Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Čech je proti brexitu, další české hráče nechává referendum chladnými

Praha - Brankář Petr Čech se stal jedním ze signatářů otevřeného dopisu, který vyzývá Brity, aby v referendu hlasovali pro setrvání v Evropské unii. Přidal se tak k řadě českých osobností v čele s bývalým velvyslancem v Británii Michaelem Žantovským. Další čeští fotbalisté působící v Anglii se zatím brexitem příliš nezabývají. Hlasování se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné.

Brankářská jednička Arsenalu a reprezentace Petr Čech
zdroj: ČTK/AP autor: Rui Vieira

Gólman Arsenalu se k dopisu přidal i proto, že na vlastní kůži zažil, jak těžké je získat v Anglii pracovní povolení pro hráče mimo EU. Do Premier League mohl přestoupit už v roce 2002, ale tehdy ještě Česko nebylo v Evropské unii. Proto zamířil do francouzského Rennes a do Chelsea přestoupil až v roce 2004 po vstupu do Unie.

Pro Čecha by po 12 letech v Anglii brexit neznamenal větší problémy, dotkl by se však zejména hráčů, kteří by v budoucnu chtěli do Anglie přestoupit. "Samozřejmě se od toho může spousta věcí odvíjet hlavně pro tu mladší generaci," řekl Čech Radiožurnálu. Spolu s ním dopis podepsal také bývalý gólman West Hamu a Queens Park Rangers Luděk Mikloško.

Radost Petra Čecha z Arsenalu
zdroj: REUTERS autor: Stefan Wermuth

Další čeští hráči z ostrovních klubů se zatím britským referendem příliš nezabývají. Situaci budou řešit, až pokud Británie z EU skutečně odejde. "Něco jsem k tomu četl, ale moc to nesleduji. Není to pro mě téma. Ještě jsem se o tom s nikým nebavil. Teď jsem řešil spíš boj o postup do Premier League a reprezentaci," řekl záložník druholigového Brightonu Jiří Skalák. "Uvidíme, jak to dopadne. Když to nastane, budu to řešit s manažerem," dodal.

Podobně se k brexitu necelé tři týdny před referendem staví také Daniel Pudil z druholigového Sheffieldu Wednesday. "Vím o tom, ale ještě jsem nezjišťoval, co by se dělo, kdyby vystoupili. Doufám, že to pro nás dobře dopadne. Nemám to jak ovlivnit. Stejně by se pravidla pro cizince nemohla změnit ze dne na den. V Premier League je 70 procent cizinců," řekl Pudil.

Jiří Skalák v dresu Brightonu
zdroj: ČTK/PA autor: John Walton

Pro hráče z nečlenských zemí EU platí, že pracovní povolení dostanou jen tehdy, pokud za poslední dva roky odehráli za národní tým 75 procent zápasů. Navíc jejich země musí být do 70. místa v žebříčku FIFA. Pokud tyto podmínky hráč nesplní, musí doufat, že dostane výjimku na základě svého talentu a výkonnosti. "Kdyby se to změnilo, tak by se těžko získávalo pracovní povolení," připustil Pudil.

V Anglii momentálně působí také Libor Kozák v Aston Ville, Matěj Vydra ve Watfordu a Tomáš Kalas v Middlesbrough. Všichni tři by mohli mít problémy s pracovním povolením, protože nenasbírali potřebný počet reprezentačních startů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy