Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český skokový pohár Velká cena Hradištka

Kdo je kdo ve skandálu FIFA? Sedm hlavních bodů kauzy

Curych - Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) má kromě svých jiných povinností dohlížet i na dodržování fotbalových pravidel. Jenže nyní to vypadá, že je sama porušovala. Podle kritiků má organizace velkou moc, ale odpovědnost jí tak blízká není. Obvinění z korupce se objevují opakovaně, velké pochybnosti nastaly před pěti lety, kdy FIFA rozhodla o pořádání mistrovství světa v Rusku a v Kataru. Nyní přichází nová rozbuška - švýcarská policie mezi jinými zadržela i vrcholné funkcionáře organizace. Šéf organizace Sepp Blatter však zatím podle všeho přímo obviněn není.

Šéf FIFA Sepp Blatter a odstupivší člen VV FIFA Jack Warner
zdroj: imago sportfotodienst

1. Kdo jsou hlavní postavy kauzy?

Obviněno bylo 14 lidí - devět vysoce postavených funkcionářů FIFA a pět sportovních marketingových manažerů. Mezi obviněné představitele světové fotbalové federace patří podle zpráv BBC, AFP či New York Times i dva její místopředsedové - Uruguayec Eugenio Figueredo či Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů, který je zároveň předsedou Fotbalové konfederace pro Severní a Střední Ameriku a Karibské ostrovy (CONCACAF), ale také předsedou interní auditové komise FIFA.

Obviněni byli také mimo jiné José Maria Marin, bývalý předseda Brazilské fotbalové konfederace (CBF), který patřil mezi politiky diktátorské éry v Brazílii a byl obviněn ze spolupráce na mučení a vraždě novináře Vladimira Herzoga.

2. Jakou roli má v kauze Sepp Blatter?

Sám prezident FIFA a nejmocnější muž fotbalu Blatter na seznamu obviněných není. Spojené státy ale zdůraznily, že zatčení funkcionáři pracovali pro organizaci, kterou Blatter vede a bez uplácení se podle nich neobešla ani volba prezidenta FIFA v roce 2011

Sám Blatter se ke kauze vyjádřil poměrně neurčitě. "Pro fotbal, fanoušky i FIFA je to složité období. Musí ale jasně zaznít, že vyšetřování švýcarských a amerických úřadů vítáme. Pro takové počínání jednotlivců není ve fotbale místo," uvedl Blatter. 

"Sankce etické komise jsou na podobné úrovni jako kroky, které FIFA už léta činila, aby zastavila lidi, kteří porušují etický kodex. FIFA bude s úřady dál spolupracovat a také uvnitř organizace usilovně konat, aby získala zpět důvěru a očistila fotbal od všech negativních jevů," doplnil šéf FIFA.

Obvinění v korupční kauze FIFA
zdroj: REUTERS/Arnd Wiegmann, Jorge Adorno, Carlos Jasso

3. Čeho se obvinění týkají?

47 bodů obžaloby čítá kromě jiného vydírání, praní špinavých peněz či podvody v souvislosti s přidělením fotbalových soutěží a televizních práv. Obvinění jsou z velké části spojena s CONCACAF, americká prokuratura však uvedla, že korupce v rámci FIFA je dalekosáhlá, probíhá více než dvě desetiletí a organizace je jí prorostlá.

Obvinění se kromě přidělování šampionátů a televizních práv v rámci CONCACAF týkají i pořadatelství MS v Jižní Africe v roce 2010, MS 2018 a 2022 i volby předsedy FIFA Seppa Blattera o rok později. "Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem," prohlásila ministryně spravedlnosti USA Loretta Lynchová. "Je to mistrovství světa v podvodech," doplnil ji šéf kriminálního vyšetřování amerického daňového úřadu IRS Richard Weber.

4. Kdo stojí za obviněními a zatýkáním?

To, že bylo nyní obviněno 14 lidí včetně dvou blízkých spolupracovníků šéfa organizace Seppa Blattera, je výsledkem tříletého vyšetřování americké FBI. Když se totiž FIFA sama očistila, FBI to nevzdala – chtěla vědět, jestli k nějakému případu uplácení nedošlo také na americké půdě. 

A vyšetřovatelé zjistili, že jsou zločinu na stopě, když s nimi začal spolupracovat jeden z předních funkcionářů FIFA, Američan Chuck Blazer. Ten se obával vězení, protože řadu let neplatil daně. Tak se z něj stal informátor, který poskytl dokumenty a záznamy schůzek s kolegy z FIFA, jež ukázaly podezřelé praktiky. 

Jedním z důvodů, proč nakonec hrají stěžejní roli Spojené státy, je i fakt, že jsou součástí zóny CONCACAF - přidruženého řídícího orgánu FIFA pro Severní Ameriku a Karibik. Blazer tam figuroval jako muž číslo 2. Díky tomuto svědkovi Američané zjistili, že se korupce týkala turnajů konaných v Severní a Jižní Americe. Jedním z obviněných je přitom i viceprezident Jeffrey Webb, který šéfuje právě CONCACAF.  

5. O jaké peníze se v případě korupce jedná?

Podle žalobce se obvinění obohatili o miliardové částky - celkový objem úplatků prý daleko přesahuje 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). Úplatky přijali podle švýcarských úřadů od zástupců sportovních médií a marketingových organizací. Za tyto peníze získali úplatkáři vysílací a marketingová práva na fotbalové turnaje v zóně CONCACAF. 

Rozhodující slovo tak má ministerstvo spravedlnosti USA právě proto, že k hlavním jednáním docházelo na americké půdě. "Podle Spojených států byly tyto zločiny dohodnuty a připraveny v USA. K platbám došlo prostřednictvím amerických bank," uvedl švýcarský úřad spravedlnosti. 

6. Jaký podíl mají na zatýkání švýcarské úřady?

Funkcionáři byli zatčeni ve Švýcarsku, které je pro FIFA domovskou zemí. Američané zřejmě využili příležitosti - ve Švýcarsku se totiž bude konat každoroční kongres, na který dorazili klíčoví podezřelí.  

FIFA je registrována jako charitativní společnost, což jí umožňuje odvádět nízkou daň. Švýcarsko by mohlo být vnímáno jako země, kde jsou vítáni méně transparentní společnosti, zejména pokud jde právě o daně. Švýcarsko-americká smlouva o vydání ale hovoří jasně - Švýcaři musí podezřelé vydat Washingtonu.

Šéf FIFA Sepp Blatter
zdroj: REUTERS/Christian Hartmann/Files

7. Z čeho kauza mohla vyvěrat?

Fotbalové mistrovství světa se koná jednou za čtyři roky a vždy se jedná o nejsledovanější sportovní podívanou. Pro zemi, která dostane možnost MS pořádat, to znamená velkou čest i zisky – hlavně z cestovního ruchu. Když FIFA oznámila za vítěze pro roky 2018 a 2022 Rusko a Katar, snesla se na ni vlna kritiky.  

Organizace proto povolala amerického právníka Michaela Garciu, který zkoumal nabídky obou států dlouhých 19 měsíců. Jeho zpráva týkající se možné korupce při volbě obou pořadatelů čítala 350 stran. Organizace ale zveřejnila osekanou zprávu o pouhých 42 stranách, v níž se očistila. Připustila sice nedostatky, výsledky hlasování ale prý neovlivnily. 

Garcia v důsledku tohoto kroku odstoupil v prosinci 2014 z čela vyšetřovací komise. FIFA poté schválila kompletní zveřejnění zprávy, ale dosud tak neučinila. Má se tak stát až poté, co skončí aktuální vyšetřování. Garcia byl zároveň před svým působením ve FIFA prominentním vyšetřovatelem FBI a žalobcem v New Yorku.

Obvinění funkcionáři FIFA 

Jeffrey Webb (50) 

- současný viceprezident FIFA, šéf CONCACAF (zóna států Severní a Střední Ameriky a Karibské oblasti), prezident fotbalové asociace Kajmanských ostrovů 

Jack Warner (72) 

- bývalý viceprezident FIFA a šéf CONCACAF 

Eduardo Li (56)

- prezident kostarické fotbalové federace, volený člen výkonného výboru FIFA 

Julio Rocha (64)

- úředník FIFA v úseku vývoje, v letech 1986–2012 prezident fotbalové federace Nikaragui 

Costas Takkas (58)

- současný přidělenec prezidenta CONCACAF, bývalý generální sekretář fotbalové asociace na Kajmanských ostrovech 

Eugenio Figueredo (83) 

- současný viceprezident FIFA, člen exekutivy Uruguayské fotbalové asociace 

Rafael Esquivel (68) 

- současný člen výkonného výboru CONMEBOL a prezident venezuelské fotbalové asociace 

José Maria Marin (83) 

- současný člen organizačního výboru FIFA pro olympijské turnaje, viceprezident brazilské fotbalové federace a její bývalý prezident 

Nicolás Leoz (87) 

- bývalý člen výkonného výboru FIFA a dlouholetý prezident CONMEBOL 

Čtyři z obžalovaných byli sportovními marketingovými manažery:

José Margulies

Byl obviněn z toho, že působil jako zprostředkovatel nelegálních plateb.


Zdroj
ČT24, BBC, CNN, ČT sport, Guardian

Hlavní zprávy