Svět motorů

Italové v Arménii prohrávali, ale senzaci nepřipustili. Bez ztráty jsou dál i Španělé

Fotbalisté Itálie otočili v Arménii kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy 2020 a po výhře 3:1 i po pátém zápase ve skupině J neztratili ani bod. Triumf Italů, kteří celý druhý poločas hráli v početní převaze, zařídil dvěma góly útočník Andrea Belotti. Plný počet bodů mají také Španělé, kteří si pro další tři dojeli do Bukurešti, kde zvítězili 2:1, i když dohrávali bez vyoučeného Llorenteho.

Lorenzo Pellegrini
zdroj: ČTK/AP autor: Hakob Berberyan

Arméni šli v Jerevanu do vedení v 11. minutě po Karapetjanově trefě. Vyrovnání obstaral po necelé půlhodině hry Belotti. V závěru úvodního poločasu dostal Karapetjan za úder loktem druhou žlutou kartou, ale outsider v oslabení favorizovaným hostům vzdoroval až do 77. minuty. Pak ale Pellegrini vstřelil rozdílovou branku a tři minuty po něm se podruhé v utkání prosadil Belotti.

S tříbodovým odstupem za Itálií jsou Finové, kteří v Tampere porazili Řecko 1:0. V 52. minutě se o čtvrtou výhru Seveřanů z pěti duelů postaral z pokutového kopu útočník Pukki. Finové udělali další krok k historickému postupu na ME, na němž nikdy nestartovali. Díky výhře si udrželi pětibodový náskok na Bosnu a Hercegovinu, jež si poradila s Lichtenštejnskem 5:0. Mezi 80. a 89. minutou vsítili domácí čtyři branky.

Španěly poslal v Bukurešti do vedení v 29. minutě z penalty kapitán Rámos. Bek Realu Madrid proměnil v kvalifikaci už třetí pokutový kop a celkově se radoval ze čtvrté trefy. Na rozdíl dvou branek zvýšil dvě minuty po pauze Alcácer, který stál na konci pohledné kombinace. Utkání zdramatizoval v 59. minutě Andone. O dvacet minut později vyloučil rozhodčí Llorenteho, ale Rumuni krátkou přesilovku nezužitkovali. V základní sestavě domácích nastoupil slávistický záložník Stanciu, zatímco sparťanský brankář Nita zůstal na střídačce.

Na druhé místo se na úkor Rumunů posunulo Švédsko, které přehrálo Faerské ostrovy 4:0. Dvakrát se prosadil útočník Isak. Před Rumuny se dostalo i Norsko, jež doma přehrálo Maltu 2:0.

Irové remizovali v Dublinu se Švýcarskem 1:1. Hosté vedli od 74. minuty po gólu Schära, jenže v 85. minutě rozhodl o dělbě bodů McGoldrick. Švýcaři ztrácejí na vedoucí Iry šest bodů, mají ale dvě utkání k dobru.

Tři body za Irskem jsou po výhře 6:0 nad Gibraltarem Dánové, kteří navíc sehráli o duel méně. Dvě penalty proměnil Eriksen a dvakrát se mezi střelce zapsal Gytkjaer. Ve skupině G Izrael doma remizoval se Severní Makedonií 1:1.

Příprava: Černá Hora se chystá - porazila Maďary

Fotbalisté Černé Hory, kteří v úterý v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy přivítají Český celek, porazili 2:1 Maďarsko. Černohorci v Podgorici inkasovali už v 2. minutě od Filipa Holendera, ale skóre otočili po brankách Nebojši Kosoviče ve 32. minutě a proměněné penaltě Stefana Mugoši ze 75. minuty.

Černá Hora, kterou Češi v předchozím kvalifikačním duelu doma v červnu porazili 2:0, je v tabulce kvalifikační skupiny A čtvrtá se dvěma body ze čtyř zápasů.

Trenér Faruk Hadžibegič proti Maďarsku nasadil sestavu Mijatovič (46. Petkovič) - Marušič (54. Mugoša), Simič (66. Lagator), Tomaševič, Radunovič - Vukčevič (76. Jankovič) - Boljevič, Kosovič (58. Hočko), Savičevič, Hakšabanovič (71. Jovovič) - Bečiraj.

Kvalifikace mistrovství Evropy 2020:

Skupina J:

Jerevan: Arménie - Itálie 1:3 (1:1)
Branky: 11. Karapetjan - 28. a 80. Belotti, 77. Pellegrini. ČK: 45.+1 Karapetjan.

Tampere: Finsko - Řecko 1:0 (0:0)
Branka: 52. Pukki z pen.

Zenica: Bosna a Hercegovina - Lichtenštejnsko 5:0 (1:0)
Branky: 11. a 89. Gojak, 80. Duljevič, 85. Džeko, 88. Visca.

Pořadí: 1. Itálie 5 zápasů/15 bodů, 2. Finsko 5/12, 3. Bosna a Hercegovina 5/7, 4. Arménie 5/6, 5. Řecko 5/4, 6. Lichtenštejnsko 5/0.

Skupina D:

Dublin: Irsko - Švýcarsko 1:1 (0:0)
Branky: 85. McGoldrick - 74. Schär.

Gibraltar: Gibraltar - Dánsko 0:6 (0:2)
Branky: 34. a 50. Eriksen obě z pen., 74. a 78. Gytkjaer, 6. Skov, 69. Delaney.

Pořadí: 1. Irsko 5/11, 2. Dánsko 4/8, 3. Švýcarsko 3/5, 4. Gruzie 4/3, 5. Gibraltar 4/0.

Skupina F:

Tórshavn: Faerské ostrovy - Švédsko 0:4 (0:4)
Branky: 12. a 15. Isak, 23. Lindelöf, 41. Quaison.

Bukurešť: Rumunsko - Španělsko 1:2 (0:1) Branky: 59. Andone - 29. Ramos z pen., 47. Alcárer. ČK: 79. Llorente.

Oslo: Norsko - Malta 2:0 (2:0) Branky: 34. Berge, 45.+1 King z pen.

Pořadí: 1. Španělsko 5/15, 2. Švédsko 5/10, 3. Norsko 5/8, 4. Rumunsko 5/7, 5. Malta 5/3, 6. Faerské ostrovy 5/0

Skupina G:

Beerševa: Izrael - Sev. Makedonie 1:1 (0:0)
Branky: 55. Zahavi - 64. Ademi.

Pořadí: 1. Polsko 4/12, 2. Izrael 5/8, 3. Rakousko 4/6, 4. Slovinsko 4/5, 5. Sev.Makedonie 5/5, 6. Lotyšsko 4/0.