Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2020 Itálie

Nadávají mi čtyřicet let, jsem na to zvyklý. Na hráče ať mi ale nesahají, říká trenér Rada

Tohle byla hodně emotivní tisková konference. Trenér Petr Rada některým fanouškům fotbalového Jablonce tvrdě vyčetl pokřikování na hráče v nedělním zápasu proti Slovácku v době, kdy byl stav ještě jen 1:0. "Viděl jsem, jak někteří reagovali, a tak mi to ujelo," řekl bývalý reprezentant i kouč národního týmu.

Petr Rada na tiskové konferenci
zdroj: ZUMA autor: Hennadii Minchenko

Petr Rada je horká hlava, vždycky byl a zůstalo mu to, i když už dávno přešel z postu obránce na lavičku, kde jako trenér nyní vede Jablonec. Tým, který byl štikou minulých sezon a jemuž odešlo šest hráčů základní sestavy, zase šlape slušně - po třech kolech má šest bodů. Teď zničil šesti góly Slovácko a ve čtvrtek bude chtít postoupit přes Pjunik Jerevan do třetího předkola Evropské ligy. Jak to bude při tomhle utkání s už tak mizernou podporou diváků, ale není jisté.

V zemi, kde se většinou kolem fanoušků našlapuje po špičkách, a pokud neudělají nějaký průšvih, za nějž hrozí postih, je všechno tolerováno, se totiž horkokrevný kouč na tiskovce ozval. Mezi jiným řekl, že jestli nejsou po všech změnách v týmu spokojeni s hrou, ať na fotbal nechodí.

"Jestli mi za to hrozí nějaký postih od klubu? Nevím, s nikým jsem nemluvil. Tady je jediná věc - buď mě vyhodí, nebo tam zůstanu," nedělá si s tím těžkou hlavu. "Ale aby někdo mým hráčům říkal, že hrajou špatně, to já budu hráče bránit," vysvětluje šedesátník, který nemá problém se nažhavit.

Sám říká, že je na nadávky zvyklý, ale své fotbalisty chrání. "Mně takhle nadávali čtyřicet let, když jsem hrál za Duklu, kterou nikdo neměl rád, ale na hráče ať mi nesahají. Ti určitě chtějí vyhrávat a dávají do toho všechno. Nikdo by je neměl urážet nebo ponižovat. Tady byl přerod, hodně hráčů odešlo, tak lidi musejí být trpěliví," vysvětluje, co ho štve, a i když si uvědomuje, že to asi moc nepomůže, nemůže si pomoct.

Rada se bojí, aby se to nepřeneslo na hráče. "Pak budeme hrát doma a oni už si budou říkat, co zase ty lidi, když třeba nechytneme začátek... A pak se dostanou psychicky dolů a je to špatně," vysvětluje, co to může udělat se sebevědomím fotbalistů.

"A já už to dělám proto, že chci být mezi mladýma lidma a chci vidět, že je to baví," dodává šedesátiletý muž, který si zahrál i Bundesligu a vyzkoušel angažmá v zámoří.

Petr Rada
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Zkušeností má moře, ale pořád ho dokáže nastartovat, když fanoušci za stavu 1:0 vidí, že se soupeř zvedne a hned je všechno špatně, ale když pak přidají pět gólů – je to hned jinde: "To pak slyším, to byl koncert," dodává.

Radu taky mrzí, že návštěvnost v Jablonci je pořád nízká. Podle počtu fanoušků na domácích zápasech v této sezoně je Jablonec poslední a za celou minulou byl třetí od konce.

"Jenže z těch necelých tří tisíc tam dva tisíce chodí pravidelně, tak už by mohli tomu fotbalu rozumět... Když budou chtít, ať přijdou, já jim to vysvětlím, nemusím mít ve všem pravdu, třeba budou mít v něčem pravdu oni," vysvětluje s tím, že jen řekl, co cítil a cítí dál stejně.

A proč se Jablonci nedaří zvednout návštěvy? "Klub se s tím snaží něco dělat, reklamy, vstupenky rozdává do škol, ale Jablonec není velké město. Vleče se i kauza našeho prezidenta (Pelta) a lidi jsou závistiví," popisuje Rada svůj pohled na věc.

Martin Doležal
zdroj: ČTK autor: Hájek Ondřej

"Když před pětadvaceti lety postoupil Jablonec do ligy, měl starý stadion a bylo furt plno – neměli komfort, stáli na schodech. Teď je tu krásný stadion. Jenže z těch osmi tisíc, kteří tehdy chodili, je šest tisíc po smrti. A ti mladí už mají jiný zájmy," tvrdí trenér.

"Výjimkou jsou Sparta a Slavie. I Plzeň, ale ta má dvě stě tisíc obyvatel, hrají dobře, a když přijde deset, tak je to jako když v Jablonci, kde je čtyřicet tisíc lidí, přijdou tři tisíce."

Jakou návštěvu čeká Rada ve čtvrtek na zápas s arménským Pjunikem Jerevan, přes něhož chce postoupit do třetího předkola Evropské ligy? "Teď jsem jim něco řekl, tak jich možná přijde málo. Pjunik není moc atraktivní soupeř, i když svoji sílu má."

Když by se hrálo v zahraničí a lidé viděli, že klub potřebuje podpořit, bylo by podle něj plno. "My jsme hráli poprvé v Evropské lize, nebyla to sice Chelsea a podobně, ale přijely Kyjev, Rennes, Astana a šestitisícový stadion jsme nevyprodali. To mě mrzí. Teď si asi hodně lidí řekne, přijede Jerevan, to se kouknu v televizi, takhle to u nás je," uzavřel debatu.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy