Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Vrba sází na zkušenost. Češi mají na Euru třetí nejstarší tým

Praha - Výběr trenéra Pavla Vrby, který se představí na letošním mistrovství Evropy, je třetím nejstarším na šampionátu. Průměrný věk mančaftu činí 28,7 roku. Před českou reprezentací už jsou jen Rusové (28,8) a Irové (29,4). Češi také mají spolu s Iry a Slováky jako jediní hned 11 hráčů věkem přes 30 let. Nejmladším týmem jsou Angličané (25,39).

Petr Čech a Tomáš Rosický při děkovačce fanouškům
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Na turnaj se chystají tři osmnáctiletí hráči. Nejmladším je anglický útočník Marcus Rashford. Osmnáct je také portugalskému záložníkovi Renatovi Sanchésovi a tureckému útočníkovi Emremu Morovi.

V nominacích jsou ale i dva čtyřicetiletí brankáři Gábor Király z Maďarska a Shay Given z Irska. Pokud nastoupí do zápasu, překonají dosavadní rekord Lothara Matthäuse, který na šampionátu v roce 2000 nastoupil ve věku 39 let a 91 dní.

Radost Lorenza Insigneho
zdroj: ISIFA

Nejvyšším hráčem Eura bude rumunský gólman Costel Pantilimon s výškou 203 centimetrů. Přes dva metry mají i další brankáři Fraser Forster (Anglie), Lovre Kalinič (Chorvatsko) a Andreas Isaksson (Švédsko). Naopak nejmenším je Ital Lorenzo Insigne s pouhými 163 centimetry. Mezi týmy jsou nejvyšší Švédové s průměrem 186 cm. Češi jsou osmí se 184 centimetry, nejmenší jsou Španělé (180).

Španělé jsou spolu s dalším soupeřem Čechů ve skupině Turky nejlehčím celkem šampionátu s pouhými 74 kilogramy v průměru. Další účastníci skupiny D Češi a Chorvaté mají 78 kg, nejtěžší jsou Němci s 80 kg.

Gianluigi Buffon
zdroj: ČTK autor: aicfoto

Nejzkušenějším hráčem na turnaji bude španělský gólman Iker Casillas se 166 starty za národní tým. Ital Gianluigi Buffon má 157 startů a Ukrajinec Anatolij Tymoščuk 143.

Nejvíce hráčů do Francie vysílá anglická Premier League, odkud je 134 reprezentantů. Z bundesligy je to 65 hráčů a z italské Serie A 56. Česká liga je jedenáctá se 13 účastníky. Dvanáct hráčů je na ME z Liverpoolu a Juventusu Turín.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy