Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Neúmyslný rasismus je také rasismus, řekl k přerušení zápasu v Paříži šéf Fare

Zápas Ligy mistrů v Paříži se v úterý nedohrál. Hráči Paris Saint-Germain a Basaksehiru odešli ze hřiště kvůli výrokům čtvrtého rozhodčího na adresu trenéra tmavé pleti. Může to znamenat předěl v boji proti rasismu na fotbalových trávnících. Myslí si to Piara Powar, šéf antidiskriminační organizace Fare, jež pomáhá UEFA vyšetřovat případy rasismu v evropském fotbale. UEFA navíc ve středu oznámila, že zahájila disciplinární řízení.

Pierre Webó z Basaksehiru v diskuzi se čtvrtým sudím Sebastianem Coltescem
zdroj: ČTK/ABACA autor: Niviere David

"Společný odchod hráčů Basaksehiru a PSG dává v Evropě příklad pro budoucnost. Mnoho fotbalistů je otrávených z pouze polovičatých řešení problému rasismu a jsou více než kdy jindy ochotni uplatnit své právo zastavit zápas," uvedl Powar pro agenturu AP v reakci na úterní události z pařížského Parku princů.

Zápas byl za bezbrankového stavu přerušen ve 14. minutě, kdy byl čtvrtý rozhodčí Sebastian Coltescu z Rumunska obviněn, že rasistickým výrazem označil kamerunského asistenta trenéra Basaksehiru Pierrea Webóa. Chtěl tím upozornit hlavního sudího, svého krajana Ovidia Hategana, na Webóovo chování za postranní čarou.

Je nám líto, video expirovalo.
Utkání PSG – Basaksehir se přerušilo kvůli rasistickému incidentu

"Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého," řekl podle AP Coltescu rumunsky hlavnímu rozhodčímu.

Vzhledem k tomu, že černý se rumunsky řekne "negru", Webó význam konverzace pochopil a minimálně šestkrát se Coltesca zeptal: "Proč říkáte 'negro'?" Poté ještě opakoval: "Nemůže přece říkat 'negro', nemůže říkat 'negro'."

UEFA v krátkém tiskovém prohlášení uvedla, že určila etického a disciplinárního inspektora, jenž se bude úterním incidentem v Parku princů zabývat. "Rasismus a diskriminace ve všech svých formách nemají ve fotbale místo," uvedla unie.

Následně se do rozmíšky zapojil náhradník tureckého týmu Demba Ba, jenž je také tmavé pleti. "Proč ten čtvrtý rozhodčí říká 'negro'?" řekl dvakrát senegalský útočník a poté konfrontoval přímo Coltesca: "Když mluvíte o černochovi, proč musíte říkat 'tenhle černoch'?"

Vysvětlení po čtvrtém rozhodčím v nastalé rozmíšce požadovali také hráči domácího týmu Neymar a Kylian Mbappé a trenér Baseksehiru Okan Buruk přímo Coltesca označil za rasistu.

Rumunský ministr sportu Ionut-Marian Stroe se omluvil za výroky Coltesca:

"Rozhodně odsuzuji jakákoli vyjádření, která mohou být interpretována jako rasistická, xenofobní nebo diskriminační. Omlouvám se jménem rumunského sportu za tento politováníhodný incident, který nás nereprezentuje."

"Naši kolegové ze státní antidiskriminační organizace nám potvrdili, že v rumunštině je rasismus, když identifikujete hráče na základě jeho rasy. V tomhle případě nepanuje žádná nejasnost. Ukazuje to, že je potřeba rozhodčí lépe školit. Neúmyslný rasismus je také rasismus," uvedl šéf Fare Powar.

Agentura AP připomíná, že rozhodčí jsou často kritizováni za to, že nezasahují důsledně proti rasistickým pokřikům diváků. Letos v únoru dokonce dostal útočník Porta Moussa Merega žlutou kartu, když chtěl v portugalské lize odejít z trávníku po urážkách od fanoušků Guimaraese.

"To, že hráči opustili hřiště, je krok správným směrem. Ale nemůže se to nechat jen na nich," uvedl po úterním incidentu bývalý anglický reprezentant Rio Ferdinand.

UEFA v úterý uvedla, že okamžitě zahájí vyšetřování případu. Zápas se bude dohrávat dnes s jinými rozhodčími.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články