Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Musí přijít čistka. Sparta je nemocná a pan doktor Jílek ji nevyléčí, říká Vízek

Slova, slova, slova. Ze Sparty před začátkem jarní části fotbalové ligy znělo: Slavia je daleko, ale chceme druhé místo. Jenže – nic. První zápas s Libercem 0:2 doma, pískot, volání po výměně trenéra a počet vrásek na čelech odpovědných dál přibývá. Místo rudé mašiny vyladěné po zimní pauze se předvedlo autíčko na písek, které zlobivý chlapeček odnaproti zlikviduje umělohmotnou lopatkou. Z pěti bodů na druhou Plzeň je náhle osm a slova zůstávají jen slovy.

Fanoušek Sparty si přišel situaci vyříkat s Václavem Jílkem až k lavičce
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

"Já říkal, že bude trvat dlouho, než se tým rozsekaný tehdy příchodem Stramaccioniho a jeho zahraniční družiny dá dohromady," vzpomíná Ladislav Vízek na italského kouče, jehož pokus udělat ze Sparty mezinárodní celek schopný konkurovat předním evropským týmům skončil před dvěma lety jeho vyhazovem. Jeho uhlíková stopa se ale táhne kolem letenského stadionu dál a marně se ji snažili smazat další trenéři Pavel Hapal, Zdeněk Ščasný a nyní i Václav Jílek.

A právě Jílek zatím podstupuje poslední pokus nastartovat rozhašený celek. "Podle mého názoru je na to moc měkký. Ti kluci potřebují tvrdou ruku a kouče, za kterým půjdou. A to tady zatím opravdu nevidím," vysvětluje bývalý reprezentant.

Situaci rozebírá s bývalými fotbalisty ve svém okolí. "Třeba o Tettehovi se říkalo, že má potenciál, je tu čtyři roky a nic. Neumí česky, jak se má sžít s kolektivem, jak má fungovat komunikace," popisuje Vízek pohled na Spartu.

A zmiňuje další: "Třeba Frýdek, jeho táta mě zabije, ale je to kapitán. Jsou na něho tři nefauly a on se svíjí, simuluje, pak se rozčiluje – mužstvo vypadne z tempa. Pak přijde nějaká šarvátka a on je tam první jako mstitel. Je to detail, ale hodně to vypovídá," konstatuje dlouholetá opora Dukly s tím, že v případě Sparty potvrdily přípravné zápasy, že špatné výsledky nebyly náhodné.

"Všichni čekají, že Dočkal všechny trable vyléčí. Nevyléčí, dlouho nehrál, ještě ho dali doleva, kde není jeho místo. Sparta je zkrátka pořád nemocná a pan doktor Jílek ji nevyléčí," tvrdí Vízek přesvědčeně, ale hned dodává, že trenér je třicet procent úspěchu a sedmdesát hráči.

"Kdyby ho tam nedosadil Křetínský, tak už by byl dávno pryč," říká o mladém kouči s odkazem na majitele sparťanského klubu, který si měl nedáno sám udělat trenérskou třídu a do dění ve Spartě hodně hovoří. Přesto další zápas pražského klubu, který nyní jede do Olomouce, už olympijský vítěz z roku 1980, kdy získal i na mistrovství Evropy bronz, vidí jako možné rozcestí, na němž by se mohly cesty Křetínského i Jílka přece jen rozdělit.

Vízek je přesvědčený, že je třeba změnit celou psychologii a charakter letenského mužstva. "Tam by se měli rozloučit s několika lidmi, kteří jsou nyní považováni za nenahraditelné, a přivést úplně jiné typy hráčů. Ta čistka musí přijít. Dřív všichni chtěli sparťany třeba na hostování, protože to vždycky byli bojovníci, a teď?" vidí jeden z hlavních důvodů mátožné Sparty. "Zajímalo by mě, jakou tam vlastně mají vizi. To nevidím vůbec," ukončil debatu.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy