Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Malík si oddychl, že Morava nezablokovala financování asociace. Loni měl FAČR rekordní výnosy

Drobné nedorozumění rozvířilo jinak klidnější vody valné hromady Fotbalové asociace ČR. Nakonec rozdělení dotací pro rok 2020 ale moravská strana odhlasovala a předseda Martin Malík si mohl oddychnout. Asociaci se finančně daří. Loni díky výrazně vyšším příjmům od UEFA měla rekordní výnosy i náklady. V obou ukazatelích se dostala přes dvě miliardy korun a o více než miliardu tak překonala dosavadní maxima z roku 2017. Asociace skončila stejně jako předloni s kladným hospodářským výsledkem, tentokrát 747 tisíc korun. Opět také stoupla hodnota majetku FAČR, která se za loňský rok zvýšila o 31 milionů korun skoro na 862 milionů.

Valná hromada FAČR
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Moravská komora při schvalování využití dotací nejprve požádala o patnáctiminutové přerušení, po kterém chtěla do zásad pro rozdělení společných zdrojů asociace doplnit bod, že FAČR bude i nadále od třetích lig dolů pokrývat náklady na rozhodčí a delegáty. Požadavek vyvolal ostrou reakci Malíka i místopředsedy Romana Berbra.

"Mluvím k české komoře, protože na druhou stranu mi přijde zbytečné mluvit. Na výkonném výboru se dohodlo a garantovali jsme, že dva roky budeme platit rozhodčí. A teď vystoupí moravský člen, který chce, abychom garantovali rozhodčí... Máme to na třech papírech a nechápu, proč bychom to měli mít na čtvrtém," řekl Berbr.

Bouře se brzy zklidnila

Sekretář FAČR a předseda valné hromady Jan Pauly navíc delegáty na valné hromadě varoval, že pokud by nebylo rozdělení dotací schváleno, mohlo by to znamenat okamžité zablokování všech prostředků od státu a musely by být vráceny všechny peníze přidělené okresům a krajům. Navíc by nemohly být vyplaceny peníze klubům. "Důležité je, že jsme si to s kolegy vysvětlili, a pokud nám to legislativa umožní, tak tímto způsobem budeme nadále financovat český fotbal," přidal Malík.

Předseda FAČR Martin Malík
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Podle něj šlo především o nedorozumění, protože předseda financování rozhodčích a delegátů moravské straně garantoval při nedávném jednání v Olomouci. Moravský protinávrh byl poté po přestávce zamítnut a téměř jednohlasně byl schválen původní návrh o rozdělení dotací. "Domnívám se, že šlo o nedorozumění a nepochopení toho, jak jednotlivé věci byly zapracovány do schvalovaných materiálů," uvedl Malík.

Bez problémů byl naopak do stanov přijat tzv. criminal compliance program, což je soubor opatření a postupů pro prevenci, odhalení a reakci na případná trestněprávní jednání. "Je to důležité v návaznosti na situaci, ve které se asociace nachází, protože stále probíhá řízení proti bývalému předsedovi a asociaci," připomněl Malík kauzu s údajnou manipulací při rozdělování peněz z dotačního programu ministerstva školství, v níž figuruje Miroslav Pelta.

Jedním z bodů bylo i hlasování o změně vysílání delegátů na valnou hromadu s ohledem na to, že od příští sezony bude zrušena juniorská liga, bude zavedena druhá skupina ČFL a obnovena účast B-týmů profesionálních klubů v soutěžích. To se však prosadit nepodařilo.

FAČR ve finanční pohodě

Zatímco v minulých letech rostly výnosy a náklady pozvolna, tentokrát se zvýšily více než dvojnásobně. Asociace totiž dostala 1,3 miliardy korun od UEFA a do klubů mohla rozdělit 1,467 miliardy.

Předloni výnosy asociace poprvé v historii přesáhly miliardu a za loňský rok stouply až na 2,042 miliardy korun. Náklady za uplynulý rok byly v porovnání s výnosy o necelý milion nižší a oproti předloňsku se zvýšily o 1,078 miliardy korun.

Finance od UEFA tentokrát činily 63,7 procenta příjmů, zatímco za rok 2017 to bylo jen 12,5 procenta. Ze státních dotací fotbal vloni získal 550 milionů korun, vlastní příjmy pak tvořily 182 milionů korun.

STES po dlouhé době v zisku

Z nákladů byly nejvyšší položkou finance do klubů, které tvořily téměř 72 procent. Náklady na rozhodčí činily 141 milionů korun, na trenéry 123 milionů, na mzdy pak 51 milionů. Všechny reprezentační týmy vloni stály FAČR 159 milionů korun a po dlouhé době se do kladných čísel dostala společnost STES, která se zabývá prodejem smluvně poskytnutých televizních, marketingových a reklamních práv k reprezentačnímu A-týmu a jednadvacítce. Výnosy této dceřiné společnosti FAČR dosáhly vloni výše 179 milionů korun a náklady 163,7 milionu, takže STES byl v zisku 15,3 milionu.

"Díky novým partnerským aktivitám a i díky tomu, že přípravné utkání s Brazílií skončilo úspěšně, se podařilo dostat společnost STES do zisku. Začíná plnit svůj účel, pro který byla zakládána," uvedl předseda FAČR Martin Malík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy