Penalta-nepenalta a další sporné momenty zápasu Sparta – Plzeň čekají na komisi rozhodčích
Ten zápas nezávidí rozhodčímu nikdo. Sudí Pavel Orel musel při utkání Sparta – Plzeň (2:1) řešit hodně složitých situací, a jestli se mu to podařilo vždycky správně, není rozhodně přesvědčen každý. "Jsou zápasy, které by odpískala i babička v bačkorách, ale tady bylo sporných situací fakt hodně," konstatoval bývalý ligový sudí Pavlín Jirků a předseda pravidlové komise FAČR Jiří Kureš jeho slova potvrdil.
Kureš ale hned odmítl, že by zaujímal nějaké stanovisko předtím, než se dohodne na verdiktu komise rozhodčích. "Jsme domluvení, dokud se nevyjádří komise, tak se k tomu vyjadřovat nebudu. Ráno jsme se domlouvali s Radkem Příhodou, že se na to teprve budeme dívat a rozhodovat."
Přesto se nejednoznačně vrátil k penaltě, která v nastaveném čase zápas rozhodla. "Přestupek je, když jde ruka proti míči nebo udělá nějaký pohyb proti míči," řekl Kureš k situaci, v níž Hejda zahrál rukou, kterou se podle záběrů dostupných v televizi snažil dát za záda. "Já nevím jaké záběry tam ještě sudí Orel měl," dodal muž, který dbá na dodržování pravidel v tuzemském fotbale. Tím naznačil, že pochybnosti poté, co zhlédl záběry v televizi, má.
Podobně na tom je i Pavlín Jirků, který už ale před lety odložil píšťalku a vrátí se k ní, jen když populárního "Pašu" s obřím knírem pozvou řídit exhibiční utkání.
"Viděl jsem to v Dohránu. Třeba faul na brankáře Kováře od Hejdy v době, kdy vyboxovával míč už zřejmě za brankovou čarou. Sice už neplatí pravidlo, že brankář je v brankovém území chráněný, ale písknout to mohl," začal prvním momentem. "Ale kdyby ten faul nepískl, tak se taky, řeknu to blbě, nic neděje," dodal.
S neuznaným gólem Krejčího, který při hlavičce vyskočil a rukama se opřel o protihráče, také souhlasil. "To bylo posouzené naprosto správně."
V závěru přišel v pokutovém území Plzně střet brankáře Staňka s útočníkem Kuchtou. "Byla to taková penalta-nepenalta. Kuchta byl před ním jen tou nohou. Z jednoho záběru ale bylo vidět, že ho Staněk trefil kolenem do stehna. Ale spíš nepísknout než písknout," přemýšlel Jirků nahlas.
A ta ruka, po níž se ve 114. minutě kopala penalta, z které Krejčí rozhodl zápas? "Kdo bude chtít, tak řekne, že to ruka nebyla, že byla nastřelená a co má s rukama dělat. A druhý pak: ale ono to šlo na branku," rozebíral bývalý ligový rozhodčí stěžejní moment utkání.
A hned odkázal na asi největší problém, jímž je složitost výkladu pravidla, kdy po ruce v pokutovém území pískat penaltu. "Nějakej úhel dvacet stupňů, čtyřicet stupňů – zvětší objem těla, nebo nezvětší? To pravidlo je takhle široký, podle toho to pak vypadá."
A k sudímu Orlovi dodal: "Prostě je to o citu pro hru. Myslím si, že to nekompenzoval, ale že to tak viděl. Jsem zvědavý, co na to řekne komise rozhodčích," uzavřel Jirků debatu.