Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mezinárodní taneční festival Ústí nad Labem

Evropská liga mění formát, bude více přímo postupujících

Nyon - Fotbalová Evropská liga od příští sezony lehce mění svůj formát. Zatímco dosud přímo do základních skupin postupoval jen obhájce a šest celků z nejsilnějších lig, nyní bude mít jistotu účasti ve skupinách hned 16 týmů.

Slavící Jackson Martínez z Porta
zdroj: ČTK/AP autor: Paulo Duarte

Přímo do skupin tak postoupí vítězové národních pohárů z prvních 12 lig Evropy, tři týmy, které se umístí na pátém místě v prvních třech nejsilnějších ligách a čtvrtý tým ze čtvrté ligy podle koeficientu.

Z předkol tak do hlavní fáze postoupí jen 22 nejlepších celků oproti dosavadním jednatřiceti. Zbylých deset zástupců určí neúspěch v play-off o Ligu mistrů. To znamená, že pro české celky se sníží procentuální šance na postup, na druhou stranu by však v předkolech mělo ubýt papírově nejsilnějších soupeřů z elitních lig.

Česká liga momentálně figuruje v žebříčku UEFA na 14. místě a na dvanácté Turecko, které drží poslední příčku znamenající jistotu přímé účasti vítěze poháru v Evropské lize, ztrácí 1,5 bodu. Ve hře má navíc už jen Spartu, zatímco Turecko stále reprezentují tři kluby. Minimálně v příštích dvou sezonách tak na přímý postup těžko dosáhne.

Změnou je i to, že pokud se vítěz domácího poháru kvalifikuje do Ligy mistrů, jeho místo v Evropské lize nezaujme jako dosud poražený finalista v poháru, ale o jedno místo se zvýší počet postupujících z ligy.

Vítěz Evropské ligy bude mít rovněž jistotu, že si v následující sezoně zahraje Ligu mistrů. Přímo do skupin půjde v případě, že šampion Ligy mistrů se do následujícího ročníku kvalifikuje přes ligovou soutěž. V opačném případě půjde vítěz Evropské ligy do play-off o LM. Kvůli tomu nově může do hlavní fáze LM postoupit až pět týmů z jedné země, dosud to byly jen čtyři.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy