K postupujícím do jarní části EL se přidaly Villarreal či Mönchengladbach

Berlín – Vyřazovací část Evropské ligy bude i s fotbalisty Mönchengladbachu a Villarrealu. Borussia si postup zajistila vítězstvím nad Curychem 3:0. Tři body si připsala v "áčku" také "žlutá ponorka", jež zdolala Apollon Limassol. Neapol porazila Slovan Bratislava 3:0 a s přehledem vyhrála svou skupinu.

Slavící hráči Mönchengladbachu
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Slovan prohrával v Neapoli už po šestnácti minutách 0:2 po brankách Driese Mertense a Marka Hamšíka, svěřenci Jozefa Chovance navíc byli i nadále pod velkým tlakem. Ve druhém poločase na konečných 3:0 upravil po Ghúlamově centru Duván Zapata, jenž oslavil první letošní gól v EL. V základní sestavě Slovanu nastoupil obránce Tomáš Jablonský, Pavel Fořt byl připraven na lavičce. Slovenský tým je společně s ukrajinským Metalistem Charkov jediný, který ve skupině neuhrál ani bod.

Mönchengladbach se dostal do vedení v 31. minutě, kdy Cédric Brunner při snaze zblokovat přihrávku nešťastně posunul míč na Patricka Herrmanna, jenž vstřelil svůj čtvrtý gól v tomto ročníku EL. Výhru a postup šestého celku bundesligy pojistil dvěma brankami v druhém poločase jedenadvacetiletý útočník Branimir Hrgota.

Villarreal byl od začátku utkání v Limassolu aktivnější a svůj tlak přetavil v úvodní branku v 35. minutě zásluhou Gerarda Morena, jenž vstřelil tři ze čtyř gólů v soutěži právě do sítě Apollonu. O pět minut později navýšil náskok přízemní střelou k tyči Luciano Vietto. V 66. minutě na hřiště vyběhl český útočník ve službách kyperského týmu Jan Rezek, dvakrát se dostal do slibné příležitosti, stav ale nezkorigoval.

Dněpropetrovsk zvítězil nad St. Etienne 1:0 a rovněž postoupil do jarního play-off. V 66. minutě Rotan nastřelil z přímého kopu břevno, míč se od obránce hostů odrazil k Arťomovi Fedeckému a ten vstřelil rozhodující gól. Dněpropetrovsk pak mohl několikrát přidat druhý zásah, dvakrát nastřelil břevno a další šance zneškodnil brankář Stéphane Ruffier. V ukrajinském mužstvu se Ondřej Mazuch ani Jan Laštůvka do hry nedostali.

Lille nestačilo na Wolfsburg a po prohře 0:3 nedosáhlo na postup ze skupiny H. Na konci první půle otevřel skóre Vieirinha, na jeho gól navázal dvěma trefami Ricardo Rodriguez, a přestože Lille od 55. minuty hrálo po vyloučení Guilavoguiho přesilovku a Origi v 76. minutě kopal penaltu, skórovat se francouzskému týmu nepodařilo. Obránce Lille David Rozehnal se do duelu nezapojil.

Obhájce titulu Sevilla zvládla souboj o play-off s Rijekou a zásluhou branky Denise Suáreze z 20. minuty zvítězila 1:0. Everton i Fiorentina měly jistý postup z prvního místa a oba týmy v zápasech posledního kola prohrály. Everton podlehl 0:1 Krasnodaru, "Viola" nestačila na Dinamo Minsk a padla 1:2.

Postup z prvního místa skupiny F měl už před závěrečným kolem jistý Inter Milán, jenž v Karabachu remizoval 0:0.

Besiktas porazil Tottenham v utkání o první místo ve skupině C 1:0, branku vstřelil Tosun Cenk a londýnský klub poprvé po 18 zápasech v Evropské lize prohrál. Stoper Besiktase Tomáš Sivok nebyl v duelu, který byl dvakrát přerušen kvůli výpadku světel, ani na lavičce.

FC Kodaň - FC Turín 1:5 (1:2)
Branky: 6. Amartey - 15. a 47. Martínez, 42. Amauri z pen., 49. Darmian, 53. Silva. ČK: 30. Antonsson, 40. Jörgensen (oba Kodaň).

FC Bruggy - HJK Helsinky 2:1 (1:0)
Branky: 28. Gedoz z pen., 88. Refaelov - 51. Kandji.

Skupina C:

Besiktas Istanbul - Tottenham 1:0 (0:0)
Branka: 59. Tosun.

Partizan Bělehrad - Asteras Tripolis 0:0

Skupina D:

Dinamo Záhřeb - Celtic Glasgow 4:3 (2:2)
Branky: 14., 40. a 50. Pjaca, 48. Brozovič - 23. Commons, 30. Ščepovič, 82. vlastní Pivarič.

Salcburk - Astra Giurgiu 5:1 (2:0)
Branky: 34. a 90.+2 Kampl, 46. a 70. Alan, 9. Sabitzer - 51. Florescu.

Branka: 20. Suárez.

Standard Lutych - Feyenoord Rotterdam 0:3 (0:1)
Branky: 16. Toornstra, 60. Boëtius, 89. Manu.

Skupina H:

Everton - Krasnodar 0:1 (0:1)
Branka: 30. Laborde.

Lille - Wolfsburg 0:3 (0:1)
Branky: 65. a 89. z pen. Rodriguez, 45.+1 Vieirinha. ČK: 55. Guilavogui (Wolfsburg).