Golf Time

Malta senzačně vyhrála v Arménii, Slováci se ztrapnili v Lichtenštejnsku

Praha - Fotbalisté Malty teprve podruhé za posledních 20 let dokázali vyhrát soutěžní utkání. V "české skupině B kvalifikace o mistrovství světa v Brazílii zvítězili 1:0 na hřišti Arménie. Gólem se o to zasloužil nejlepší střelec historie země Michael Mifsud. Pro Maltu jsou to první body v kvalifikaci, v níž se dotáhla právě na Arménii se třemi body. Slováci nečekaně ztratili body na půdě trpaslíka z Lichtenštejnska, Ján Ďurica v 73. minutě zachránil našim východním sousedům alespoň remízu 1:1.

Pro Maltu jde o velký úspěch, soutěžní utkání totiž vyhrála naposledy před téměř sedmi lety v říjnu 2006 proti Maďarsku v kvalifikaci o ME. Další podobné vítězství se pak datuje až do května 1993, kdy v kvalifikaci o MS vyhrála v Estonsku 1:0. Celkem je to pro Maltu teprve páté soutěžní vítězství v historii.

Maltě na něj stačily jen dvě střely na branku a navíc obě přišly v 8. minutě. Mifsud nejprve s prvním pokusem neuspěl, ale z dorážky už skóroval. Naopak Arménii ke gólu nedovedlo ani 20 střeleckých pokusů.

Blízko podobnému úspěchu jako Malta bylo i Lichtenštejnsko, které dlouho vedlo nad Slovenskem po brance Martina Büchela. Šlo o první lichtenštejnský gól v devátém vzájemném utkání. Slovensko však nakonec zásluhou Ďurici srovnalo. I tak si ale velmi zkomplikovalo boj o druhé místo ve skupině G.

Stanislav Griga (trenér slovenské reprezentace):

"Nevím, jestli to hráči cítí stejně jako já, ale za takový výkon se musíme stydět. Hráči jako by už byli na dovolené. První poločas, to byl nejhorší výkon, jaký jsem u týmu zažil."

V ní je naopak ve velmi dobré pozici Bosna a Hercegovina, která porazila Lotyšsko 5:0 a na třetí Slovensko už má sedmibodový náskok. Navíc je s 23 vstřelenými góly nejofenzivnějším týmem kvalifikace.

Bezproblémově si se svým zápasem poradili Irové - ti na domácím hřišti porazili hosty z Faerských ostrovů jednoznačně 3:0. Všechny branky přitom jdou na konto stejného muže, totiž veterána v irském dresu Robbieho Keana.

Irsko - Faerské ostrovy
zdroj: Gettyimages Editorial

Černá Hora utrpěla vysoký debakl s Ukrajinou

Šanci přiblížit se postupu nevyužila Černá Hora, která doma prohrála s Ukrajinou 0:4. A to i přesto, že hosté hráli celou druhou půli o deseti. Jenže ve druhé půli pak domácí hráči rovněž viděli dvě červené karty a Ukrajina se výhrou vrátila do boje o postup. Černá Hora sice nadále vede skupinu H, ale Anglie i Ukrajina mají o zápas méně a v případě výhry se před Černohorce v tabulce dostanou.

Ve skupině A vyhrála Belgie 2:1 nad Srbskem a ujala se vedení v tabulce o tři body před Chorvatskem, které doma překvapivě podlehlo Skotsku 0:1. Belgie zároveň již získala jistotu, že neskončí hůře než druhá a zahraje si minimálně baráž.

Sestřih utkání Belgie - Srbsko
Belgie - Srbsko

Veledůležité vítězství zaznamenalo Portugalsko, které doma porazilo dosud stoprocentní Rusy 1:0 gólem Héldera Postigy z 9. minuty. Dostalo se tak do čela skupiny F o dva body právě před Rusko, které však má k dobru dva zápasy. Třetí Izrael ztrácí tři body, ale má také odehráno o zápas méně.

Výsledky kvalifikace MS 2014 ve fotbale:

Skupina A:

Belgie - Srbsko 2:1 (1:0)
Branky: 13. De Bruyne, 60. Fellaini - 87. Kolarov. Rozhodčí: Lannoy (Fr.)

Chorvatsko - Skotsko 0:1 (0:1)
Branka: 26. Snodgrass. Rozhodčí: Fernández Borbalán(Šp.)

Skupina B:

Arménie - Malta 0:1 (0:1)
Branka: 8. Mifsud. Rozhodčí: Hunter (Sev. Ir.)

Skupina C:

Irsko - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Branky: 5., 56. a 81. Keane. Rozhodčí: Gestranius (Fin.)

Rakousko - Švédsko 2:1 (2:0)
Branky: 26. Alaba z pen., 32. Janko - 82. Elmander. Rozhodčí: Rocchi (It.)

Skupina E:

Island - Slovinsko 2:4 (2:2)
Branky. 22. Bjarnason, 27. Finnbogason z pen. - 11. a 85. Kirm, 31. Birsa z pen., 61. Cesar. Rozhodčí: Zwayer (Něm.)

Albánie - Norsko 1:1 (1:0)
Branky: 41. Rama - 87. Högli. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Skupina G:

Litva - Řecko 0:1 (0:1)
Branka: 20. Christodulopulos. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.)

Lichtenštejnsko - Slovensko 1:1 (1:0)
Branky: 13. Büchel - 73. Ďurica. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.)

Lotyšsko - Bosna a Hercegovina 0:5 (0:0)
Branky: 48. Lulič, 53. Ibiševič, 63. Medunjanin, 80. Pjanič, 82. Džeko. Rozhodčí: Dean (Angl.). ČK: 11. Fertovs (Lot.)

Skupina F:

Portugalsko - Rusko 1:0 (1:0)
Branka: 9. Postiga. Rozhodčí: Skomina (Slovin.)

Ázerbájdžán - Lucembursko 1:1 (0:0)
Branky: 72. Abyšov - 81. Bensi. Rozhodčí: Fábián (Maď.). ČK: 86. Subašič (Ázerb.).

Skupina H:

Moldavsko - Polsko 1:1 (1:1)
Branky: 37. Sidorenko - 7. Blaszczykowski. Rozhodčí: Teixeira Vitienes (Šp.)

Černá Hora - Ukrajina 0:4 (0:0)
Branky: 52. Garmaš, 77. Konopljanka, 85. Fedeckij, 90.+2 Bezus. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). ČK: 66. Volkov, 81. Pavičevič - 45. Zozulja.