Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Konec i nový začátek slavného stadionu – bourá se Tehelné pole

Bratislava - Na Slovensku začali bourat slavný fotbalový stadion Tehelné pole, který v minulosti hostil zápasy československé reprezentace a byl svědkem úspěchů Slovanu Bratislava. Na místě chátrající stavby má v průběhu dvou let s finanční podporou státu vyrůst nová aréna pro zhruba 20 000 diváků.

Stadion ve slovenské metropoli, v jehož sousedství leží i moderní hokejová hala a národní tenisové centrum, byl postaven na začátku druhé světové války. Tehelné pole s kapacitou 50 000 diváků zažilo v období bývalé československé federace řadu prestižních soubojů a pamatuje i cestu Slovanu Bratislava za vítězstvím v PVP v roce 1969.

Stánek sice v 90. letech prošel rekonstrukcí, později ovšem začal chátrat a poslední utkání hostil před čtyřmi lety. Záměry na výstavbu moderní fotbalové arény, která na Slovensku chybí, se odkládaly.

První vláda nynějšího premiéra Roberta Fica v roce 2009 sice slíbila na nový národní fotbalový stadion dotaci přes 69 milionů eur (1,8 miliardy korun), o rok později však nový kabinet poskytnutí příspěvku kvůli špatnému stavu státních financí zrušil.

Za projektem stojí Kmotrík

Plány na novou arénu oživil podnikatel Ivan Kmotrík. Majitel Slovanu ohlásil, že celý komplex zahrnující stadion, administrativní prostory, byty a další infrastrukturu by mohl stát 70 milionů eur. Definitivní rozpočet bude znám po výběru stavební firmy. "Pokud se nám podaří zbourat stadion do čtyř měsíců, tak na konci roku začneme stavět. Samotná výstavba potrvá 18 až 20 měsíců," řekl Kmotrík během dnešního loučení se starým stadionem, na němž se odehrálo přes 2 700 utkání.

Na nový stadion s kapacitou kolem 20 000 diváků, na kterém by domácí zápasy měla hrát slovenská reprezentace, nakonec přispěje i stát. Vláda dnes schválila, že v příštích letech podpoří projekt částkou nepřevyšující 27,2 milionu eur. "Potěší nás každé euro od státu. V první řadě to budeme financovat ze svých peněz," reagoval Kmotrík.

Podnikatel už dříve prohlásil, že výstavba nových fotbalových stadionů na Slovensku je nutná nejen kvůli evropským soutěžím, ale také pro naplnění záměru vytvořit společnou soutěž s českými kluby. Právě nevyhovující stadiony na Slovensku jsou považovány za jednu z překážek pro česko-slovenskou ligu. Rozsáhlá modernizace fotbalového stadionu už dříve začala v Trnavě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy