Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Start ligy bojem o místo v kádru pro Ligu mistrů. Nechceme nic podcenit, říká Vrba

Posily, které svými výkony těší. Mírný přetlak v útoku. A nezvyklý prostor a čas na koncentraci. Příprava Viktorie Plzeň zatím probíhá nadmíru dobře. Absence předkol evropských pohárů nevadí. Podle trenéra Pavla Vrby budou hráči od začátku pod tlakem kvůli boji o místo v sestavě pro Ligu mistrů.

Pavel Vrba
zdroj: ČTK autor: Pavel Paprskář

Posledních osm sezon vypadalo velmi podobně. S létem byl spojený v první řadě boj o účast v Evropských pohárech. Letos se ale poprvé mohou Viktoriáni plně koncentrovat jen na start nové ligové sezony, jelikož mají jistou účast v hlavní fázi Ligy mistrů, která jim začne až v září po osmém kole domácí soutěže.

"V minulých letech jsme se v tuto dobu klepali, co nás v předkolech čeká. V minulosti předkola dostávala přednost, tentokrát to tak není a pro nás je prioritou prvních osm kol ligy," řekl Vrba na soustředění ve Westendorfu.

Hodil by se loňský start

"Nechceme nic podcenit a určitě chceme uhrát v prvních kolech co nejvíce bodů, abychom se nedostali pod tlak, že v lize klopýtáme a ještě nás čeká Liga mistrů. Proto se chceme v prvních kolech udržet na špici, abychom do Ligy mistrů šli uvolnění. Doufám, že se nám podaří start podobně jako v minulé sezoně," připomněl Vrba, že Viktoria v minulém ročníku ztratila za celý podzim pouhé dva body.

Pomoci k tomu má silně konkurenční prostředí. Všechny posty v týmu jsou zdvojeny hráči, kteří by v téměř každém českém celku nastupovali v základní sestavě. "A všichni budou chtít hrát Champions League. Hráči si v těch prvních osmi kolech budou budovat postavení v mužstvu. Někdo může o pozici přijít, a pak by nehrál v září Ligu mistrů, kde se chceme všichni ukázat. Pro někoho to může být poslední šance. A když nebudou mít výkonnost, tak se může stát cokoli," naznačil Vrba.

Liga mistrů silným magnetem

Ačkoli sám už Plzeň dvakrát v Lize mistrů vedl, i pro něj představuje velké lákadlo. A to takové, že odmítl i nabídky z jiných klubů. "Nějaké nabídky byly, ale vzhledem k tomu, že Plzeň hraje Champions League a já jsem tu spokojený, tak jsem se rozhodl dál nejednat. Vždy to bylo o tom, že když budeme v Lize mistrů, nikam nejdu," prohlásil.

Ubong Ekpai v dresu Plzně
zdroj: Twitter Viktoria Plzeň

Pavel Vrba: "Kádr je velice silný a z toho mám samozřejmě radost. Diskutovali jsme, jestli nechat kádr tak silný, a rozhodli jsme se pro toto řešení. Na podzim bude více zápasů v lize, k tomu pohár a Liga mistrů, čeká nás zhruba 26 zápasů, což je skoro jedna celá sezona."

A věří, že Plzeň před sebou má další vydařený ročník. Na optimismu mu přidává i povedená příprava, v níž Viktoria vyhrála všech šest zápasů a inkasovala jen v jediném z nich s Českými Budějovicemi, poté co experimentovala v obraně.

"Takže ještě úplně všechno nefunguje," podotkl s úsměvem Vrba. "Jsem rád, že nám příprava vychází výsledkově a hlavně že nepřicházejí zranění jako v minulém roce. Dan Kolář má sice větší problém (achilovka), Lukáš Hejda se připravuje individuálně, ale zapojí se naplno v příštích dnech podobně jako Ondra Štursa. Nejsou to žádné natržené svaly a operace jako v minulosti," konstatoval Vrba.

Kádr musí být zúžen. Řezníček přesvědčil

Proto ho čeká nepříjemný úkol a bude muset nabitý kádr ještě trochu zúžit na 20 hráčů do pole a tři brankáře. Připouští, že zřejmě odejde jeden z útočníků, přičemž navrátilec z hostování Jakub Řezníček si svými výkony v přípravě řekl o šanci.

"Je pravděpodobné, že všichni čtyři útočníci nezůstanou, protože čtyři útočníci na dvacetičlenný kádr je hodně. A Kuba Řezníček nás utvrzuje v tom, že by tu měl zůstat," řekl plzeňský kouč.

Těší ho i další letní posily Roman Procházka, Ubong Ekpai a především stoper Luděk Pernica. "Přišli hráči, kteří kádr ještě zkvalitňují. Nejsou to jen talenti, ale hotoví hráči. Přichází Procházka, který dokáže tvořit, ale i být důslednější v obraně než hráči, kteří tu byli. Ofenzivu posiluje Ekpai. A Pernica je hotový hráč, který by nám měl hodně pomoct. Po odchodech Mariána Čišovského a Davida Bystroně, kteří byli hodně tvořivými stopery, jsme měli spíše stopery důsledné v obraně, ale směrem dopředu nebyli tak výjimeční. Pernica je ale způsobem hry podobný těmto tvořivým hráčům, což je při dobývání obrany hrozně důležité," upozornil Vrba.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy