme v pravý čas rozhodnutí," uvedl prezident FIFA Gianni Infantino při oznamovacím ceremoniálu v New Yorku.

Třem severoamerickým zemím přidělila FIFA pořadatelství v červnu 2018, společná kandidatura tehdy dostala přednost před Marokem, které bylo jediným soupeřem. Šampionát premiérově uspořádá více států a poprvé se ho také zúčastní 48 týmů místo dosavadních 32. Odehráno bude 80 zápasů, z toho 60 budou hostit Spojené státy, kde se také odehrají všechny vyřazovací zápasy počínaje čtvrtfinále.

Mexiko jako první stát uspořádá šampionát potřetí, hostilo ho už v letech 1970 a 1986 a i tehdy se hrálo v Mexico City a Guadalajaře; Monterrey bylo dějištěm v pouze v druhém případě. V USA se uskuteční MS podruhé po roce 1994 a atmosféru šampionátu tehdy zažily Boston (Foxborough), Dallas, Los Angeles (Pasadena), New York/New Jersey (East Rutherford) a San Francisco (Stanford). V Kanadě se bude hrát o nejprestižnější fotbalovou trofej poprvé.

Očekává se překonání diváckého rekordu, který drží právě šampionát v USA. Tehdy se v hledištích prostřídalo přes tři a půl milionu diváků, v průměru 68 626 na zápas. Kapacity všech jedenácti amerických stadionů pro turnaj v roce 2026 přesahují 60 tisíc míst, častěji přes 70 tisíc, nejvíc diváků (87 523) pojme Estadio Azteca v Mexico City.

"Bude to mnohem, mnohem, mnohem větší. Myslím, že tahle část světa ani netuší, co se tu bude v roce 2026 dít. Tyhle tři země budou vzhůru nohama. To bude invaze světa do Kanady, Mexika a Spojených států," řekl Infantino.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články