Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

ČT myslí i na neslyšící fotbalové fanoušky

Praha – Poslední vystoupení českých fotbalistů v základní skupině na ME – zítřejší večerní utkání s Polskem - bude Česká televize pro neslyšící titulkovat. Nepřijdou tak o hlášky komentátora Jaromíra Bosáka. Lidé, kteří budou chtít sledovat titulkované pořady, si musí ale na teletextu nejdříve naladit stránku 888. Nový systém, který Česká televize zkouší na sportovní pořady, vytvořili odborníci ze západočeské univerzity.

Češi slaví
zdroj: ČTK/AP autor: Anja Niedringhaus

Tamní katedra kybernetiky totiž vyvinula systém, který umí automaticky titulkovat živé televizní pořady. Automatické titulkování může probíhat dvěma způsoby. Systém automatického rozpoznávání mluvené řeči buď rozpoznává přímo originální zvukovou stopu a přepisuje ji do textu, nebo se zvuková stopa přemlouvá stínovým řečníkem.

Na sportovní přenos je potřeba použít právě druhý typ titulkování. Zvuk přenosu se přes internet posílá domů jednotlivým mluvčím. Ti přemlouvají původní komentář, počítač pak vytvoří titulky a ty se vzápětí objeví na obrazovce. "Je tam velmi rušivé pozadí, skanduje tam tribuna, komentátor mluví často emotivně, může vykřikovat. Systém rozpoznávání řeči by nefungoval správně," vysvětluje Aleš Pražák z katedry kybernetiky ZČU.

Pro ČT titulkuje živé pořady celkem pět lidí – kromě fotbalu i Otázky Václava Moravce a Hyde Park. 

Je nám líto, video expirovalo.
Reportáž Richarda Samka
Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy