Následuje
Sokolský zpravodaj

Dresy s vlčími máky zamítnuty. Anglie se bouří

Londýn - Anglická Fotbalová asociace (FA) ani na druhý pokus neuspěla u FIFA s žádostí o povolení uctění památky válečných obětí formou speciálních dresů. Anglie chtěla k sobotnímu přípravnému utkání se Španělskem nastoupit v trikotech s vyšitými květy vlčího máku, které jsou od roku 1920 symbolem obětí válečných konfliktů.

Angličtí fotbalisté
zdroj: ČTK/AP

Anglii nepomohl FIFA přesvědčit ani dopis od britského ministra sportu Hugha Robertsona. "Kdybychom takovou akci povolili, mohly by něco podobného chtít i další země z celého světa. A to by ohrozilo neutralitu fotbalu," uvedla FIFA v prohlášení. Federace zdůraznila, že její pravidla přísně zakazují mít na dresech jakákoliv reklamní, náboženská i politická hesla, a vyzvala FA, aby památku válečných obětí uctila jiným způsobem.

Angličtí fotbalisté budou proto v pátek na Den válečných veteránů trénovat v dresech s vyšitým vlčím mákem a budou držet dvě minuty ticha. Památku válečných obětí uctí při sobotním přípravném duelu s Norskem také hráči Walesu.

U britského premiéra Davida Camerona se verdikt FIFA nesetkal s pochopením a označil ho za nehorázný. "Tvrzení, že uctění památky lidí, kteří zemřeli za naši svobodu, květinou na dresu je politická akce, je absurdní," prohlásil. "Nosit vlčí mák je výrazem respektu a národní hrdosti," dodal. Cameron doufá, že FIFA celou záležitost ještě přehodnotí.

V úterý ministr sportu Hugh Robertson napsal FIFA dopis, ve kterém žádal o povolení pro Anglii a Wales nastoupit s typickou připomínkou válečných obětí. "Mít na sobě vlčí mák je ukázkou národní hrdosti, stejně jako nosit dres národního týmu," upozornil. "Britská veřejnost to vnímá velmi silně – nejde v žádném případě o náboženství ani o politiku," zdůraznil.

Zdroj
ČTK, BBC

Hlavní zprávy