Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Kritika, rozpaky i podpora. Jak trenéři hodnotí situaci kolem fotbalové reprezentace?

Dva zápasy fotbalové reprezentace s Albánií, jeden bod a skóre 1:4 hodně prosely postupové varianty českého týmu ze skupiny na mistrovství Evropy. Tři zápasy před koncem kvalifikace je hodně otazníků a na ně se pokoušeli najít odpovědi zkušení koučové, kteří také byli u národního týmu. Nejvíc nakloněný jednání o změně kouče je Karel Jarolím. Petr Rada a František Komňacký by situaci řešili spíš až po kvalifikaci.

"Chyběla mi tam odvaha, sebevědomí, tah na bránu. Měli jsme sice míč víc pod kontrolou, ale nedokázali jsme přelstít soustředěnou obranu. A to se čekalo, že takhle zalezou," vysvětluje František Komňacký, který mimo klubovou kariéru dělal asistenta u národního týmu v době Karla Brücknera.

"Ale že za celý zápas nevymyslíme jedinou kloudnou akci, která by vedla ke gólu, to mě překvapilo, protože kvalita našeho týmu je větší než to, co předvedl," dodal.

Lavička spíš fandí, než nekoučuje

Podobně vidí situaci u českého týmu i Karel Jarolím, předchůdce trenéra Šilhavého u národního celku. "Už delší dobu mi u reprezentace chybí koučování jako takové. Protože je důležité, jestli hráč během zápasu vaše představy naplňuje. A když to nefunguje, tak by na to měl člověk nějakým způsobem reagovat během utkání. A to jsem v podstatě v poslední době skoro neviděl. Vypadá to, že na té lavičce se víc fandí, než koučuje," dodal bývalý tvořivý záložník.

Ono je to pak jedno s druhým – střídání, změna rozestavení, aby z toho zkrátka bylo vidět, že s tím ten trenér chce něco udělat a přenést to na ty hráče. A ono se to pak na ně přenese, protože cítí, že se něco děje. Jenže tady se většinou neděje nic," tvrdí Jarolím a dodává, že všechno není jen o trenérovi. "Ti hráči jsou na hřišti, ale musí tam být takové souznění, aby fungovali všichni dohromady."

I Petr Rada, známý bouřlivák, jenž vedl národní tým v letech 2008 až 2009 a nyní se snaží vrátit do první ligy Duklu, konstatoval, že se mu zápas z české strany nelíbil. "Nehráli jsme dobře, nebyl tam žádný hráč, který by předvedl očekávaný výkon a snesl by vyšší měřítko. Zarazilo mě, že naši kluci nebyli tak nabuzení, jako to předvedli třeba s Polskem doma. Jako by po prvním zápase s Albánií v Praze byli trošku vystrašení. Scházela taková ta jiskra, to, co ty hráče předtím zdobilo. Ale nesmíme zapomenout na kvalitu Albánie a na to, co včera při přímém přenosu řekl Karel Poborský – je to obraz našeho fotbalu."

Kontroverzní situaci, při níž nebyl uznán gól Chytila, který byl také za úmyslnou hru rukou po druhé žluté kartě vyloučen, viděl Rada z jiného úhlu. "Tam mi hlavně vadila ta první žlutá, kterou Chytil dostal brzy za nesmyslný faul na polovině soupeře, když za ním bylo dalších sedm českých hráčů a nic nehrozilo. Kdybychom hráli v jedenácti, tak by to byl úplně jiný zápas," věří bývalý reprezentační obránce.

Nový trenér revoluci neudělá

"Jako bývalý trenér po změnách nevolám, ale asi by bylo lepší proti takovému týmu zvolit jiný styl hry. To v dvojzápase s Albánií nevyšlo," myslí si Komňacký, ale vinu by hledal spíš v hráčích. "O nich to na hřišti je, oni mají realizovat to, co po nich trenér chce, a pak je otázka, jestli jsou schopni a vědí oni i trenéři, jak na to," dodává.

Komňacký, který dovedl k titulu Baník Ostrava a na Slovensku Ružomberok, zná tlak na trenéra, když se nedaří. "Všichni jsme to zažili. Když se daří, tak je všechno v pořádku, plácají vás po ramenou a pracujete zlehka a bez stresů. Ale pak přijdou neúspěchy. Trápíte se, i když tomu věnujete daleko víc času než dřív, ale výsledky nejsou. A někdy se pak dostáváte do situace, kdy si říkáte: sakra, ať to už radši vezme někdo jiný, ať tomu dá jiný impuls," vzpomíná na vlastní kariéru.

Ovšem hned dodává, že v našich krajích není zvykem, aby trenér sám od sebe řekl, že končí. "Vždycky se čeká spíš na to, až přijde zásah svrchu a trenéra odvolají násilím. To je náš kolorit, protože se jedná taky o peníze. Když odejdete sám, nedostanete nic, když vás vyhodí, tak vás třeba ještě půl roku platí," říká Komňacký.

A nemyslí si, že by Šilhavý složil funkci sám. "Já ho ještě trénoval v Drnovicích a vím, že je to bojovník. Na tom měl založenu i fotbalovou kariéru – poctivost, bojovnost a pracovitost, takže takový je i jako trenér. Myslím si, že sám to nevzdá a bude se snažit tým nabudit. A Faerské ostrovy jsou dobrým soupeřem na to, aby se mužstvo chytilo," říká s tím, že trenér věří do poslední chvíle, že to zvládne a má týmu co dát. "Pokud tomu tak opravdu je, tak bych ho tam nechal, protože žádný nový trenér tam teď neudělá žádnou revoluci," končí Komňacký.

Změna trenéra? Stálo by to za zamyšlení

Jarolím nepovažuje situaci za tak tragickou. "Teď je to hlavně o psychice a správném nabuzení. S Polákama jsme, myslím, dlouho neprohráli (z posledních pěti zápasů jsme čtyři vyhráli a prohráli jen jeden, před devíti lety), oni taky nejsou v optimálním rozpoložení a musíme se na ně připravit takticky. A zase se dostávám k tomu, že na hřišti to může být jinak a je třeba na to zareagovat. A to se obávám, že tady moc není. Takže po Faerech by to stálo za zamyšlení," říká k případné změně reprezentačního kouče.

Jarda řekne, jestli má ještě sílu

Rada pro takové krátkodobé řešení moc není. "Po Faerech je měsíc čas a se starým i novým už máme před sebou jen klíčové utkání s Polskem. To rozhodne. Přijde nový trenér, nezvládne Polsko a jediné, co bude říkat, já jsem přišel pozdě, už jsem to nemohl dohnat."

Ví, o čem hovoří, protože sám něco podobného zažil. "To je, jako když jsem skončil já a teď si nevzpomenu, kdo přišel po mně. Ale stejně to nezvládl a nevyhrál ani jeden zápas. A budeme hledat třetího trenéra. Takže když komunikace mezi trenérem a hráči funguje, tak bych to nechal. A potom to v klidu rozebral," říká současný trenér Dukly.

Sám prý nevidí ani variantu, kdo by po Šilhavém přišel. "Máme tu sedm set trenérů a žádného pro nároďák. Každý rok vzejde dvacet nových profesionálních trenérů, za deset let jich jsou dvě stovky, ale žádný pro nároďák. Kde je chyba?"

Jednání o setrvání Šilhavého ve funkci nebo jeho výměně by nenechal pouze na výkonném výboru FAČR. "Zeptal bych se lidí, kteří sami trénovali a mají toho hodně za sebou, jako jsou třeba Brückner, Máčala, Uličný, Uhrin. S těmi bych to probral, a ne jen s lidmi, kteří nikdy pořádně fotbal nehráli, i když jsou ve výkonném výboru. Musí to rozhodnout někdo, kdo tomu rozumí, a my tyhle osobnosti, které trénovaly, dost opomíjíme. Po Faerských ostrovech se na to musí jít s klidnou hlavou. Jarda Šilhavý musí říct, jestli má ještě sílu – včera po zápase jsem ho viděl dost zkroušeného."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články