Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

BLOG: Deset zápasů pro Kúdelu – a vysvětlení? Až v případě odvolání. Výsměch, říká advokát

Deset zápasů stop. Cože? Slyšel jsem správně? A to Ondřej Kúdela dostal údajně nejnižší možný trest za rasismus, který může UEFA podle svého sazebníku udělit. Čtyřiatřicetiletý stoper fotbalistů Slavie, který tvrdí, že soupeře urazil "jen" sprostě, ale rozhodně ne rasisticky, tak přijde o případnou další jízdu Evropskou ligou a také o start na Euru. V tvrzení proti tvrzení po zápase s Rangers tak podle vedení evropského fotbalu vyhrál Fin tmavé pleti Glen Kamara. Ten tvrdil, že mu český fotbalista při strkanici pošeptal do ucha, že je zasr... opice.

Glen Kamara z Rangers (vlevo) a Ondřej Kúdela ze Slavie při výměně názorů
zdroj: REUTERS autor: Andrew Milligan

Na sociálních sítích se po verdiktu strhla mela. Kamarův právník by chtěl pro Kúdelu roční trest. Bývalý anglický fotbalový reprezentant Garry Lineker se ozval s tím, že tři zápasy za to, že někdo odpověděl na rasismus, je nehoráznost. A hned si s ním na Twitteru na tohle téma vyměnil názory i bývalý český premiér Miroslav Topolánek. A přidávají se další, hlas odporu napříč českou společností sílí.

Čekal jsem, jestli UEFA nějak doplní své rozhodnutí, neboť jejich vyšetřovatel to před pár dny komentoval jako tvrzení proti tvrzení bez dalších důkazů. Ovšem Slavia žádné vysvětlení nedostala. Podle mediálního šéfa pražského klubu Michala Býčka by to UEFA vysvětlila až v případě, kdyby se Kúdela odvolal. A ten podle Býčka nyní řeší s právníky, zda by mu to vůbec k něčemu bylo.

Zkušený advokát Filip Princ vidí cestu UEFA k tomuto spornému verdiktu takto: "Jak já jsem to sledoval, tak to prezentovali jako trest za prokázaný projev rasismu, a to prokázání podle všeho bude svědectví Kamarova spoluhráče," vysvětlil právní pohled na věc. "Takovéhle rozhodnutí mi přijde jako výsměch," dodal Princ.

Nutno dodat, že Kamara poté na schůzce, kdy si měli hráči po zápase v útrobách stadionu před svými trenéry a zástupcem UEFA vše vyříkat, udeřil českého reprezentanta pěstí a zmizel.

Kamery v Ibrox Parku byly v tu dobu vypnuté nebo zakryté. Slávisté, kteří Rangers porazili a vyřadili, čekali hodinu na trávníku, než byli vpuštěni do šatny, a poté je policie měla doprovodit do hotelu.

Sečteno: Glen Kamara dostal tři zápasy stop, jeho spoluhráč Kemar Roofe, jenž nebezpečným zákrokem (ale podle mého bez úmyslu) zasáhl hlavu brankáře Ondřeje Koláře, který zápas nedohrál, utrpěl zlomeninu a zotavoval se dva týdny, si nezahraje čtyři utkání pořádaná UEFA. Rangers zaplatí pokutu v přepočtu téměř čtvrt milionu korun.

Nechtěl bych být pozván vedením evropského fotbalu na disciplinárku. Když už pomineme tři zápasy za promyšlené a úmyslné napadení protihráče po zápase a čtyři za tvrdý, leč neúmyslný faul...? A deset zápasů za rasistickou urážku s důkazy postavenými na vodě. To tedy dobrý den. Ať si to přebere každý sám.

Jiný kraj, jiný mrav. A v tom našem dokázalo ovlivnit výsledky voleb přijetí pár desítek migrantů, z nichž ještě téměř všichni nakonec odešli žít jinam. K tomu jsme neměli žádné kolonie po světě (akorát ty zahrádkářské), takže s barvou pleti jsme měli tradičně nejvíce zkušeností, když jsme se spálili na pláži v Bulharsku.

Přesto si nemyslím, že Kúdela, který se spoluhráči tmavé pleti normálně funguje v týmu, kde všechno šlape a z něhož je vidět naprostá pohoda, by i případnou narážku myslel rasisticky, ale jako snahu protihráče vytočit poté, co dvakrát po odpískání nakopli míč z metru do ležícího slávisty.

A překvapila mě až příliš pokorná reakce slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka, který v prohlášení trest nejen akceptuje, ale také se omlouvá a lituje Kamaru za to, co všechno musel vytrpět. Že by věděl víc než my...?

Nicméně tresty padaly, ale jeden z hlavních viníků zůstal v klidu. Podle mě zápas hodně ovlivnil izraelský rozhodčí Grinfeld, který kdyby během prvních deseti minut ukázal hráčům Rangers dvě žluté karty, protože kopat se má hlavně do míče, a ne do soupeřů, byl by klid.

Takhle si jen ověřili, že mohou hodně přitvrdit, a byla z toho hodně opepřená bramboračka, z níž se kouří ještě měsíc po zápase.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články