Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Španělé nejsou favorité, říká Bilič. Nejsme stroje, odpovídá Iniesta

Gdaňsk - I když se odcházející kouč Slaven Bilič rozloučil s chorvatskou fotbalovou reprezentací už po základní skupině evropského šampionátu, byl na své svěřence za výkon proti obhájcům titulu Španělům pyšný. Je přesvědčený, že kdyby jeho tým proměnil některou ze šancí a otevřel skóre, postup by mu neunikl. Favorizovaný soupeř nakonec zdolal Chorvaty 1:0, Bilič to ale přisuzoval hlavně velkému štěstí.

Slaven Bilič
zdroj: Getty Images

"Chybělo nám prostě štěstí, to byl celý rozdíl mezi oběma týmy. Nevidím Španěly jako velké favority. Je tady několik jiných týmů, které hrají ve větším tempu, jsou hladovější po titulu a na hřišti možná více agresivnější než Španělé," řekl Bilič po pondělním zápase.

Kouč Španělů Vicente del Bosque připustil, že od svého týmu čekal více. "Soupeř uzavřel prostory a to nám způsobilo mnoho problémů. Myslel jsem, že budeme lepším týmem. Tolik se nám nedařil první dotek a to způsobilo, že hra byla pomalejší," prohlásil Del Bosque.

"Myslím, že to není to samé Španělsko jako na mistrovství světa. A důvod je zřejmý: všichni nás už znají. Když dostane Iniesta nebo Silva míč, stojí kolem nich tři hráči. Všichni vědí, co naši ofenzivní hráči dokážou, a dávají si na to velký pozor," prohlásil španělský kapitán Iker Casillas.

Biličům tým trápil obhájce titulu celý zápas. Chorvaté sice podle očekávání většinu času bránili, nebezpečné šance si ale vytvářeli téměř výhradně oni. V největší z nich selhal v druhé půli Ivan Rakitič. "Několik nocí z toho asi nebudu spát," prohlásil zdrceně záložník Sevilly po neproměněné hlavičce.

Bilič mu ale nic nevyčítal a chválil svůj tým za taktický výkon. "Velmi dobře jsme bránili a věděli jsme, že naše šance přijdou. Měli jsme tu největší v zápase, bohužel jsme ji neproměnili. To si proti Španělům nemůžete dovolit. Kdybychom skórovali, hráli bychom ve čtvrtfinále," mínil Bilič.

Chorvaté podle něj mohou opouštět turnaj se vztyčenou hlavou, i když na postup nedosáhli. "Byla to velmi těžká skupina a my jsme hrdí na to, co jsme předvedli. Do poslední sekundy jsme hráli o postup, stačilo vyrovnat a vyřadili bychom Itálii. Myslím, že se nemáme za co stydět," uvedl Bilič.

"Hodně jsme trpěli," řekl záložník Barcelony Andrés Iniesta. "Chorvaté byli výborní, mají mladé a velmi talentované hráče. My nejsme stroje. Museli jsme být hodně trpěliví a čekat na svou šanci, která přišla v závěru."

Třiačtyřicetiletý chorvatský kouč se po šesti letech loučí s reprezentací a od nové sezony míří do ruského Lokomotivu Moskva. Je přesvědčen, že Chorvaté před sebou mají velkou budoucnost. "Popravdě jsem nečekal, že by tohle mohl být můj poslední zápas. Náš tým je výborný, takže jsem věřil, že půjdeme dál. Je to skvělá generace hráčů a v dalších dvou letech budou ještě lepší," předpovídal Bilič.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy