Následuje
MS 2020 Německo

Závan starých časů. V lize mohou být opět tribuny na stání

Více fanoušků, bouřlivější atmosféra. Jako za starých časů. Od příští sezony budou v první fotbalové lize opět moci kluby využívat tribuny na stání. V posledních letech byly zakázané, ale Ligová fotbalová asociace na žádost klubů a fanoušků připravila novelu Licenčního řádu. Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR ji schválil.

Sparťanští fanoušci
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Vnímali jsme hlasy fanoušků, kteří po znovu zavedení míst na stání dlouho volali. Našemu rozhodnutí předcházela série jednání. Samozřejmě jsme otázku tribun na stání dlouze diskutovali a na ligových výborech jsme zvažovali pro i proti," řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

Klubům to mimo jiné umožní zvýšit kapacitu stadionů. Ačkoli dosud byly tribuny na stání zakázané, například fanoušci Bohemians a Slavie se shlukují za brankami a po většinu zápasu stojí.

"U některých stadionů jako třeba v Ďolíčku se v případě dodržení bezpečnostních pravidel vejde na tribunu za bránou více fanoušků, což povede nejen k bouřlivější atmosféře, ale logicky i větším příjmům pro kluby ze vstupného. Dalším důležitým aspektem byl požadavek ze strany fanoušků, reálně na těch tribunách stejně stáli, což bylo v některých momentech i nebezpečné," uvedl Svoboda.

Má to svá ale

Pro zavedení sektorů na stání ale budou muset kluby dodržet bezpečnostní opatření. "Samozřejmě to neznamená pouhé odstranění sedaček. Sektory budou muset splňovat bezpečnostní standardy, na jejichž podobě budeme s jednotlivými kluby spolupracovat i s příslušnými složkami integrovaného záchranného systému. Ať už se to týká zábran a jejich rozmístění v sektoru, stanovení kapacity nebo evakuačních a bezpečnostních předpisů," uvedl výkonný ředitel LFA a předseda komise pro stadiony Tomáš Bárta.

Změní se pravidla pro minimální kapacity prvoligových stadionů. Celková minimální kapacita zůstane 4500 diváků, ale minimální počet sedadel se sníží na 3500 za předpokladu zavedení sektoru na stání. "Kluby si ale budou muset celý postup promyslet, protože pro zápasy evropských pohárů UEFA i nadále trvá povinnost tribun kompletně osazených sedačkami," řekl licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy