Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Španělsko - Norsko

Barák nevidí důvod pro ukončení Serie A a říká: Situace není tak vážná, vidím v tom politickou hru

S vládními nařízeními v Itálii i v Česku fotbalista Lecce Antonín Barák nesouhlasí. Aktuálně čeká v domácí karanténě s těhotnou snoubenkou, až se přísná opatření kvůli pandemii koronaviru začnou na Apeninském poloostrově uvolňovat. Myslí si, že nemoc COVID-19 není až tak vážným problémem, jak se prezentuje, a proto nevidí důvod, proč by se neměla opět rozběhnout Serie A, když se podle něj situace v zemi stabilizovala.

Antonín Barák (vpravo) z Lecce v utkání Serie A
zdroj: AP autor: Donato Fasano

"S vládními nařízeními nesouhlasím - v Česku ani v Itálii. Jsme už dva měsíce zavření doma a čekáme na zprávy, až se to konečně změní. Naštěstí můžeme alespoň na zahradu. Každým dnem vláda oznamuje jiná rozhodnutí a některá z nich nejsou v rámci našich práv a svobod," řekl Barák.

"To onemocnění a vir absolutně nepodceňuji, ale je to de facto nějaká chřipka, která je s námi nejspíš delší dobu, než uvádějí některá média. Koronavirus tu bude stejně jako všechny ostatní viry. Člověk se na ten problém musí dívat hlouběji. Spíše za tím vidím politickou hru některých lidí. Vůbec si nemyslím, že je situace tak vážná, jak se z ní dělá," doplnil příbramský rodák, jenž v Lecce od ledna hostuje z Udine.

Podle něj některá média koronavirus zveličují. "Neřeknu ani slovo, kdyby denně umíralo sto tisíc lidí. V Itálii lidé umírali, ale myslím, že to procento bylo i na svém vrcholu minimální ve srovnání s jinými nemocemi, jako třeba s normální chřipkou. Teď je COVID-19 jasně na ústupu, každým dnem čísla klesají a jsou naprosto směšná. Všichni vidí, že se situace neskutečně zlepšila, takže nevidím důvod, proč nevyzkoušet uvolňování," prohlásil Barák.

Přesun do Lecce byl správnou volbou

Mrzí ho, že pandemie v březnu přerušila italskou ligu, protože se po příchodu k nováčkovi Lecce začínal vracet do formy, kterou měl v Udine před zraněním zad. V dresu osmnáctého celku tabulky stihl odehrát pět utkání v základní sestavě a vstřelit jeden gól.

"Ze sportovního hlediska to byla určitě škoda, na druhou stranu můžu teď během pauzy pořádně potrénovat. Rád bych byl ještě v lepší formě, než když jsem do Lecce přišel. Stoprocentně doufám, že se liga zase rozběhne. Nevidím jediný důvod, proč by se nemělo hrát," uvedl Barák.

Reprezentační záložník Antonín Barák
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Pro dohrání Serie A se v pátek vyslovilo všech 20 klubů, což českému záložníkovi udělalo radost. V pondělí začnou některé týmy s individuální přípravou v tréninkových centrech, ale osud přerušené sezony zůstává i nadále nejistý.

"Když budu mluvit za všechny hráče, s nimiž jsem se bavil, tak všichni chtějí soutěž dohrát," konstatoval bývalý středopolař Příbrami nebo pražské Slavie.

Předčasné ukončení italské ligy by podle něj mělo fatální následky. "Některá média nám dávají ne zcela pravdivé informace, často i vyložené lži. Lidi jsou pak dezinformovaní. Musí pochopit, že pokud se nedohraje tenhle ročník Serie A, tak minimálně pět šest klubů bude mít obrovské finanční problémy vůbec další začít. S tím jsou spojena televizní práva a vysílatelé se snaží co nejvíc natáhnout kluby. Na tom by tratila celá Itálie, kde je fotbal třetím nejsilnějším faktorem přísunu peněz do státní kasy," vysvětlil Barák.

Návrat do reprezentace?

V zimě dostal několik nabídek, ale rozhodl eminentní zájem Lecce, kde je spokojený po fotbalové i životní stránce. "Jsem rád, že jsem to udělal, protože je to skvělá nová zkušenost. Věděl jsem, že po tak dlouhé době budu mít šanci odehrát co nejvíc zápasů, ukázat se a být i více na očích trenérovi (Jaroslavu) Šilhavému kvůli reprezentaci a Euru. To byl pro mě nejdůležitější faktor," přiznal Barák.

Odklad mistrovství Evropy z letošního na příští léto bere jako příležitost vrátit se do národního týmu, za který naposled hrál na podzim 2018. "Reprezentace si strašně vážím, je pro mě vyznamenáním a asi tím nejdůležitějším v kariéře. K České republice mám silný vztah, vždycky to bude můj domov. Doufám, že na prvním srazu po tomhle všem nebudu chybět a donutím trenéra svými výkony, aby mě nominoval," zakončil dvanáctinásobný reprezentant.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy