Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Konflikt Kamara vs. Kúdela nekončí. Šéf Slavie odsoudil reakci ultras

Oba účastníci konfliktu v odvetě osmifinále Evropské ligy mezi fotbalisty Glasgow Rangers a Slavií trvají na svém. Finský záložník Glen Kamara v prohlášení svého právníka, které zveřejnil na Twitteru, trvá na tom, že jej stoper Ondřej Kúdela rasisticky urazil. Hráč Slavie i vedení pražského klubu nařčení důrazně odmítlo. Incident bude vyšetřovat UEFA. Na Kamaru naopak podali čeští mistři trestní oznámení kvůli napadení Kúdely po utkání v útrobách stadionu.

Potyčka při zápase Glasgow Rangers - Slavia
zdroj: ČTK/AP autor: Andrew Milligan

Třiatřicetiletý stoper Slavie v závěru po jednom z mnoha nesportovních faulů domácích přišel ke Kamarovi a se zakrytými ústy hostujícímu hráči cosi pošeptal.

"(Kúdela) se hádal s hráčem Rangers. Když jsem se pokusil zasáhnout, řekl mi: 'Za vteřinku jsem u tebe, kámo'. Pak ke mně přišel, zakryl si ústa, naklonil se k mému uchu a pronesl: 'You are fuc...g monkey, you know you are (Jsi z...aná opice, ty víš, že jsi)'," uvedl Kamara ve svém prvním prohlášení po incidentu, v němž několikrát zkomolil Kúdelovo jméno. Údajná rasistická slova podle záložníka Rangers slyšel i spoluhráč Bongani Zungu.

Slavia označila nařčení za smyšlené a nechutné. Kúdela přiznal vulgární poznámku, ale údajný rasismus vůči soupeři tmavé pleti popřel. "Řekl jsem mu: You are fu..ing guy (Jsi z...aný chlápek). Bylo to řečeno v emocích po těch dvou červených kartách a několika brutálních zákrocích soupeře. Ale naprosto odmítám rasismus," uvedl Kúdela v nahrávce pro média.

Je nám líto, video expirovalo.
Hošek: Britské vnímání rasismu není do Česka přenositelné, platí tam presumpce viny

"Možná ruce před ústy vzbuzují spekulace, ale já to dělám na hřišti automaticky. Podívejte se na jiné zápasy, je to běžná praxe v komunikaci se spoluhráči, trenéry. Dělá to většina hráčů, kolikrát kvůli taktice. Ten pohyb pak uděláte automaticky," řekl Kúdela pro Mladou frontu Dnes.

Incident se odehrál v 87. minutě poté, co viditelně frustrovaní domácí v oslabení o dva vyloučené hráče neunesli vývoj odvety. Už předtím předvedli řadu brutálních zákroků a zranili slávistického brankáře Ondřeje Koláře, který musel po hodině hry po faulu Kemara Roofeho a zásahu kopačky do hlavy střídat. Reprezentační gólman utrpěl zlomeninu v obličeji.

"Ve strachu o zdraví spoluhráčů jsem neudržel emoce. Měl jsem potřebu se jako zkušený hráč spoluhráčů zastat. Víte, opravdu bych nepřál nikomu být v závěru druhé půle na hřišti, domácím nešlo vůbec o fotbal. Soupeř hrál od začátku velmi tvrdě, vrcholem byly zákeřné zákroky ve druhém poločase, hlavně kriminální faul na Koliho v brance," uvedl Kúdela.

Incident Kúdely s Kamarou vyprovokoval roztržku, která pokračovala po závěrečném hvizdu. Rangers skoro hodinu nechtěli pustit hosty do kabiny a slávisté čekali na hřišti. UEFA zorganizovala setkání obou hráčů za přítomnosti obou trenérů domácího Stevena Gerrarda a hostujícího Jindřicha Trpišovského a při něm Kamara podle Pražanů Kúdelu napadl a zbil.

"S Kamarou jsem se potkal v tunelu. Před zástupci UEFA a oběma trenéry mě promyšleně a bez jakéhokoliv varování udeřil pěstí do obličeje. Nijak jsem nereagoval, Kamaru pak začala uklidňovat jak ochranka, tak i zástupci UEFA, kteří byli z toho, co viděli, naprosto v šoku a roztřesení. Odešel jsem pryč, navíc jsem pak musel na dopingovou kontrolu," řekl Kúdela.

Slavia po výhře na stadionu skotského šampiona 2:0 postoupila do čtvrtfinále, její úspěch však zastínily závěrečné incidenty a nařčení z údajného rasismu.

Toho se dopustili ultras Slavie zveřejněním fotografie se vzkazem Kamarovi. Šéf pražského klubu Jaroslav Tvrdík jejich počínání odsoudil. "Strašně se stydím za obsah fotografie, kterou zveřejnila část radikálních fanoušků. Je to naprosto nechutné, ubohé a rasistické," napsal na Twitteru.

"Klub je naprosto znechucen rasistickou fotografií zveřejněnou v pátek večer skupinou údajných 'příznivců' na sociálních sítích. Odsuzujeme ji jako lidsky zcela nepřijatelný a nechutný akt, od kterého se naprosto distancujeme. Je to bezprecedentní podraz ke klubu a jeho ideálům. Slavia podává na neznámé pachatele stojící za přípravou a prezentací fotografie trestní oznámení a sama povede svoje šetření ke zjištění odpovědných osob," uvedl klub na svém webu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články