Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Peter Šťastný

Česko kleslo v klubovém koeficientu na 18. místo, ztrátu na patnáctku ale zmenšilo

Prohry Sparty a Slavie a remíza Jablonce ve čtvrtečních zápasech evropských pohárů mají za následek, že se Česko propadlo o dvě pozice na 18. místo žebříčku národních koeficientů UEFA. Zároveň se ale bodově mírně přiblížilo ke klíčové 15. příčce, která jako poslední znamená pět zástupců na evropské scéně. Na patnácté Chorvatsko nyní tuzemské týmy ztrácejí 0,3 bodu. V této sezoně se hraje o nasazení do ročníku 2023/24.

zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

Po minulém kole evropských pohárů figurovaly české kluby na 16. místě, čtvrteční program jim ale výsledkově nevyšel. Sparta v Evropské lize prohrála s Lyonem 3:4 a Slavia v Evropské konferenční lize utrpěla porážku 0:1 v Haifě s Maccabi. Zabodoval pouze Jablonec, který ve stejné soutěži jako červenobílí doma remizoval s Randers 2:2, když o vítězství přišel až v 90. minutě.

Severočeši si za nerozhodný výsledek připsali jeden bod. Za případnou výhru jsou dva body. Zisk se poté do žebříčku dělí počtem zástupců dané země v pohárové sezoně, v českém případě pěti. Jablonec tedy tuzemským klubům ve čtvrtek zapsal 0,2 bodu. Plzeň a Slovácko vypadly v kvalifikaci a do skupiny nepostoupily. Jablonec je překvapivě zatím nejúspěšnějším z českých celků, dosud uhrál pět bodů. Naopak mistrovská Slavia je se ziskem 3,5 bodu až čtvrtá za Spartou a již vyřazenou Plzní.

Jelikož patnácté Chorvatsko zastupuje už jen Dinamo Záhřeb, které prohrálo, ztrácejí na něj tuzemské týmy už jen 0,3 bodu, což je jedno vítězství. Před Česko se však těsně dostaly Řecko a Kypr, které mají k dobru 0,1 bodu, respektive 0,025 bodu.

Jen 0,1 bodu pak ztrácí devatenácté Turecko a necelý bod pak dvacáté Norsko. Boj o elitní patnáctku se po čtvrtku ještě více vyrovnal, mezi 15. a 19. místem se hned pět zemí vměstnalo do rozdílu 0,4 bodu. Dvaadvacáté Dánsko pak ztrácí na patnácté Chorvaty necelé dva body. Čtrnácté Švýcarsko je pro Čechy v nedohlednu, na kontě má téměř o tři body více.

Většina přímých konkurentů v boji o elitní patnáctku má ve hře méně zástupců než Česko, které reprezentují ještě tři celky. Stejně je na tom Turecko. Více týmů má až Dánsko, které zastupují čtyři mužstva.

České týmy po minulé sezoně na elitní patnáctku nedosáhly a v ročníku 2022/23 budou mít po delší době v pohárech jen čtyři zástupce. Tři z nich půjdou do soutěží UEFA z ligy, jeden z domácího poháru. Pouze šampion si zahraje kvalifikaci Ligy mistrů, zbylou trojici čeká letos vzniklá Evropská konferenční liga.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy