Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Dánsko: Oživí outsider vzpomínky na vítězství?

Praha - Šampioni z roku 1992, kterým postup na mistovství umožnila až občanská válka v Jugoslávii, v posledních dvou desetiletích strádali. Po švédském vítězství se Dánům pouze jednou podařilo postoupit ze základní skupiny, přičemž na poslední mistrovství Evropy se nekvalifikovali vůbec. Přesto jejich startovní jedenáctka dává tušit, že Dánové nemusí být jen otloukánkem favoritů, ale mohou i zahrozit. "Náš hrací systém 4-3-3 je výborný a všichni hráči přesně ví, co mají dělat - o tom je mezinárodní fotbal," vyhlíží na Euro legendární dánský internacionál Jan Molby.

Dánský národní tým
zdroj: ISIFA

Kvalifikací prošli Dánové relativně hladce. Přesvědčivě porazili například Kypr (2:0 a 4:1), Norsko (1:1 a 2:0) nebo Island (2:0 a 1:0). Jedinou porážku zaznamenali proti hvězdnému kádru Portugalců, které se jim v nejlepším utkání kvalifikace podařilo i porazit (1:3 a 2:1). S týmem Cristiana Ronalda nebo Luise Naniho se utkají i v základní skupině B.

Na úspěších i neúspěších nejmenší ze skandinávských zemí nese značný podíl trenér Morten Olsen. Legendární dánský internacionál, který za svou zemi odehrál 102 reprezentačních zápasů, trénuje národní tým už od roku 2000. Dvaašedesátiletý kouč dovedl tým do play-off na světovém šampionátu v roce 2002 a Euru 2004, od té doby však výkon jeho týmu upadl. Po neúspěchu v kvalifikaci na světový pohár v roce 2006 se fotbalisté neprorvali ani na Euro 2008 a na předloňském mistrovství na jihu Afriky neuhráli postup z papírově jednoduché základní skupiny.

Program dánské reprezentace v základní skupině

Sobota 9. června 18:00 vs. Nizozemsko (Charkov)

Středa 13. června 18:00 vs. Portugalsko (Lvov)

Neděle 17. června 20:45 vs. Německo (Lvov)

Pro polsko-ukrajinskou pouť bude Olsen sázet hlavně na trojici dánských hvězd. "Nejdůležitějšími budou útočník Nicklas Bendtner nebo mladý záložník Christian Eriksen. Naším nejlepším hráčem je však Daniel Agger. Ten drží naši obranu dohromady, když bude hrát, máme šanci na úspěch. Eriksen je dost dobrý na to, aby ovlivnil naše šance na Euru, jelikož už se naučil větší zodpovědnosti za tým," uvedl Molby.

Aggera (Liverpool) a Bendtnera (Arsenal), kteří jsou prověření utkáními v anglické Premier League, v sestavě doplní řada ostřílených reprezentantů, ale i dvojice velmi nadějných mladíků. Dvacetiletý Eriksen působí v amsterdamském Ajaxu a v roce 2010 se stal nejmladším hráčem jihoafrického šampionátu. Kapitána Daniela Aggera potom v obraně doplní dvaadvacetiletý zadák AS Řím Simon Kjær, který touží po navrácení na dobrou fotbalovou stopu po neúspěšné štaci v bundesligovém Wolfsburgu.

Dánské vítězství na šampionátu před dvaceti lety je lemováno epickým fotbalovým příběhem. Severská země neuspěla v kvalifikaci, když ji postupové místo vyfoukl výběr Jugoslávie. Tomu však kvůli občanské válce nebylo dovoleno na Euro participovat, postupové místo tak připadlo Dánům. Trenér Richard Moller-Nielsen, který přes léto plánoval renovovat svou kuchyň, dostal dva týdny na přípravu a úspěchu jeho týmu na švédském mistrovství věřil málokdo. Přesto se Dánům podařilo porazit Francii, Nizozemí a dojít do finále, kde po gólech Johna Jensena a Kima Vilforta podařilo přehrát favorizované Němce.

Předpokládaná sestava:

Lindegaard - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Zimling, Eriksen, Kvist - Rommedahl, Bendtner, Kahlenberg

Jestli se podobným úspěchem předvedou i letos, je zatím pouze ve hvězdách. Vodítko nám dá dánský výkon v základní skupině. Už tady se totiž utkají s řadou těžkých protivníků. Vedle horkých kandidátů na vítězství Německa a Nizozemí je totiž prověří i soupeř z kvalifikace Portugalsko.

Nominace Dánska na mistrovství Evropy:

brankáři: Stephan Andersen (Evian), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester City)

obránci: Daniel Agger (Liverpool FC), Daniel Wass (Evian), Lars Jacobsen (FC Kodaň), Simon Kjaer (AS Řím), Simon Poulsen (AZ Alkmaar), Andreas Bjelland, Jores Okore (oba FC Nordsjaelland)

záložníci: Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (oba Evian), William Kvist (VfB Stuttgart), Christian Eriksen (Ajax Amsterodam), Jakob Poulsen (FC Midtjylland), Lasse Schöne (NEC Nijmegen), Michael Silberbauer (Young Boys Bern), Niki Zimling (Club Bruggy)

útočníci: Dennis Rommedahl, Michael Krohn-Dehli (oba Bröndby Kodaň), Nicklas Bendtner (AFC Sunderland), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjaelland), Nicklas Pedersen (FC Groningen)

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy