Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Experti vidí fotbalové jaro jasně: o titul hrají už jen dva, sestup čeká Budějovice

Stále ještě je v plném proudu kalendářní zima, která připomíná spíš podzim, a aby toho zmatku nebylo málo, startuje fotbalové jaro. Experti vidí ligu poměrně jasně. O titul si to rozdají už jen Sparta se Slavií, třetí zůstane Plzeň, i když karty ještě může hodně promíchat i čtvrté Slovácko, které na svém stadionu hostí celou silnou trojku. A největším adeptem na sestup zůstávají poslední Budějovice, které kromě herní pohody hledají marně i jistotu v podobě finančně silného majitele.

Sparta – Slavia
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

O titul už jen Sparta a Slavia

"Loni Slavia podle mého názoru titul tak trochu prohospodařila a tentokrát by to mohlo být obráceně," uvažuje nahlas Karel Jarolím, bývalý reprezentant a kouč národního týmu i Slavie. Ten už na špici ligy nevidí silnou trojku. "Je to Sparta, Slavia a pak Plzeň, z trojky už je dvojka," dodává s tím, že to ale Plzeň může ještě zdramatizovat. "Ale v boji o titul už vidím jen tyhle dva týmy," tvrdí.

I další zkušený kouč, František Komňacký, bývalý asistent u národního týmu, jenž přivedl k titulu Baník Ostrava i slovenský Ružomberok, je přesvědčený, že v boji o titul už jsou jen Sparta a Slavia.

"Myslím si, že v zimě se poměr sil mezi dvěma nejlepšími celky ligy nijak zásadně nezměnil. Oba budou spoléhat na hráče, kteří je přivedli na špičku tabulky. Mezi posilami jsem nenašel žádnou bombu, tedy hráče, který by mohl výrazně naklonit váhy na jednu, či druhou stranu," zamýšlí se před jarní částí soutěže.

"Silná trojka se už rozpadla, Plzeň nestíhá tempo těch dvou nejlepších týmů. A náskok, který před ní Sparta a Slavia mají, je už moc velký. Boj o titul bude už jen mezi těmi dvěma. Plzeň do toho může vstoupit už jen jako soupeř, který může někomu z nich vzít body, a může proto hrát důležitou roli. Hlavně doma bude Viktorka hodně silná, ale do boje o titul už nezasáhne," tvrdí Komňacký přesvědčeně.

Podobný názor má i Ladislav Vízek, dvojnásobný nejlepší fotbalista tehdejšího Československa, olympijský vítěz a bronzový z ME v roce 1980. Čeká hodně třaskavé jaro, ale nikdo třetí už podle něho do boje o hlavní trofej nezasáhne.

"Slavia má nového majitele. Sparta je po titulu sebevědomá. Tím, že se dávají miliony do posil, tak věřím, že se fotbal ještě zvedne. Mezi novým majitelem Slavie Tykačem a starým majitelem Sparty Křetínským bude taky trochu řevnivost, což tomu boji dodá další náboj," těší se na jaro legenda Dukly.

"Na Spartu a Slavii už nikdo mít nebude, už proto, že mají až desetkrát vyšší budgety než ostatní. I než třetí Plzeň. A to musí být někde vidět," říká člen Klubu ligových kanonýrů pro fotbalisty, kteří v ligách nastříleli přes sto a víc gólů.

Plzeň i Slovácko už jen jako černí vzadu

Jarolím si myslí, že tím, kdo vedle Plzně může promluvit do boje o titul, je Slovácko. "To to může ještě hodně zamotat. Ale už si podrží čtvrté místo a výš se nedostane," předpovídá.

Stejně to vidí i Komňacký. "Slovácko už podle mě na třetí místo nedosáhne, protože Plzeň má širší a kvalitnější kádr, ale může sehrát velkou roli, protože zvlášť doma je hodně silné a favority může o nějaký ten bodík připravit. Je to zkušené mužstvo a soustředí se na boj o evropské poháry. A právě doma může porazit každého," dodává muž, který stejně jako Jarolím trénoval i v zahraničí.

I Vízek čeká od zkušeného celku z Uherského Hradiště, že může promluvit do boje mezi oběma pražskými týmy. "Nebude to jen mezi nimi, ale bude to i o tom, kdo ztratí zbytečně body někde venku. Třeba v Uherském Hradišti se Slováckem, kam jedou na jaře všechny tři nejlepší týmy ligy. A hlavně Sparta se Slavií budou pod velkým tlakem všude. Já si to pamatuju z Dukly, kde jsme byli pořád mistry. Každý proti nám hrál jako o život a chtěl se vytáhnout," zavzpomínal.

Plzeň už i podle Vízka udrží třetí příčku. "Hrají výborně, mají Chorého, zkušeného trenéra Koubka. A to, že pustili gólmana Staňka do Slavie, to nic neznamená. Jsme brankářská velmoc," tvrdí legenda Dukly.

Nejvíc ohroženým druhem zůstávají České Budějovice

České Budějovice neskončí poslední, což znamená přímý sestup do druhé ligy, zatímco celky na 14. a 15. místě hrají baráž s druhým a třetím celkem druhé ligy, tvrdí Jarolím.

"Věřím, že se z toho Budějovice dostanou a vyškrábou se alespoň do baráže. Teď už se nebudou snažit nic vymýšlet a budou hrát na body. Protože dosud to bylo spíš tak na umělecký dojem. Takže, podle mě, odepsaní nejsou."

To Komňacký považuje jihočeský celek za nejohroženější druh v soutěži. A nejen proto, že je nyní poslední, tři body za Zlínem, který na tom podle jeho názoru není o moc lépe, ale k tomu má proti Budějovicím ještě zápas k dobru, stejně jako další dva týmy v tabulce nad ním.

"Budějovice jsou na tom nejhůř už proto, že kromě kvality kádru má klub i ekonomické problémy. A pokud se nepodaří sehnat brzy silného sponzora, který doplatí výplaty atd., tak Budějovice opravdu budou nejvážnějším kandidátem na sestup," tvrdí Komňacký.

"Ale když porovnáme jejich kádr třeba se Zlínem, který je druhým velkým adeptem na sestup, tak na tom Budějovice hůř nejsou. Ale ta nervozita a nesoulad mezi funkcionáři naznačuje, že budou mít velké problémy. Ve Zlíně, kterému fandím, je aspoň ekonomická stabilita a přece jen zdravější klima," končí zkušený kouč úvahu na téma sestup.

České Budějovice jsou i podle Vízka největším adeptem sestupu. A nejen proto, že jsou poslední, ale i kvůli změnám ve vedení a vnitřním problémům. "To jim vůbec nepomůže, ale budou bojovat. Nedají kůži zadarmo. Každá výhra to může na konci tabulky hodně zamotat. Ale vypadá to, ten černý Petr zůstane jim."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články