Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Triatlon ČR 2024

Češi poznají trojici soupeřů ve čtvrtém ročníku Ligy národů, tentokrát v "béčku"

Trio soupeřů ve čtvrtém ročníku Ligy národů, který začne v září, se v podvečer dozví fotbalová reprezentace. Národní tým předloni sestoupil z elitní úrovně A a již potřetí se představí v "béčku", tedy ve druhém ze čtyř stupňů soutěže. Před losem v Paříži figurují čeští fotbalisté v nejvyšším výkonnostním koši společně s Rakušany, Angličany a Velšany. Přímý přenos sledujte od 18:00 na ČT sport a ČT sport Plus.

Jan Kuchta v utkání s Polskem
zdroj: Reuters autor: Kacper Pempel

Český celek si předloni ve třetím ročníku soutěže ještě pod vedením tehdejšího trenéra Jaroslava Šilhavého poprvé zahrál Ligu A. V konkurenci Španělska, Portugalska a Švýcarska obsadil poslední místo a znovu sestoupil do divize B.

V ní nejprve v úvodním vydání před necelými šesti lety obsadil ve skupině druhé místo a o dva roky později díky první příčce prošel mezi elitu. Liga národů nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím dává i dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích.

Je nám líto, video expirovalo.
Hašek před losem LN: Přál bych si skupinu, z které postoupíme

Češi mají před losem jistotu, že nenarazí na papírově nejsilnější tým v Lize B – úřadujícího vicemistra Evropy Anglii. Z druhého koše může národní mužstvo dostat Ukrajinu či Norsko, na jehož půdě se na konci března představí v přípravě v prvním letošním utkání. Ve třetím koši figuruje mimo jiné soupeř z poslední kvalifikace Albánie a ve čtvrtém například Turecko, s nímž se Češi utkají na letním mistrovství Evropy.

"Samozřejmě bych si přál skupinu, ze které postoupíme. Je jedno, koho dostaneme, bude to vyrovnané. Každý zápas bude náročný. Vyhovovalo by nám, abychom nemuseli daleko cestovat. To je asi jediné kritérium. Proto bych se přece jen raději vyhnul třeba Islandu nebo Kazachstánu," řekl nový trenér reprezentace Ivan Hašek, který převzal mužstvo na začátku ledna poté, co se v listopadu navzdory postupu na Euro rozhodl skončit Šilhavý.

"Pro tým, asociaci i fanoušky bylo samozřejmě skvělé, když se v Česku představily týmy jako Portugalsko, Španělsko nebo Švýcarsko. Proto bych byl rád, kdybychom se do nejvyšší úrovně zase vrátili," řekl předseda FAČR Petr Fousek.

Novinkou je play-off

Postup si přímo zajistí pouze vítěz skupiny, poslední celek naopak spadne o úroveň níž. Novinkou Ligy národů je play-off, které se bude hrát v březnu příštího roku. Týmy na druhých místech v divizi B se ve dvojzápasech utkají o postup proti mužstvům ze třetích míst Ligy A, celky z třetích příček čeká boj o udržení proti zemím z druhých pozic v Lize C.

Rozlosována bude i nejslabší divize D. Skupinové duely nového ročníku Ligy národů se odehrají v září, říjnu a listopadu. Finále, které se bude týkat jen nejlepších celků z Ligy A, bude na programu v červnu příštího roku. Celkové prvenství obhajuje Španělsko.

Tomáš Souček oslavuje gól v dresu české reprezentace
zdroj: REUTERS

Liga národů opět poskytne dodatečnou šanci na postup na závěrečný turnaj. Čtvrtý ročník bude propojen s evropskou částí kvalifikace o příští mistrovství světa. K 12 týmům z druhých příček v klasické kvalifikaci se připojí čtyři nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikačních skupinách neskončí do druhého místa.

Těchto 16 zemí se pak v play-off utká o zbylá čtyři evropská místa na šampionátu v roce 2026. Triumf ve skupině v druhém ročníku Ligy národů pomohl Česku k účasti v později neúspěšné baráži o předchozí mistrovství světa.

Rozdělení týmů do losovacích košů v Lize B:

Koš 1: Rakousko, Česko, Anglie, Wales.
Koš 2: Finsko, Ukrajina, Island, Norsko.
Koš 3: Slovinsko, Irsko, Albánie, Černá Hora.
Koš 4: Gruzie, Řecko, Turecko, Kazachstán.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články