Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Šmicer vzpomíná na ME 1996 a věří v postup českého týmu

Vratislav - Téměř na den přesně před 16 lety byl přímo na trávníku u toho, když se jeho parťák Karel Poborský zaskvěl legendárním vítězným gólem ve čtvrtfinále Eura v Anglii. Vladimír Šmicer teď už jako reprezentační manažer věří, že si podobnou radost vychutná i v obleku na lavičce při čtvrtečním setkání Čechů s Portugalci, kteří se znovu utkají ve stejné fázi mistrovství Evropy ve Varšavě.

Vladimír Šmicer s Michalem Bílkem
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Vladimír Šmicer věří, že se podobný příběh s úspěšným výsledkem pro český tým může opakovat i po letech. "Kluci by si z šestadevadesátého roku mohli vzít motivaci. My jsme tehdy také nebyli favority a teď je to podobné," připomněl Šmicer, že postup Portugalska se i nyní čeká víc. Šmicer vidí mezi Eurem v Anglii a letošním turnajem mnoho paralel. Nejen tu, že "české" čtvrtfinále má stejné obsazení.

"V Anglii se nám nepovedl první zápas s Německem, teď jsme byli dole po zápase s Ruskem. Ale zase se povedlo postoupit a jsme ve hře o medaile. Ve vyřazovací fázi už je možné absolutně všechno, je to už o jednom zápase, a když jsme takhle prošli ze skupiny, blízko je i medaile. Chceme jít ještě dál," řekl Šmicer, stříbrný medailista z roku 1996.

"Asi to bude podobný zápas jako tehdy. Portugalci jsou techničtí, dobře kombinují. Budou víc na míči, naši budou hrát ze zajištěné obrany a budou čekat na okénka v portugalské defenzivě. Portugalci se ale zlepšili v obraně, Pepe je obrovská osobnost a jeden z nejlepších stoperů," dodal Karel Poborský.  

"Na druhou stranu je jasné, že Portugalci budou velmi těžkým soupeřem. S Karlem Poborským jsme si také říkali, že bychom raději šli na někoho jiného. Ale kluci se nebojí, těší se. Nejsme předem poražení," uvedl Šmicer. Poborského vítězný lob z Birminghamu má stále před očima, neví ale, kdo ze současných hráčů by podobnou troufalost mohl předvést. "Honza Rezek na tréninku občas něco zkouší, ale takové ty věci, co měl Karel, nedělá nikdo," líčil Šmicer.

Sám je zvědavý, jak se český tým popasuje s Cristianem Ronaldem, největší portugalskou ofenzivní hrozbou. "Je to geniální hráč, občas se musíte smířit s tím, že ho prostě při nějaké akci neubráníte. Portugalci ale mají i další skvělé individuality a stejné to bylo i proti nám, kdy nastoupili Rui Costa, Figo, Paulo Sousa nebo Baía. I teď bude klíčové, jak se vyrovnáme s jejich osobnostmi," řekl Šmicer. "Budeme spoléhat na tým a euforii, která v hráčích je po postupu do čtvrtfinále. Bude to hodně o prvním gólu, který by moc pomohl," dodal Šmicer.

"Je jedno, jaký gól padne, z jaké to bude situace. Hlavně abychom nějaký dali a vyhráli," řekl Poborský.  

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy