SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Favorité v kvalifikaci vyhrávali, nejvíc se natrápili Španělé v Gruzii

Favorité potvrdili svou roli. Fotbalisté Francie zvítězili 2:0 v Kazachstánu a v kvalifikaci o postup na mistrovství světa mají první výhru. Obhájci titulu částečně napravili úvodní remízu s Ukrajinou ve Francii. Namále měli Španělé v Gruzii, kde prohrávali v poločase 0:1 a výhru 2:1 jim zajistil až ve druhé minutě nastaveného času střídající Dani Olmo. Roli favorita potvrdily i další týmy: Anglie vyhrála 2:0 v Albánii, Německo v Rumunsku 1:0 a Itálie 2:0 v Bulharsku.

Fotbalisté Francie se radují z gólu v Kazachstánu
zdroj: ČTK/ABACA autor: AA/ABACA

Francouzi rozhodli už v úvodním poločase, kdy se nejprve trefil Ousmane Dembélé a krátce před pauzou zamířil hlavou do vlastní sítě Serhyj Malyj.

Po změně stran mohli přidat "Les Bleus" třetí branku, střídající hvězda týmu Kylian Mbappé ale z pokutového kopu proti brankáři Mokinovi neuspěl.

Úřadující světoví šampioni zvítězili posedmé za sebou na hřišti soupeře a vyrovnali svoji nejdelší sérii z let 1990 a 1991. Kazachstán naopak neuspěl v prvním utkání pod vedením nového kouče Talgata Bajsufinova, který na konci minulého roku ve funkci nahradil českého trenéra Michala Bílka.

Španělé v Gruzii po prvním poločase překvapivě prohrávali po Kvaracchelijově křížné střele, krátce po změně stran ale vyrovnal Ferrán Torres. Mistři světa z roku 2010 dlouho nemohli znovu najít recept na obranu 89. týmu žebříčku FIFA, až v nastavení převzal míč Olmo a ránou ze střední vzdálenosti rozhodl.

V závěru navíc dostal červenou kartu za ostrý skluz domácí Šengelija. Gruzie nezískala body ani v druhém utkání kvalifikace, Španělé naopak částečně napravili úvodní domácí remízu s Řeckem. V kvalifikacích MS neprohráli rekordní 65. utkání v řadě.

Anglii dotáhl ke třem bodům Harry Kane, který dal hlavou úvodní gól a druhý připravil Masonu Mountovi. Nick Pope vychytal i v šestém reprezentačním startu čisté konto, což se mu povedlo jako prvnímu brankáři Albionu v historii.

V dalším zápase se Anglie utká s Polskem, které porazilo 3:0 Andorru. Dvakrát se trefil kanonýr Robert Lewandowski.

O druhém vítězství Německa ve skupině J rozhodl Serge Gnabry, který v 17. minutě zužitkoval Havertzovu přihrávku před prázdnou bránu a překonal bezmocného gólmana pražské Sparty Nitu. Celý zápas odehrál v rumunském dresu také slávistický záložník Nicolae Stanciu.

Stoprocentní zůstává i Švédsko ve skupině B, které si poradilo 3:0 s Kosovem. Ani ve svém druhém utkání po návratu do reprezentace se neprosadil hvězdný útočník Zlatan Ibrahimovic, který byl opět v roli nahrávače – před prvním gólem sklepl míč na skórujícího Augustinssona a o pár minut později našel ve vápně i druhého přesného střelce Alexandera Isaka. V 67. minutě Ibrahimovic vystřídal a zanedlouho přidal pojistku z penalty Sebastian Larsson,

Itálie zvítězila 2:0 v Bulharsku, skórovali Andrea Belotti z penalty a střídající Manuel Locatelli, který se trefil poprvé v dresu "Squadry azzurry". Belotti dal v reprezentaci devátý gól na hřištích soupeřů, čímž se zařadil na třetí místo italských historických tabulek. Italové neprohráli už 24 utkání v řadě.

Dánský trenér Kasper Hjulmand udělal oproti vítěznému zápasu v Izraeli deset změn v sestavě, přesto jeho svěřenci deklasovali Moldavsko 8:0. Dvěma góly k tomu přispěli Kasper Dolberg a Mikkel Damsgaard. Dánsko má jistotu, že i po odehrání kompletního programu druhého kola skupiny F zůstane se šesti body v čele, Moldavsko je s bodem poslední.

Kvalifikace MS 2022:

Skupina B:

Gruzie - Španělsko 1:2 (1:0)
Branky: 44. Kvaracchelija – 56. Torres, 90.+2 Olmo. ČK: 90.+4 Šengelija (Gr.).

Kosovo - Švédsko 0:3 (0:2)
Branky: 12. Augustinsson, 35. Isak, 70. Larsson z pen. ČK: 90.+2 Berisha (Kos.).

Pořadí: 1. Švédsko 2 zápasy/6 bodů, 2. Španělsko 2/4, 3. Řecko 1/1, 4. Gruzie 2/0, 5. Kosovo 1/0.

Skupina C:

Švýcarsko - Litva 1:0 (1:0)
Branka: 2. Shaqiri.

Bulharsko - Itálie 0:2 (0:1)
Branky: 43. Belotti z pen., 83. Locatelli.

Pořadí: 1. Itálie 2/6, 2. Švýcarsko 2/6, 3. Litva 1/0, 4. Severní Irsko 1/0, 5. Bulharsko 2/0.

Skupina D:

Kazachstán - Francie 0:2 (0:2)
Branky: 19. Dembélé, 44. vlastní Malyj.

Ukrajina - Finsko 1:1 (0:0)
Branky: 80. Moraes - 89. Pukki z pen. ČK: 88. Mykolenko (Ukr.)

Pořadí: 1. Francie 2/4, 2. Finsko 2/2, 3. Ukrajina 2/2, 4. Bosna a Hercegovina 1/1, 5. Kazachstán 1/0.

Skupina F:

Dánsko - Moldavsko 8:0 (6:0)
Branky: 19. z pen. a 48. Dolberg, 22. a 29. Damsgaard, 35. Stryger Larsen, 39. Jensen, 81. Skov, 89. Ingvartsen.

Rakousko - Faerské ostrovy 3:1 (3:1)
Branky: 30. Dragovic, 37. Baumgartner, 44. Kalajdžič - 19. Nattestad.

Izrael - Skotsko 1:1 (1:0)
Branky: 44. Peretz - 56. Fraser.

Pořadí: 1. Dánsko 2/6, 2. Rakousko 2/4, 3. Skotsko 2/2, 4. Faerské ostrovy 2/1, 5. Izrael 2/1, 6. Moldavsko 2/1.

Skupina I:

Albánie - Anglie 0:2 (0:1)
Branky: 38. Kane, 63. Mount.

Polsko - Andorra 3:0 (1:0)
Branky: 30. a 55. Lewandowski, 88. Swiderski.

San Marino - Maďarsko 0:3 (0:1)
Branky: 13. Szalai z pen., 71. Sallai, 88. Nikolics z pen.

Pořadí: 1. Anglie 2/6, 2. Maďarsko 2/4, Polsko 2/4, 4. Albánie 2/3, 5. Andorra 2/0, 6. San Marino 2/0.

Skupina J:

Arménie - Island 2:0 (0:0)
Branky: 53. Barseghjan, 74. Bajramjan.

Rumunsko - Německo 0:1 (0:1)
Branka: 17. Gnabry.

Severní Makedonie - Lichtenštejnsko 5:0 (1:0)
Branky: 51. a 54. Trajkovski, 7. Bardhi, 62. Elmas, 82. Nestorovski z pen.

Pořadí: 1. Německo 2/6, 2. Arménie 2/6, 3. Severní Makedonie 2/3, 4. Rumunsko 2/3, 5. Island 2/0, 6. Lichtenštejnsko 2/0.