FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/2024

Švédové v kvalifikaci překvapivě nestačili na Gruzii, Španělé a Portugalci jsou v čele skupin

Švédsko překvapivě podlehlo 0:2 Gruzii a ztratilo první místo ve skupině B, na které se výhrou 1:0 v Řecku dostalo Španělsko. Fotbalisté Portugalska pouze remizovali v kvalifikaci mistrovství světa 0:0 v Irsku, přesto se posunuli do čela skupiny A. Německo doma deklasovalo 9:0 oslabené Lichtenštejnsko. Přímo na turnaj do Kataru postupují pouze vítězové skupin, druhé týmy čeká baráž.

Gruzínci slaví výhru nad Švédskem
zdroj: ČTK/ZUMA/Joel Marklund

Kapitán Portugalska a nejlepší reprezentační střelec historie Cristiano Ronaldo nasázel v posledních třech kvalifikačních utkáních šest branek, tentokrát ale i on vyšel naprázdno. I bezbranková remíza však dává jeho týmu výhodu před rozhodujícím domácím duelem s druhým Srbskem, k udržení postupové příčky bude Portugalsku vzhledem k lepšímu skóre opět stačit jen bod. Nebude u toho ale stoper Pepe, neboť byl proti Irsku v 82. minutě vyloučen.

Oba góly zápasu v Batumi vstřelil záložník Kazaně Kviča Kvaracchelija, jenž se prosadil v 61. a 78. minutě. Švédům nepomohl ani hvězdný útočník Zlatan Ibrahimovic, který neskóroval ani ve svém třetím utkání po březnovém návratu do reprezentace.

Zaváhání konkurenta využilo Španělsko a před rozhodujícím vzájemným zápasem se posunulo o bod do čela skupiny. Tři body ze hřiště Řecka zajistil favoritovi z penalty Pablo Sarabia a ukončil tak španělské trápení z pokutových kopů - posledních pět hráči "La Roja" neproměnili.

Stoprocentní bilanci ve skupině J udrželo Německo. Jistý účastník MS si s přehledem poradil s Lichtenštejnskem, které hrálo od deváté minuty po Hoferově vyloučení v oslabení. Němci vedli už v 23. minutě o čtyři branky, dvě trefy v utkání zaznamenali Sané a Müller. Trenér Flick vyhrál jako první kouč u německé reprezentace úvodních šest zápasů ve funkci.

O druhou příčku přišlo Rumunsko, za které nastoupili při bezbrankové remíze s Islandem i sparťan Nita a slávista Stanciu. O bod před Rumunsko se posunula Severní Makedonie jasnou výhrou 5:0 v Arménii. Hattrickem se blýskl Enis Bardhi a jeho týmu stačí porazit v posledním utkání Island a zajistí si barážovou příčku.

Rusko deklasovalo na svém hřišti 6:0 outsidera skupiny Kypr, třetím kvalifikovaným týmem na šampionát v Kataru se ale zatím nestalo. Chorvatsko totiž potvrdilo roli favorita na Maltě a rovněž vysokou výhrou 7:1 se udrželo dva body za vedoucím týmem skupiny H, se kterým se v závěrečném utkání střetne doma v přímém souboji o postup.

Výsledky kvalifikace MS 2022 ve fotbale

Skupina A:

Baku: Ázerbájdžán - Lucembursko 1:3 (0:0)
Branky: 86. Salahli - 67. a 90.+1 Rodrigues, 78. S. Thill. ČK: 21. Mutallimov (Ázer.),

Petrohrad: Rusko - Kypr 6:0 (1:0)
Branky: 4. a 87. Jerochin, 55. Smolov, 56. Mostovoj, 62. Sutormin, 82. Zabolotnij.

Ta' Qali: Malta - Chorvatsko 1:7 (1:4)
Branky: 31. vlastní Brozovič - 47. a 64. Majer, 6. Perišič, 22. Čaleta-Car, 39. Pašalič, 45.+2 Modrič, 53. Kramarič.

Trnava: Slovensko - Slovinsko 2:2 (0:1)
Branky: 58. Duda z pen., 74. Strelec - 18. Zajc, 62. Mevlja.

Skupina J:

Jerevan: Arménie - Severní Makedonie 0:5 (0:2)
Branky: 36. a 66. z pen. a 90. z pen. Bardhi, 22. Trajkovski, 79. Ristovski.

Wolfsburg: Německo - Lichtenštejnsko 9:0 (4:0)
Branky: 22. a 49. Sané, 76. a 86. Müller, 11. Gündogan z pen., 20. vlastní Kaufmann, 23. Reus, 81. Baku, 89. vlastní Göppel. ČK: 9. Hofer (Licht.)

Bukurešť: Rumunsko - Island 0:0