BLOG: Sladká Paříž s příchutí fotbalu
Jen co nastoupíte do po strop nacpaného příměstského vlaku RER, okamžitě jste v centru dění. I když v tom skutečném centru budete z obou letišť až zhruba za dobrou třičtvrtěhodinku.
Těleso ve složení kytara, banjo, heligonka a nezbytná samohrajka pro basový podkres alá Lunetic, tradičně vyluzuje pro turisty cokoliv – hrálo by i Bobinu Ulrichovou, kdyby ji nedejbože znalo. Tentokrát preluduje zrychlenou gipsy verzi Beethoveny notoricky známé skladby Pro Elišku. Zlaté mince v kapse sice chtřestí, s přílišným nadšením pestré směsice lidí se ale hudební produkce nesetkává. Vítejte v hlavním městě Francie.
Paříž se do prvního semifinálového rána nepřekvapivě probouzela jako kterýkoli jiný den. Za prvé se večer hraje utkání mezi Portugalskem a Walesem až ve vzdáleném Lyonu, za druhé uctívaný domácí tým si odbude boj o postup do finále s Německem až ve čtvrtek v Marseille.
Je už nicméně pomalu znát, že fotbalové mistrovství Evropy spěje ke svému konci. Všudypřítomné vlaječky všech 24 týmů, které se na letošním Euru představily, lemují bulváry, stejně tak vícejazyčné nápisy zvoucí k posezení v restauracích, ale třeba oficiální fan-shopy už houfně vyprodávají zásoby.
Jde jim to o to snáz, když všechno zboží srazily oproti červnu na poloviční ceny. Kupříkladu trička s leitmotivy letošního ME nestojí původních 20, resp. 25 EUR, ale 12 či 10,90. A třeba taková hejna ruských turistů si z obchodů udělala vyloženě cash & carry; kupují je po desítkách. Pokud by organizátoři mistrovství světa 2018 naložili s cenami merchandisingu stejně jako se vstupenkami, dá se asi očekávat podobná "hujerovina".
Už jsem o tom psal i z Lille, totéž platí tady. Na ulici policisty prakticky nevidíte, vojáky už vůbec ne. Pokud tedy nemíříte na letiště, nádraží, nově taky pláže nebo vyloženě pod Eiffelovku, kde je postavena obří fan-zóna, kterou před měsícem "spouštěl" obřím koncertem David Guetta. Francouzská města musí být vedle klasických soukromých security mužíků a velmi sofistikovaného kamerového systému zaplavena ale sakra fest hlídkami v civilu.
Ty ovšem i tak nic nezmohly pár dnů zpátky, kdy to ve fan-zóně během utkání Německo – Itálie po zažehnutí plamene a pár jiskrách ve vzduchu vypadalo na něco moc nehezkého. Stovky lidí propukly v paniku a z Martových polí běžely v domnění teroristického útoku okamžitě všemi směry.
Chvílemi to prý podle Daily Mailu dokonce vypadalo, že řítící se dav kvůli stoupajícímu kouři někoho ušlape. Naštěstí se jednalo o planý poplach. Snad se nic podobného už do neděle opakovat nebude.