Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2020 s ...

Euro očekává bitvu Anglie s Francií

Kyjev – Program úvodního kola evropského šampionátu uzavřou zápasy skupiny D. Hned na úvod se střetnou dva velcí favorité a odvěcí rivalové Anglie s Francií. V druhém utkání do turnaje vstoupí i druhá z pořadatelských zemí, Ukrajina, kterou čeká nevypočitatelné Švédsko.

Anglická reprezentace
zdroj: ISIFA

"Když se utkají Francouzi s Angličany, je to něco víc než normální mezistátní zápas," řekl trenér reprezentace galského kohouta Laurent Blanc. Na prestižní souboj se těší i v anglickém táboře. "Pro všechny fanoušky je to velký svátek. Věřím, že na něj budeme dobře připraveni a vstoupíme do turnaje úspěšně," připojil anglický kouč Roy Hodgson.

Oba trenéry čeká jedna velká premiéra. Blanc se poprvé představí na velké akci jako kouč, jeho protějšek zase povede Anglii vůbec poprvé v soutěžním utkání. Hodgson převzal tým teprve na začátku května po únorové rezignaci Fabia Capella.

Oba giganti touží zaplašit hořké vzpomínky na poslední velké turnaje. Francie chce dát zapomenout na fiasko ve skupině na předloňském MS i na Euru 2008. Anglie před dvěma lety v Jižní Africe také neuspěla, když vypadla v osmifinále s Německem a na posledním ME dokonce vůbec nestartovala.

Francouzský obránce Patrice Evra
zdroj: Isifa/SIPA autor: DANOUN PAUL

Psychologickou výhodu mají před pondělním zápasem Francouzi, kteří ve vzájemných duelech pětkrát po sobě neprohráli. Respekt vzbuzuje i jejich šňůra 21 zápasů bez porážky. Angličané se také dostali do formy a v posledních dvanácti utkáních je přemohli jen Nizozemci.

Před šamionátem ale kolébku fotbalu postihla řada zranění, velké oslabení znamená například absence záložníka Franka Lamparda. V prvních dvou zápasech skupiny navíc nesmí kvůli vyloučení v závěru kvalifikace nastoupit kanonýr Wayne Rooney.

Ukrajinci s napětím vyhlížejí svůj historicky první zápas na evropském šampionátu. Protože měli jako pořadatelé účast na turnaji jistou, odehráli poslední soutěžní utkání na konci roku 2009. Od té doby utrpěli v přípravě řadu porážek, nejtěžší z nich 0:4 od českého celku. "Mohu vás ujistit, že v zápase proti Švédsku uvidíte úplně jiný ukrajinský tým," slíbil nejlepší kanonýr Andrej Ševčenko.

Andrej Ševčenko
zdroj: ČT24 autor: Jürgen Feichter

Švédové na rozdíl od soupeře letos pouze vyhrávali, uspěli ve všech pěti přípravných zápasech. Spoléhají na to, že by na Ukrajince mohl dolehnout tlak domácího prostředí. "Myslím, že by jim to mohlo trochu svazovat nohy. Chceme na úvod turnaje vyhrát, pro psychiku by to bylo strašně důležité," řekl kanonýr Zlatan Ibrahimovič, hlavní hvězda švédského týmu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy