Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
55. Rallye Šumava Klatovy

Letošní kandidatura má úplně jinou dimenzi. Šanci mám velkou, má jasno Fousek

Pokud by v říjnu nebyl zatčen bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr, funkcionář Petr Fousek by na předsednický post nejspíš znovu nekandidoval. Někdejší generální sekretář cítí, že má velkou šanci na vítězství a velkou podporu napříč celým hnutím.

Petr Fousek
zdroj: ČTK autor: Dalibor Glück

"Jaké si dávám šance? Nesázím, takže tipovat bych nechtěl. Ale kdybych si nevěřil na výhru, ani bych do toho nechodil. Myslím, že šance je velká," prohlásil Fousek.

O post předsedy FAČR už neúspěšně usiloval proti současnému šéfovi asociace Martinu Malíkovi před čtyřmi lety. "Letošní kandidatura je zcela jiná, odehrává se ve výrazně demokratičtějším prostředí. Má úplně jinou dimenzi. Mám morální náskok a zkušenost z tehdejších voleb," poznamenal Fousek, který naposledy pracoval jako nezávislý expert FIFA a UEFA pro řecký svaz.

O kandidatuře by neuvažoval, kdyby v říjnu kvůli aféře s údajným ovlivňováním výsledků nebyl zatčen někdejší místopředseda Berbr, jenž následně odstoupil. "Hned jasno jsem neměl, z mise v Řecku jsem se vrátil na začátku roku. Nicméně už od října, kdy padnul pan Berbr, jsem byl permanentně kontaktován. Je třeba přiznat, že změna prostředí byl určitý moment, který sehrál roli. Kdyby nedošlo k těmto změnám a panovaly by předpoklady jako před loňským říjnem, asi bych o kandidatuře znovu neuvažoval," připustil Fousek.

Je nám líto, video expirovalo.
Fousek chce vést český fotbal

"Svým způsobem jsem to cítil jako povinnosti vyslyšet ty, kteří volají po demokratizaci a transparentnosti v českém fotbale. Po někom, kdo zná chod svazu skrz naskrz. Kdo prošel svazem od nejnižších až po generálního sekretáře," dodal někdejší generální sekretář českého svazu, který se později přejmenoval na FAČR.

Na odhalení karet je brzy

Zatím nechtěl být konkrétní, kdo mu vyjádřil podporu. "Rozhodující datum je 13. květen. Každý kandidát musí předložit nominace tří krajských svazů, sedmi okresních svazů nebo deseti klubů. Kdybych podporu krajů, okresů a klubů neměl, určitě bych kandidaturu neoznamoval. Ale ctím to, že první krok a oznámení podpory měly udělat kluby, okresy či kraje. Ale obecně podporu cítím," podotkl Fousek.

Hovořil už i se zástupci největších českých klubů Sparty a Slavie. "Chci usilovat o co nejširší podporu. Nejen Sparty a Slavie, ale i celého českého fotbalu. Komunikoval jsem s představiteli Sparty a Slavie a komunikace bude pokračovat. Rád bych sblížil FAČR a LFA, několikrát jsem se sešel s předsedou LFA," uvedl Fousek.

Karel Poborský
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Vedle něj dosud kandidaturu oznámil jen bývalý reprezentant Karel Poborský. Malík už avizoval, že se o post předsedy znovu ucházet nebude. "S Karlem se známe dlouho. Byl v národním týmu, nejen v Anglii, když jsem byl na svazu jako elév. Při těch nejúspěšnějších turnajích v letech 2004 a 2006 jsem byl generální sekretář. Karel byl fantastický hráč, osobnost. Ale já jsem přesvědčen, že fotbal mají řídit profesionální funkcionáři," podotkl Fousek.

"Nemůžu hodnotit jeho práci pro FAČR v posledním období. Já byl v zahraničí a předtím jsem se s ním na žádném patře nesetkal. S Karlem asi zastáváme jinou filozofii a jsou za námi jiní podporovatelé," zakončil Fousek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy