Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Prokletí 13. června prolomeno. Španělský tisk chválí dobyvatele "české pevnosti"

Madrid - Španělské deníky po vítězství 1:0 nad Českem chválí nejen střelce gólu Gerarda Piquého, ale také brankáře Petra Čecha a Andrése Iniestu, který trefu připravil. Při "dobývání české pevnosti" ukázal podle nich záložník Barcelony svou výjimečnost a genialitu.

Aduriz se nůžkami snaží překonat českou obranu
zdroj: Reuters autor: Sergio Perez

Deník AS upozorňuje, že se podařilo prolomit "prokletí 13. června". Španělé v tento den zatím odehráli v historii pět utkání, ale nikdy nevyhráli, uvádí. V roce 1963 utrpěli 13. června historicky nejvyšší porážku na domácím hřišti 2:6 se Skotskem, před dvěma lety zase ve stejný den zahájili neúspěšný pokus o obhajobu titulu mistrů světa debaklem 1:5 s Nizozemskem na šampionátu v Brazílii.

"Kvalitně hrající Španělsko vedené geniálním záložníkem strhlo českou zeď až v posledních minutách," shrnuje svůj pohled na utkání El País a o českém rozestavení v defenzivě také mluví jako o pevnosti. Iniesta podle listu připravil jedinou branku jako houslový virtuóz. "La Roja mu z větší části vděčí za vítězství," uvedl. Piqué podle deníků tým svou brankou sjednotil a povzbudil do dalších bojů.

Spasitel Iniesta

List AS uvádí, že pro Španěly je po duelu vlastně nejlepší zprávou, že na rozdíl od ostatních má Iniestu. "Tým s ním soupeře svíral, ale až do 87. minuty nemohl najít cestu, jak zdolat výjimečného brankáře Čecha," napsal. Dvaatřicetiletého záložníka vyzdvihuje i španělský Sport. "Za své charakteristické kolmé přihrávky a nepopiratelnou schopnost se obětovat si mnohokrát vysloužil potlesk a přízeň tribun," uvádí Sport.

Obhájcům evropského titulu podle listu El País bránila ve skórování velká dávka smůly a skvělý brankář Čech. "Než Piqué dosáhl spravedlnosti, Španělům osud odříkal, co by si podle obrazu hry zasloužili," uvádí deník. Také El Mundo píše, že si Španělé gól zasloužili již o dost dřív. "Národní tým hrál přijatelně, v některých chvílích brilantně a ukázal některé věci, díky kterým může na tomto turnaji snít o úspěchu," píše El Mundo.

Marca připomíná, že Španělsko mohlo o své vedení ještě v závěru přijít. "(Brankář David) de Gea nemusel prakticky celý druhý poločas zasahovat, ale v nastavení vytasil ruce a zachránil vítězství," píše Marca k velké šanci Vladimíra Daridy. Listy zmiňují i šance stopera Romana Hubníka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy