Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Jezdectví

Žádné klekání, ale respekt. Na našem postoji nic měnit nebudeme, zní z reprezentace

Zatímco na podzim ve Skotsku poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter, na mistrovství Evropy stejným způsobem v Glasgow čeští fotbalisté jednat nebudou. Reprezentanti případně stejně jako v březnovém utkání světové kvalifikace ve Walesu vyjádří postoj proti rasismu i dalším projevům nesnášenlivosti tak, že poukážou na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect. Skotové rovněž klekat neplánují, výjimku udělají jen na hřišti Anglie. Přímý přenos utkání sledujte na ČT sport nebo webu ctsport.cz v pondělí od 14:20.

Vladimír Darida klečí v utkání se Skotskem
zdroj: REUTERS autor: Russell Cheyne

Český tým navíc gesto použije pouze tehdy, pokud i soupeř zvolí jakoukoliv formu podpory boje proti rasismu. Reprezentanti tím, že nebudou poklekávat, chtějí vyjádřit, že politika do sportu nepatří.

"Chceme se soustředit ryze na fotbal a na sportovní stránku naší účasti na mistrovství Evropy. Rozumím tomu, že společnost vnímá podobná témata jako důležitá, a i reprezentace odsuzuje jakékoliv formy rasismu, ale my už jsme celou věc s týmem probrali během březnového srazu. Zvolili jsme naše vlastní řešení a na tomto postoji nic měnit nebudeme," uvedl v tiskové zprávě český trenér Jaroslav Šilhavý.

S rozhodnutím nepoklekávat a případně ukázat na nápis na rukávu souhlasí i nový předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. "Po svém zvolení jsem postup v otázce případného gesta našeho národního mužstva v boji proti rasismu konzultoval s vedením reprezentace a podpořil jsem zvolené řešení. Jsme názorově zcela ve shodě," řekl Fousek.

"Volnost v projevu každé individuální reprezentace považuji za naprostou nutnost a program UEFA Respect v sobě dostatečně zahrnuje všechna témata spojená s bojem proti jakékoliv formě nesnášenlivosti," doplnil Fousek.

Hlavním cílem programu UEFA je usilovat o jednotu a respekt k rase, pohlaví, náboženství a schopnostem každého jednotlivce. Kampaň běží od roku 2008 a má podporu napříč členskými asociacemi UEFA.

Reprezentanti poklekli vloni v říjnu při utkání Ligy národů ve Skotsku, kde vyhověli žádosti domácího výběru. Následně je za to někteří fanoušci kritizovali. Nesouhlasné reakce vyvolává poklekávání i na probíhajícím šampionátu, například ruští fanoušci v sobotním utkání v Petrohradu hlasitě vypískali za toto gesto Belgičany.

Skotové pokleknou jen proti Anglii, gesto ztratilo sílu

Český tým vstoupí do Eura v pondělí v Glasgow zápasem proti Skotům, kteří pokleknou jen v druhém zápase ve Wembley proti Anglii.

"Naše stanovisko bylo a zůstává, že se musíme v boji proti diskriminaci ve fotbale a společnosti soustředit na smysluplnou změnu," uvedl Clarke. "Je mi jasné, že se někteří lidé a skupiny snažili během zápasů na Euru a hlavně ve Wembley náš postoj v proti rasismu zpolitizovat nebo zkreslit. Aby se předešlo pochybnostem: Já, můj trenérský štáb, hráči a celý tým se v zákulisí stavíme proti rasismu a všem formám nevhodného a diskriminačního chování ve společnosti," ujistil Clarke.

Zároveň zopakoval, že přestože mělo gesto pokleknutí podporující hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) velkou sílu, nyní už na síle ztratilo. V přípravných zápasech anglické reprezentace na něj dokonce řada fanoušků reagovala bučením.

Clarke věří, že skotský postoj na ME může do budoucna prosadit smysluplné změny, které boj proti rasismu posunou dál. "Na druhou stranu jsme se dohodli, že projevíme solidaritu s našimi anglickými soupeři. Řada jejich hráčů jsou kluboví spoluhráči našich reprezentantů a v posledních zápasech se stali terčem nadávek od vlastních fanoušků. Při zápasech v Hampden Parku proto budeme dál zaujímat náš dlouhodobý postoj, ale ve Wembley se postavíme proti rasismu a poklekneme proti ignorantství," dodal Clarke.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy