Následuje
MS 2020 Itálie

Sparta dostala za řádení fanoušků přísnou pokutu a zvažuje odvolání

Nyon (Švýcarsko) - Disciplinární komise UEFA potrestala Spartu za chování fanoušků v Bratislavě při utkání Evropské ligy se Slovanem pokutou 80 tisíc eur (asi 2,2 milionu korun) a podmínečným uzavřením stadionu na jedno utkání s odkladem na dva roky. Český mistr tak nakonec dostal větší trest než domácí Slovan, který za nedostatečnou pořadatelskou službu dostal pokutu 50 tisíc eur (přibližně 1,4 milionu korun). Oba celky se utkají znovu už příští týden na pražské Letné, zápas budou provázet velmi přísná bezpečnostní opatření. Slovan pro své fanoušky objednal tisíc vstupenek. Přímý přenos odvety odvysílá ČT sport a náš web. 

Kotel Sparty v utkání se Slovanem Bratislava
zdroj: ČTK autor: Jan Koller

Duel hraný před týdnem v rámci 3. kola Evropské ligy byl ve 41. minutě přerušen poté, co chuligáni Sparty prolomili plot sektoru pro hosty a pronikli na vedlejší tribunu stadionu Pasienky, kde napadli několik domácích příznivců. Několik stovek fanoušků následně uteklo před násilím do prostoru hrací plochy.

Situaci uklidnil až zásah policejních těžkooděnců, po pauze dlouhé zhruba 35 minut utkání pokračovalo a Sparta vyhrála 3:0. Již předtím se v hledišti objevovala pyrotechnika.

Ondřej Kasík, mluvčí Sparty: "Trest je velice přísný. Ať už co se týká finanční sankce, tak i formy trestu, jelikož ta dvouletá podmínka je poměrně zásadním a tvrdým trestem. Je na důkladné zvážení vedení klubu, zda se bude odvolávat. Není to otázka hodin, ale je třeba to celé důkladně vyhodnotit."

Bratislavský klub podobný trest očekával. "S pokutou jsme počítali a věřili jsme, že nám nezavřou hřiště, což se naštěstí nestalo," řekl viceprezident Slovanu Petr Kašpar. "Ještě horší je morální ztráta, kterou nám tento zápas přinesl. Udělejme všechno, aby se už nic podobného v budoucnosti neopakovalo," doplnil generální ředitel klubu Dušan Tittel.

UEFA: Incident spustili fanoušci Sparty

Disciplinárka UEFA v pondělí oba kluby obvinila z nedisciplinovanosti fanoušků, používání pyrotechniky a Slovan z nedostatečné pořadatelské služby. Sparta se navíc zodpovídala z vhazování předmětů na hrací plochu. Oba kluby měly do čtvrtka prostor se k obviněním vyjádřit.

Překvapivě přísnější trest dostala Sparta, přestože Slovan připustil, že nezvládl pořadatelskou službu. Český celek se hájil tím, že celou situaci vyprovokovali domácí příznivci, kteří zezadu útočili na sektor hostů. Podle zjištění UEFA však byli původci incidentu fanoušci Sparty, proto letenský klub dostal přísnější trest.

Fanoušci Sparty na stadionu na Pasienkách
zdroj: ČTK autor: Jan Koller

"Máme své informace, které po verdiktu UEFA nebudeme přehodnocovat. Naši fanoušci prostě byli vyprovokováni," řekl Kasík, podle kterého hodlá Sparta pokutu soudně vymáhat. "Můžeme podat žalobu na neznámého pachatele nebo se přidat do soudního řízení jako poškozená strana. Každopádně jsme připraveni soudně vymáhat škodu, která nám vznikla na základě jednání malé skupiny lidí hlásících se k fanouškům Sparty," dodal.

Jde o nejvyšší pokutu, kterou Sparta od UEFA kdy dostala. Zatím musela za fanoušky a především jejich rasistické pokřiky platit vždy maximálně částku kolem jednoho milionu korun. V roce 2005 dostala za rasistické pokřiky v duelu s Ajaxem pokutu 32 tisíc eur a uzavření části hlediště, což tehdy znamenalo ušlý zisk až šest milionů korun.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy