Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de Ski Itálie

Jak na kibice

Polská televize dělá všechno pro to, aby místním divákům neuteklo vůbec nic. Hlavní slovo má prozatím kanál tvn24, jakási obdoba naší Čtyřiadvacítky. Jde sice o zpravodajský program, ale minimálně padesát minut z hodiny je věnováno mistrovství Evropy. Reportéři se pohybují všude tam, kde se něco děje.

Jaromír Bosák
zdroj: ČT24 autor: V. Rejl

Tak se na obrazovku dostanou záběry, kterak jsou Španělé vítáni v tréninkovém táboře chlebem a solí, jak si Holanďané a Italové udělali výlet do Osvětimi a také rozhovor s portugalskými fanoušky, kteří ujeli na kole přes 3 500 kilometrů, aby mohli sledovat zápasy Ronalda a spol. na vlastní oči. K pláči musela dojmout pokladníky českých ligových klubů informace, že trénink "Oranjes" navštívilo 25 000 diváků. Takový počet dají někde dohromady tak za půl sezony.

Před desátou hodinou přišel čas publicistiky, troufám si přeložit, že pořad se jmenuje Černé na bílém. Rozebíral se problém otevřený nedávno vysílaným dokumentem Stadion nenávisti na stanici BBC. V něm šlo o situaci mezi polskými rowdies – násilí, rasismus, nacismus, prodej drog… Nutno podotknout, že polští kolegové si nehráli na ublížené ani nezaujali pozici mrtvého brouka.

To, že s agresivními "kibicami" (fanoušky) jsou velké potíže, to není žádné tajemství. Společně s těmi ruskými patří k nejobávanějším v Evropě. A los navíc svedl obě tyto reprezentace do jedné skupiny. Důvod k přemýšlení to jistě je. Policie i zvláštní jednotky budou mít pohotovost, protože zkušenosti s těmito těžko zvladatelnými hordami blbů oblečenými do klubových barev jsou velmi negativní. Ne náhodou mají místní bezpečnostní složky k dispozici takovou milou drobnůstku jménem LRAD. Celým jménem Long Range Acoustic Device. Po seznámení s ním bych moc netoužil. Je to vlastně akustické dělo. Dokáže vyprodukovat hluk na hranici 150 decibelů, což by mělo spolehlivě ochromit každého potížistu, jelikož jde prý o docela bolestivý způsob vymáhání způsobného chování. Snad jen člověk celý život poslouchající s uchem na bednách naplno puštěný trash metal by mohl odolat. Ale kolik takových je?

Po odvysílání zmíněného dokumentu v Anglii se nechali slyšet bývalí (Soll Campbell) i současní reprezentanti (Theo Walcott), že buď na Euro vůbec nepojedou, nebo alespoň doporučí svým rodinným příslušníkům, aby zůstali doma, protože by se prý také mohli vrátit v rakvi. Obávají se nebezpečí všeobecně, ale především rasistických útoků a výkřiků z tribun. Že by podobnými projevy polští či ruští rowdies během ligové soutěže šetřili, to se říci nedá. Jsem vážně zvědav, jak se bude v tomto punktu šampionát vyvíjet.

(úryvek z připravované knihy k ME 2012)

Hlavní zprávy