Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Za oponou 41. KOWAX Valašská rally Valmez

Držiteli Zlatého míče je padesát. Nedvěd neměl skoro žádné slabiny, smekl Čech

Životní jubileum oslavuje legendární Pavel Nedvěd. Podle bývalého brankáře Petra Čecha neměl někdejší kapitán reprezentace skoro žádné slabiny, a proto není divu, že v roce 2003 získal Zlatý míč. Současný viceprezident Juventusu vynikal podle něj výbornou střelou, uměl hrát oběma nohama, byl dříčem a měl také vítěznou mentalitu. Čech se zároveň domnívá, že na Nedvědův úspěch bude z českých hráčů jen těžko někdo navazovat.

Je nám líto, video expirovalo.
Pavlu Nedvědovi je padesát a stihl toho dost

"Myslím, že se u něj těžko hledají slabiny, protože skoro žádné neměl. Měl vítěznou mentalitu, byl to dříč, který nikdy nic nevynechal, a zároveň i vynikal technikou. Obě nohy, levá, pravá, fantastickou střelu. Byl agresivní, rychlý a navíc měl úžasný přehled ve hře. To je taková kombinace, která se těžko nahrazuje. To, že vyhrál Zlatý míč, není vůbec náhodné," řekl Čech v rozhovoru pro ČTK, který zprostředkovala hráčská agentura Sport Invest.

S Nedvědem se v reprezentaci setkali v letech 2002 až 2006. Někdejší záložník původně ukončil kariéru v národním týmu už po bronzu na mistrovství Evropy 2004, ale pak ještě mužstvu pomohl k premiérovému postupu na světový šampionát od rozdělení federace a představil se rovněž na závěrečném turnaji v roce 2006 v Německu.

"Pavel byl skvělý spoluhráč, jelikož to byl fotbalista, který na hřišti nechal duši. Navíc to byl týmový hráč. Přestože to o něm lidi moc nevědí, tak má rád i humor a dobrou atmosféru. I v tomhle byl obrovským přínosem pro tým. Nejenže vynikal svou kvalitou, ale i přístupem a odhodláním na hřišti," uvedl Čech.

"Nejvíc si vybavuji zápasy na Euru 2004 a potom i baráž s Norskem. To jsou prostě zápasy, na které se nezapomíná. Když člověk dokáže postoupit a bylo to poprvé v historii českého národního týmu od rozdělení federace, tak jsou to prostě speciální momenty. To se pak i odráží v tom týmu," doplnil rekordman v počtu startů za českou reprezentaci.

Český národní tým na EURO 2004
zdroj: DPA autor: Bernd Weissbrod

Nedvěd podle Čecha nesnášel porážky ani na tréninku. "Bylo těžké proti němu chytat, protože byl zarputilý i v tréninku, aby dal co nejvíc gólů a vyhrál. I když se na konci hrálo na dvě branky, kolikrát i z legrace, tak prostě nepřenesl přes srdce prohrávat. Takhle to ne každý v tréninku má," konstatoval Čech.

"Štvalo ho, když byla střelba, nebo když měl šanci a nedal gól. Takže to, že hrál naplno, bylo i pro nás brankáře složitější," doplnil vítěz Ligy mistrů s Chelsea.

Masopust a Nedvěd. Získa trofej další Čech?

Čech se domnívá, že na Nedvěda a jeho zisk Zlatého míče bude jen těžko někdo navazovat. Z tuzemských hráčů ovládl anketu už pouze legendární Josef Masopust v roce 1962.

"Myslím, že kdokoli z České republiky bude mít těžké vyrovnat se tomuto úspěchu. Když si vezmeme, kolik let uplynulo mezi Zlatým míčem pro Josefa Masopusta a Pavla Nedvěda, konkurenci, která ve světovém fotbale momentálně je, i situaci českého fotbalu, tak to bude složité pro kohokoli," má jasno Čech.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články