Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP 2020 Nové Město na Moravě

Další rošáda na lavičce Boleslavi. Kalvoda končí, nahradí ho Svědík

Mladá Boleslav – Už třetího trenéra budou mít v letošní sezoně fotbalisté Mladé Boleslavi. Leoš Kalvoda, který v létě nahradil Karla Jarolíma, byl po podzimní části vedením pátého celku prvoligové tabulky odvolán a na jeho místo Středočeši angažovali reprezentačního kouče dvacítky Martina Svědíka, s kterým uzavřeli smlouvu do roku 2020.

Martin Svědík
zdroj: ČTK autor: Šváb David

Osmapadesátiletý Kalvoda na lavičce Mladé Boleslavi vydržel jen čtyři měsíce. V srpnu převzal tým a podepsal s klubem smlouvu na dva roky.

Začal porážkou s Karvinou, ale následovalo sedm zápasů, v nichž Mladá Boleslav ztratila jen dva body a vyhoupla se do čela tabulky. Jenže posledních šest kol se Středočechům nepovedlo a získali v nich pouze tři body za tři remízy. Propadli se na pátou příčku, navíc se jim přestalo dařit i herně.

"Trenéru Leoši Kalvodovi, který v Mladé Boleslavi skončil vzájemnou dohodou po výsledkově nevydařeném závěru podzimní sezony, děkujeme za odvedenou práci v náročném období, kdy od našeho mužstva v rozehraném ligovém ročníku odešel trenér Karel Jarolím," uvedl ředitel klubu Michael Doležal. "Rozcházíme se v dobrém, naše pozice jsme si vzájemně vyjasnili na osobním setkání," dodal Doležal.

Je nám líto, video expirovalo.
Svědík: Chtěl bych v Boleslavi pracovat více s mladými hráči

Spekulovalo se o tom, že by se do klubu mohl vrátit trenér Dušan Uhrin mladší, který na konci srpna skončil ve Slavii a od té doby je bez angažmá. Mladá Boleslav se však rozhodla pro Svědíka, který dělal Uhrinovi asistenta při angažmá v Dinamu Minsk v sezoně 2014/15.

"Boleslav jsem na podzim pozorně sledoval a byl jsem osobně na šesti zápasech. Nechci hodnotit, co se tu v závěru podzimu stalo, bylo by to nekolegiální, nějaký názor jsem si udělal. Ty dvě ztráty bodů v posledních vteřinách s Brnem a Příbramí ovlivnily celý výsledek podzimu. Být o čtyři body více, tak tu možná teď nesedím. Teď přicházím se svou vizí a myšlenkou, jak bych to chtěl dělat. Hlavní je pro mě týmový duch," dodal nový trenér.

Dvaačtyřicetiletý Svědík dosud v nejvyšší soutěži vedl jen Baník Ostrava. Předtím trénoval druholigové Pardubice. Od srpna 2015 působil u reprezentačních výběrů. Nejprve trénoval sedmnáctku, poté dvacítku a byl asistentem u jednadvacítky, která se probojovala na mistrovství Evropy.

"Příchod trenéra Martina Svědíka na boleslavskou lavičku není velkým překvapením, ale naopak logickým krokem. O jeho angažování jsme měli zájem již v létě, kdy se definitivně potvrdil odchod Karla Jarolíma k reprezentaci, ale tehdy jej vedení FAČR neuvolnilo. Jsem velice rád, že tentokrát vedení FAČR zájmu Mladé Boleslavi vyšlo vstříc," řekl prezident mladoboleslavského klubu Josef Dufek.

"Martin za rok a půl u národních týmů odvedl kus dobré práce. Pokud renomovaný klub, jakým je Mladá Boleslav, projeví zájem o našeho trenéra, musí to on samotný i my brát jako vyznamenání," řekl vedoucí sportovně-technického oddělení FAČR Michal Prokeš, který nyní bude za Svědíka hledat náhradu.

"Jsem vedení FAČR vděčný za možnost vést reprezentační výběry naší země. Byla to obrovská čest a zároveň práce, která mě po všech stránkách obohatila a rozšířila moje obzory. Nabídka z Mladé Boleslavi však byla velmi zajímavá a po delším zvažování jsem se rozhodl pro návrat do klubového prostředí. Vím, že bych si vyčítal, pokud bych tuto výzvu nevyslyšel," prohlásil Svědík.

Martin Svědík:

Datum a místo narození: 27. června 1974, Pardubice

Hráčská kariéra: Baník Ostrava (1991-94), Olomouc (1995), Příbram (1995-96), Lázně Bohdaneč (1996-98)

Trenérská kariéra: asistent Hradec Králové B (2003-07), Pardubice (2007-13), Baník Ostrava (2013-14), asistent Dinamo Minsk (2015), reprezentace ČR do 20 let a asistent reprezentace ČR do 17 let (2015-16), asistent reprezentace ČR do 21 let (2016)

Trenérská bilance v české lize: 32 zápasů, devět výher, deset remíz, 13 proher

Ostatní: je považován za progresivního mladého trenéra; někdejší velký fotbalový talent a reprezentant do 21 let, jeho profesionální kariéru ukončila v 24 letech opakovaná zranění kolen; v nejvyšší soutěži odehrál v barvách Ostravy, Olomouce a Lázní Bohdaneč 40 zápasů a vstřelil šest gólů; s trénováním začal jako asistent Michala Šmardy u královéhradecké rezervy; jako hlavní trenér Pardubic během šestiletého působení vytáhl tým z divize až do druhé ligy; v létě 2013 se stal trenérem Ostravy, kvůli chybějící nejvyšší trenérské licenci musel být veden jako asistent; o rok později v prosinci byl nečekaně odvolán, ačkoli vyvedl Baník po pěti letech ze sestupového pásma až na páté místo po podzimní části; krátce poté završil studium trenérské profilicence, loni na jaře dělal v Dinamu Minsk asistenta Dušanu Uhrinovi mladšímu; od léta 2015 působil u juniorských reprezentačních týmů.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy